Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Zachowanie stali podczas pożaru

Stal traktowana jest jako jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych. Jednak wbrew pozorom stal może być bardziej niebezpieczna podczas pożaru niż drewno. Jej zachowanie jest mniej przewidywalne, a co za tym idzie trudniejsze do opanowania. Dlaczego stosowanie ochrony przeciwpożarowej w przypadku konstrukcji stalowych jest koniecznością?

Od czego zależy wytrzymałość stali podczas pożaru? 

Ogień może rozwinąć się na większości powierzchni, jednak to od czasu jego trwania i natężenia będzie zależało zachowanie się stali. To z kolei zależne są od kilku czynników, takich jak: 

  • zmienne temperatury, 
  • ilość i konfiguracja materiałów palnych, 
  • warunki wentylacji, 
  • podział budynku, 
  • warunki pogodowe. 

W pełni rozwinięty ogień może osiągnąć ponad 800°C, a w skrajnych warunkach nawet i 1250°C. Stal już w tej dolnej granicy traci swoje właściwości i może szybko ulec rozpadowi.  

Wpływ wysokiej temperatury na stal 

Podczas pożaru właściwości mechaniczne stali pogarszają się w podwyższonej temperaturze. Może wystąpić zmniejszenie granicy plastyczności, sztywności i sprężystości. Pojawiają się wygięcia, miejscowe odkształcenie i skręcenie elementu stalowego. 

Więcej informacji o tym, jakie systemy ochrony przeciwpożarowej stosować w przypadku konstrukcji stalowych, można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/centrum-wiedzy/dobor-systemu-odpowiedniego-do-ochrony-przeciwpozarowych-konstrucji-stalowych.  

Ważne jest, aby pamiętać, że obniżenie wytrzymałości i sztywności jest tymczasowe dla temperatur, które nie przekraczają 700°C przez 20 minut. Przy niewielkich i szybko zagaszonych pożarach możliwe jest więc zachowanie się konstrukcji. W innych przypadkach, szczególnie jeśli nie zastosowano odpowiedniego systemu ochrony przeciwpożarowej konstrukcji stalowych, prawdopodobieństwo zapadnięcia się budynku jest znaczące.    

Co dzieje się ze stalą podczas pożaru? 

Podczas pożaru może wystąpić odkształcenie termiczne, zmniejszenie wytrzymałości i sztywności. Jeżeli element konstrukcyjny ze stali, taki jak belka lub dźwigar, jest oparty na licznych śrubach i innych połączeniach, pierwsze uszkodzenia mogą pojawić się nawet przy temperaturze 120oC.  

 

ShowMeble
Home