Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Przesiewacze i separatory - niezbędne elementy każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego

W rolnictwie oraz różnorodnych gałęziach przemysłu produkcja towarów odbywa się często na masową skalę. W przedsiębiorstwach tego typu powszechne jest zatem stosowanie urządzeń i maszyn, które usprawniają proces wytwarzania dóbr i pozwalają w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze właścicielom. Dla większości z nich priorytetem jest bowiem sprawna produkcja, tak aby klient mógł bez problemu otrzymać wysokiej jakości produkt bez konieczności oczekiwania. Przykładem urządzeń powszechnie wykorzystywanych w gospodarce są wszelkiego rodzaju przesiewacze i separatory.

Czym są przesiewacze oraz separatory?

Urządzenia tego typu są stosowane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność nieustannego oczyszczania, sortowania oraz selekcji określonych surowców. Dzięki ich wykorzystaniu nie trzeba tego robić ręcznie - proces ten odbywa się nie tylko nieporównanie szybciej, ale również znacznie dokładniej. Zarówno przesiewacze, jak i separatory są nieodzownym elementem niemal każdej linii produkcyjnej. Mogą więc służyć do odsiewania zgniłych czy zepsutych owoców w wytwórni soku, selekcji zboża w przedsiębiorstwie rolniczym lub żwiru czy kruszyw mineralnych w żwirowni. Pomagają więc przede wszystkim odseparować określony towar na różne rodzaje, tak aby odrzucić ten, który nie będzie już wykorzystywany. Dzięki temu producent nie musi się martwić o jakość swoich wyrobów. 

Różnorodność wyboru

Istotne jest podkreślenie faktu, iż separatory i przesiewacze mogą posiadać różnorodne wyposażenie i funkcje, zależnie od rodzaju produktu, do którego selekcji będą wykorzystywane. Należy pamiętać o tym, że muszą być stosowane zgodnie z przeznaczeniem, czyli np. sprzęt rekomendowany dla owoców nie powinien być eksploatowany do przerzucania czy przesiewania żwiru albo węgla. Tylko wówczas będą działały precyzyjnie i gwarantowały bezpieczeństwo w miejscu pracy. Najpopularniejsze rodzaje przesiewaczy to: wibracyjne sitowe (do produktów sypkich, średnio- i gruboziarnistych), do siania na mokro i odwadniające oraz jedno i wielopokładowe. Z kolei do powszechnie stosowanych separatorów można zaliczyć: powietrzne, optyczne, okrągłe, kanalizacyjne itp. Dostępne są także na rynku tzw. rynny przesiewająco-transportujące, sita wibracyjne, sprzęt do frakcjonowania wyrobów sypkich (piasek, ryż, kasze i inne) czy urządzenia do pomiaru granulacji. Warto dodać, że z najwyższej jakości produktami tego typu można się zapoznać na stronie: https://piomarsc.com/, uznanego producenta z 12-letnim doświadczeniem.

Home