Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w zakładzie pracy?

Jeżeli w wyniku wykonywania obowiązków zawodowych pracownika spotka nieszczęśliwy wypadek, z dużym prawdopodobieństwem otrzyma on należne mu odszkodowanie. Jak wyglądają zasady przyznawania odszkodowań tego typu i w jaki sposób się o nie starać?

Czy odszkodowanie na pewno zostanie wypłacone?

Odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy nie przysługuje wyłącznie w sytuacji, w której pracownik w znacznym stopniu przyczynił się do wystąpienia zdarzenia, na przykład poprzez nieprzestrzeganie przekazanych mu zasad BHP. Nie można jednak zaprzeczyć, że w wielu przypadkach oczywistej winy pracodawcy będzie on starał się uchylić od odpowiedzialności za skutki wypadku.

Co więcej, o zasadności przyznania odszkodowania decyduje za każdym razem powołana w tym celu komisja orzecznicza ZUS, gdzie nie zawsze możemy liczyć na obiektywizm lekarza przewodzącego jej obradom. W przypadku problemów z uzyskaniem świadczenia warto zwrócić się o pomoc do firmy, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Dla mieszkańców Polski Centralnej, którym należą się tego typu odszkodowania Piotrków Trybunalski oferuje usługi szeregu ekspertów, którzy zagwarantują sprawną egzekucję płatności.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Odszkodowanie za wypadek w pracy przysługuje pracownikowi, który doznał uszczerbku na zdrowiu podczas prowadzenia działań w obrębie zakładu lub miejsca pracy. Mogą to być zarówno działania, których wykonywanie nastąpiło na bezpośrednie polecenie pracodawcy, jak i innego typu prace, z których pracodawca czerpie korzyść. Jeżeli następstwem nieszczęśliwego wypadku jest śmierć pracownika, odszkodowanie otrzyma jego najbliższa rodzina.

Najczęściej odszkodowania takie wypłaca pracownikowi lub rodzinie ZUS, ale istnieje także możliwość otrzymania świadczenia z tytułu OC prywatnego lub OC właściciela firmy. Jeżeli ubiegamy się o odszkodowanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, potrzebna będzie nam dokładna dokumentacja medyczna, obejmująca bezpośrednie skutki wypadku, jak i kolejne etapy leczenia urazu. Podobne wymagania będą mieli również ubezpieczyciele prywatni, jednak kwoty wypłacone przez nich zależeć będą przede wszystkim od szczegółów zawartych umów.

Home