Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 04 wrzesień 2019 21:53

Biblioteki rozdają najmłodszym książki!

Biblioteki rozdają najmłodszym książki! Foto: Edyta Łepkowska

Twoje dziecko jest zbyt małe, by umiało czytać? Nic nie szkodzi, zapisz je do biblioteki, a dostanie w prezencie książkę z wierszykami i opowiadaniami, którą Ty mu przeczytasz. Im bowiem wcześniej malec zacznie poznawać literaturę, tym większa szansa, że kiedyś sam będzie po nią sięgał. A dzięki temu zyska bogaty zasób słów i rozwinie swoją wyobraźnię.

 

To już trzecia odsłona kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, mającej na celu uświadomienie dorosłym, jak ważne dla ich pociech jest czytanie im na głos. I to już od pierwszych miesięcy życia. Początkowo projekt adresowany był tylko do rodziców nowo narodzonych maluszków. Od grudnia 2017 roku dostawali oni w szpitalach pięknie ilustrowane książki z wierszami dla dzieci znanych polskich autorów. Drugi etap kampanii, który ruszył we wrześniu ubiegłego roku, skierowany był do rodziców trzylatków. Jeśli zapisali oni pociechę w tym wieku do biblioteki biorącej udział w projekcie, malec dostawał książkę „Pierwsze wiersze dla…”, a oni broszurę na temat roli czytania w życiu dziecka.

Trzeci etap kampanii, który właśnie ruszył, ma szerszą grupę odbiorców. Prezent w postaci wyprawki czytelniczej dostaną w nim dzieci od trzech do sześciu lat. Do projektu przystąpiło znacznie więcej bibliotek niż w ubiegłym roku. W całym kraju jest ich 5 156. W powiecie suskim są to biblioteki zlokalizowane w Suchej Beskidzkiej i Jordanowie oraz w gminach Maków Podhalański, Jordanów, Bystra-Sidzina i Stryszawa. Wystarczy przyjść do jednej z nich z dzieckiem w wieku przedszkolnym, by otrzymało ono książkę pt. „Pierwsze czytanki dla…”, plakietkę promującą akcję i kartę małego czytelnika. Podobnie, jak w roku ubiegłym, wyprawka zawiera również broszurkę dla rodziców. Ale to jeszcze nie koniec bonusów. Każdy malec, który zapisze się do biblioteki i będzie w niej wypożyczał książki, za każdą wizytę dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem.

- Dodatkowo otrzyma też od nas jakiś drobny upominek. Tegoroczną wyprawkę mogą również dostać dzieci, które brały udział w poprzedniej edycji projektu. Będzie to dla nich nagroda za to, że nadal do nas przychodzą – zapewnia dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Jordanowie Małgorzata Godyń. Kampanię realizuje Instytut Książki.

Edyta Łepkowska

asdasdasdasdas
Home