Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 12 wrzesień 2019 21:22

Rośliny oczyszczające powietrze. Czy działają i które warto wybrać?

Rośliny doniczkowe mają za zadanie przede wszystkim upiększanie wnętrz naszych domów i mieszkań. Czy prawdą jest, że mogą również oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń? Jeśli tak, to jakie gatunki czynią to najlepiej?

Jakie zanieczyszczenia powietrza usuwają rośliny?

Tematem wpływu roślin na czystość powietrza zainteresowano się już wiele lat temu. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej w USA (NASA) przeprowadziła nawet w latach 80. XX w. testy na kilkudziesięciu gatunkach, próbując ocenić ich efektywność w walce benzenem, formaldehydem, amoniakiem, ksylenami i trichloroetylenem. Warto zwrócić uwagę na to, że z tymi (częściowo rakotwórczymi) związkami spotykamy się dosyć często, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy. Stanowią one bowiem składnik wielu środków czystości i kosmetyków, a także produktów wykorzystywanych podczas wykańczania wnętrz, np. farb i klejów do tapet.

Skuteczność niektórych roślin oceniono dość dobrze, a na opublikowanej ostatecznie liście najlepszych doniczkowych „oczyszczaczy powietrza” znalazło się osiemnaście gatunków. Naukowcy, którzy zajmowali się badaniem tego zagadnienia w późniejszych latach, dodali do tego spisu kolejne rośliny. Jednak czy oznacza to, że mogą one rozwiązać problem smogu?

Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Jak dotąd nie udało się bowiem wykazać, aby jakakolwiek roślina potrafiła oczyszczać powietrze z pyłów zawieszonych, a więc z głównego i najgroźniejszego składnika smogu. Jeśli zatem chcesz zapewnić sobie przed nimi skuteczną ochronę, to najlepiej będzie zaopatrzyć się w dobry oczyszczacz powietrza. Znakomitą bronią przeciwko pyłom zawieszonym są urządzenia wykorzystujące technologię HEPA. W wyborze odpowiedniego modelu z pewnością pomoże ranking oczyszczaczy powietrza na wybierzoczyszczacz.pl

To nie wszystko, ponieważ naukowcy badający wpływ roślin na jakość powietrza sami zwrócili uwagę na fakt, że testy przeprowadzane były w warunkach odbiegających od tych, jakie panują w naszych domach. Przede wszystkim rośliny umieszczone zostały w specjalnych pojemnikach, a to oznacza, że ilość powietrza, jaką miały do oczyszczenia, była znacznie mniejsza niż w przeciętnym pomieszczeniu. Uzyskanie poprawy stanu powietrza w normalnym pokoju wymagałoby zatem zaopatrzenia się w dość dużą liczbę roślin.

5 top gatunków skutecznych w walce z zanieczyszczeniami 

Nie oznacza to oczywiście, że pewnych gatunków nie można potraktować jako dodatkowej formy ochrony przed zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Z tego powodu warto dowiedzieć się, które wypadły w badaniach naukowców najlepiej. Dla osób, które poszukują skutecznej ochrony przeciw smogowi zaleca się wybór oczyszczacza powietrza np. https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/klarta/forste-2/.

Hoja różowa 

Hoja różowa to roślina z rodziny toinowatych, pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej. Jest w stanie pochłaniać formaldehyd, toluen oraz benzen. Aby dobrze rosła, musi zostać umieszczona w żyznej i przepuszczalnej glebie, w miejscu jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym. Warto przy tym pamiętać, że pnącza hoji uzyskują długość kilku metrów. Jej kwiaty mają kształt gwiazdek i jak wskazuje sama nazwa rośliny – są różowe. 

Dracena wonna

Dracena wonna to gatunek z rodziny szparagowatych, pochodzący z tropikalnej Afryki. W testach NASA roślina ta okazała się najskuteczniejszą bronią przeciwko formaldehydowi, a oprócz niego usuwa jeszcze benzen i trichloroetylen. Podobnie jak hoja powinna stać w miejscu jasnym, lecz nie może być narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Kwiaty draceny wonnej są nieduże i zielonobiałe. 

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to pnącze z rodziny araliowatych, występujące głównie w Europie i Azji Mniejszej. Jest rośliną uznawaną za łatwą w uprawie, dlatego stanowi dobrą propozycję dla osób, które nie mają jeszcze w tej dziedzinie doświadczenia. Bluszcz został uznany przez NASA za gatunek najlepiej eliminujący benzen. Ponadto oczyszcza powietrze z toluenu, formaldehydu, ksylenów i trichloroetylenu, tak więc jego możliwości są szerokie. Roślina ta preferuje stanowiska lekko zacienione. Można umieścić ją w zwykłej ziemi doniczkowej, ale dobrze przepuszczalnej. 

Trzykrotka

Trzykrotka to roślina z rodziny komelinowatych, pochodząca z Ameryki. Nie została ujęta w badaniach NASA, lecz późniejsze testy wykazały, że dobrze pochłania benzen, ksyleny, formaldehyd, toluen i trichloroetylen. Trzykrotka nie lubi intensywnego promieniowania słonecznego, ale potrzebuje w miarę jasnego stanowiska. Odpowiednie dla niej podłoże to gleba próchnicza. 

Falenopsis

Falenopsis (nazywany też ćmówką) to roślina storyczkowata, występująca naturalnie w Azji i północnej Australii. Pomoże oczyścić powietrze z formaldehydu, acetonu i chloroformu. Podobnie jak trzykrotka lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Najlepiej zapewnić mu specjalną glebę dla storczyków.

asdasdasdasdas
Home