Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Panele fotowoltaiczne dla domu – zmniejsz swoje rachunki za prąd!

Samodzielna produkcja energii elektrycznej to skuteczny sposób na zmniejszenie rachunków. Jak dużo można wtedy zaoszczędzić?

Aktualnie fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Nowoczesne panele fotowoltaiczne potrafią produkować tani prąd na użytek własny, a tym samym umożliwiają obniżenie rachunków otrzymywanych od dostawcy energii.

Na czym dokładnie polega fotowoltaika? Z jakim kosztem wykonania instalacji musimy się liczyć? Czy instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście się opłaca? Jak znaleźć specjalistów w tym właśnie zakresie? Sprawdź teraz!

 

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, której głównym celem jest produkcja energii elektrycznej ze światła słonecznego. Zachodzi wówczas tak zwane zjawisko fotowoltaiczne, czyli promieniowanie słoneczne jest przekształcane w prąd możliwy do zasilania różnych urządzeń.

Aktualnie ogniwa fotowoltaiczne, z których buduje się większe panele, są coraz to bardziej efektywne, a przy tym także coraz tańsze, dlatego też produkcja własnego prądu jest dzisiaj coraz bardziej opłacalna.

Warto przy tym wskazać, że panele fotowoltaiczne działają nie tylko wtedy, gdy niebo jest bezchmurne, ale również przy zachmurzeniu. Wprawdzie ich efektywność działania będzie wtedy niższa, niemniej jednak również pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności.

Uwaga! Panele fotowoltaiczne nie są tym samym, co panele słoneczne, czyli solarne. Pierwsze z nich przeznaczone są do produkowania energii elektrycznej, natomiast drugie – energii cieplnej, na przykład do podgrzewania wody użytkowej.

 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym?

Nowoczesna fotowoltaika ma bardzo szerokie zastosowanie. Aktualnie panele fotowoltaiczne montowane są zarówno w kalkulatorach słonecznych, jak również tworzy się rozległe farmy fotowoltaiczne, które potrafią zasilać całe miasta.

Skupmy się jednak na jednym z zastosowań fotowoltaiki, a mianowicie na przydomowych instalacjach, które obecnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych.

 

Instalacja składa się z następujących elementów:

  • panele fotowoltaiczne – najczęściej montowane są na dachu budynku w odpowiednim miejscu, aby mogły pozyskać jak najwięcej energii, istnieje możliwość montażu paneli na dachach skośnych, płaskich oraz na specjalnych konstrukcjach związanych z gruntem
  • inwerter – urządzenie służące do zamiany napięcia z prądu stałego na prąd przemienny do użycia w instalacji elektrycznej w domu
  • odpowiednie zabezpieczenia oraz okablowanie, dzięki czemu instalacja może działać bezpiecznie
  • licznik – zliczający energię i umożliwiający precyzyjne rozliczanie się

 

W domach jednorodzinnych, gdzie energię elektryczną pobiera się głównie z sieci, najczęściej stosuje się instalacje fotowoltaiczne typu on-grid. Oznacza to, że budynek stale pozostaje podpięty do sieci energetycznej i może pobierać z niej prąd w razie potrzeby.

Instalacja fotowoltaiczna produkująca prąd w ramach instalacji on-grid może przeznaczać go na bieżące zapotrzebowanie budynku lub też odprowadzać go do sieci. Nadwyżka, która będzie oddawana do sieci, może być potem odebrana przez użytkownika bez żadnych dodatkowych kosztów. Oczywiście, pobierana jest wtedy dodatkowa opłata, niemniej jednak nie zmniejsza ona znacząco poziomu opłacalności instalacji fotowoltaicznej.

Istnieją również instalacje off-grid, które nie są podłączane do sieci. Mogą być wyposażone w akumulatory przechowujące nadwyżki energii. Takie instalacje stosuje się jednak bardzo rzadko, ponieważ są kosztowne w realizacji i mało opłacalne.

 

Panele fotowoltaiczne – koszty i opłacalność

Koszty związane z montażem paneli fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym zależne są od szeregu czynników. Przede wszystkim są one dyktowane poziomem mocy ogniw, a tym samym zapotrzebowaniem domu na energię elektryczną.

Kompleksowe wykonanie instalacji to najczęściej koszt od około 10 tysięcy złotych do 20 tysięcy złotych. Czas zwrotu z poczynionej inwestycji jest przy tym zróżnicowany i najczęściej wynosi od około 8 do 12 lat. Wysokość rachunków za prąd ulega przy tym zmniejszeniu nawet o ponad połowę.

Aby dokładnie sprawdzić, ile kosztują instalacje fotowoltaiczne, a także dowiedzieć się, ile można na nich zyskać, warto skontaktować się z firmami specjalizującymi się w ich realizacji lub też skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. Na tej podstawie można dokonać wtedy dokładnych obliczeń.

Aktualnie użytkownicy instalacji fotowoltaicznych mogą korzystać też ze specjalnych aplikacji mobilnych, na przykład Fronius lub SolarEdge, które pozwalają na monitorowanie wydajności pracy instalacji.

Warto przy tym wskazać, że im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku, tym szybciej inwestycja będzie mogła się zwrócić. Instalacja fotowoltaiczna i jej parametry powinny być precyzyjnie dobrane, ponieważ przewymiarowanie instalacji może zmniejszyć jej opłacalność.

 

Jak założyć instalację fotowoltaiczną w swoim domu?

Dzisiaj, gdy fotowoltaika cieszy się tak dużym zainteresowaniem, do dyspozycji jest także wiele firm, które specjalizują się w jej realizacji dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Najlepiej postawić na firmę, która ma w tej dziedzinie doświadczenie i wykorzystuje wysokiej jakości panele fotowoltaiczne, aby zapewnić swoim klientom najlepsze wyniki z poczynionej inwestycji. Firmy mogą pomóc także swoim klientom w pozyskaniu środków z dotacji, dzięki czemu można dodatkowo obniżyć koszty.

Do skorzystania ze swoich usług w ramach realizacji instalacji fotowoltaicznych zaprasza firma Strefa Energii. Specjalizuje się ona w budowie instalacji fotowoltaicznych od podstaw, zapewniając swoim klientom pełną i profesjonalną obsługę w tym zakresie. Firma Strefa Energii oferuje także bezpłatną wycenę instalacji paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu klient może dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będzie dla niego najbardziej korzystne cenowo.

Siedziba firmy mieści się w Krakowie, ale ma ona również swoje odziały w Wrocławiu, Katowicach i Warszawie.

Home