Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 19 sierpień 2019 23:06

Udar mózgu - jak zmniejszyć ryzyko?

Udar mózgu atakuje coraz młodszych ludzi, którzy często nie wiedzą jak sie przed nim bronić. Nie zawsze mamy wpływ czy ta choroba nas dotknie, ale zawsze możemy ograniczyć czynniki ryzyka wystapienia udaru mózgu. Zalecenia sa dosyć proste, ale żeby były skuteczne to trzeba ich przestrzegć.

Udar mózgu, który dzieli się na niedokrwienny i krwotoczny (potocznie zwany wylewem) to dolegliwość, która dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób w całej Polsce każdego roku. Na szczęście przy prowadzeniu odpowiedniego trybu życia osoba może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru i problemów z nim związanych. Kto jest narażony? Jak wyglądają objawy?

Udar mózgu - Co warto wiedzieć o ryzyku zachorowań?

Udar mózgu uważany jest za trzecią najczęstszą przyczynę śmierci i pierwszą trwałego inwalidztwa u osób, które przekroczyły już czterdziesty rok życia. Osiemdziesiąt procent przypadków to udar niedokrwienny, czyli taki, gdzie krew nie dopływa do mózgu z powodu źle działających naczyń krwionośnych – zatkany przepływ w tętnicach. Inny rodzaj udaru to potocznie zwany wylew, który pojawia się, gdy w mózgu pęka tętnica i krew niszczy tkankę mózgu. Jest to groźniejsza postać udaru mózgu, która często kończy się śmiercią lub głęboką niepełnosprawnością. Więcej o udarze mózgu - https://portaldlazdrowia.pl/udar-mozgu/ .

Co zwiększa ryzyko udaru?

Czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu jest wiele, na niektóre nie mamy wpływu ( na przykład płeć lub wiek). Są też takie czynniki ryzyka, które w dużym stopniu zależą od trybu życia jaki prowadzimy, a więc otyłość, nadciśnienie i cukrzyca. Szacuje się, że największy wpływ na prawdopodobieństwo udaru ma cukrzyca. Szanse zachorowań u osób chorych na cukrzycę typu 2 są kilkukrotnie większe niż dla reszty. Jeżeli natomiast osobie dolega także nadciśnienie tętnicze, ryzyko zachorowania zwiększa się aż dwunastokrotnie w porównaniu do ogółu żyjącej populacji. Czytając tego rodzaju dane można dojść do wniosku, że należy mocno zaangażować się w zmniejszenie ryzyka wystąpienia tej choroby (podstawowe informacje o cukrzycy - https://portaldlazdrowia.pl/cukrzyca/ ).

Cukrzyca i udar mózgu - Jak się chronić?

Osoby chore na cukrzycę przestrzegając zasad mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego i wylewu. Zaleca się im dbanie o takie aspekty jak:

  • dokładna kontrola cukru we krwi w konsultacji z lekarzem

  • skończenie z piciem alkoholu i paleniem papierosów

  • regularne ćwiczenia fizyczne i praca nad zredukowaniem masy działa

  • pilnowanie wysokości ciśnienia tętniczego na zalecanym poziomie

  • wyrównanie zaburzeń gospodarki lipidowej

Należy pamiętać też, aby działanie mające na celu zmniejszenie ryzyko udaru mózgu w przyszłości przedyskutować z lekarzem. Dopiero wtedy możliwe jest uzyskanie pewności w stosunku do spodziewanych efektów ćwiczeń, diety, kontroli lub innych aktywności. Zwróćmy uwagę, jak bardzo istotne są działania profilaktyczne. Zapobiegając otyłości, przeciwdziałamy również zachorowaniu na nadciśnienie i cukrzycę. Zmniejszamy tym samym ryzyko wystąpienia udaru, ale niwelujemy również prawdopodobieństwo zachorowania na wiele innych groźnych chorób lub wystąpienie powikłań.

asdasdasdasdas
Home