Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 18 wrzesień 2019 08:12

Paradoksy cyfrowego świata, czyli jak znaleźć sushi w Suchej

Świat cyfrowy nieraz płata nam figle. W dzisiejszych czasach przywykliśmy w pierwszej kolejności zadawać pytania internetowym wyszukiwarkom. Te przedstawiają nam informacje w inny sposób, niż zrobiliby to ludzie.

Ludzie, którym pytań przede wszystkim pocztą pantoflową, poprzez szeptane w zaufaniu rekomendacje albo dzięki zaproszeniu do sprawdzonego i lubianego lokalu, złożonemu przez kogoś, kto chciał zjeść z nami posiłek. Te formy polecania dobrych zakładów gastronomicznych schodzą dziś na drugi plan. Łatwiej sięgnąć po smartfon, wpisać odpowiednią frazę i poczekać, aż lista restauracji pojawi się na ekranie. A potem już tylko trzeba poszperać w szczegółach: ile osób poleca dany lokal? komu smakowało i dlaczego? ile kto zapłacił? Takich opinii jest niekiedy bardzo dużo – czasami więcej, niż wszystkich naszych znajomych. Wówczas można wyciągnąć z nich realną średnią. Ale nie zawsze na zapytanie złożone wyszukiwarce internetowej otrzymujemy adekwatną odpowiedź.

Gdy w Suchej Beskidzkiej nabierze się ochoty na sushi, oczywistym zapytaniem do smartfona wydaje się fraza „sushi Sucha Beskidzka”. I właśnie w takiej chwili wyszukiwarka często płata nam wspomniane już figle. Zamiast oczekiwanych wyników, widzimy tylko „sushi Kraków”. Dlaczego? Możliwych przyczyn jest kilka. W Suchej Beskidzkiej może brakować miejsca, gdzie sushi jest na co dzień dostępne. Albo istnieje taka oferta, ale ktoś z Krakowa zapłacił za to, by przy wyszukiwaniu z lokalizacji bliskich temu miastu pojawiała się najpierw jego reklama. Algorytmy wyszukiwarki mogą też same wskazywać te restauracje, które najwięcej gości opisało w swoich internetowych opiniach, a oczywiście więcej osób pisze o sushi w Krakowie niż o sushi w Suchej Beskidzkiej. Dlatego o to, gdzie w powiecie suskim zjeść futomaki, gunkan-sushi czy nigiri-sushi, warto czasem zapytać znajomych. Niemniej na jakość sushi w Suchej Beskidzkiej bliskość Krakowa ma pozytywny wpływ. W tak dużym mieście łatwiej zaopatrzyć się w owoce morza czy świeże ryby. A to podstawa udanego, smakowitego posiłku według klasycznej japońskiej receptury.

asdasdasdasdas