Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 20 wrzesień 2019 14:43

Co powiedzą inni, czyli dlaczego opinia postronnych osób wpływa na nasze decyzje

Napisał

Wstyd, zażenowanie, poczucie porażki. To emocje, które towarzyszą wielu osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Czują, że sytuacja, w której się znaleźli, jest ich osobistą porażką, a co gorsza, często są przekonani o swojej winie. Wielu milczy. Nie decyduje się na to, by prosić innych o pomoc, a przecież wsparcie jest w zasięgu ręki. Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to miejsce, w którym się nie osądza. Tu się po prostu pomaga.

Co ludzie powiedzą

To pytanie, które zadaje wiele osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jak zareagują sąsiedzi, gdy się dowiedzą, że w moim domu ma miejsce przemoc fizyczna? Co powiedzą, gdy wyjdzie na jaw, że jestem ofiarą gwałtu? Czy to pytania, które warto sobie zadawać? Nie. Warto skupić się na sobie i na tym, by ponownie wprowadzić życie na właściwe tory.

Nie ma sensu spoglądać na innych. Mamy tylko jedno życie i tylko jedną szansę na to, by przeżyć je godnie. Każdy dzień to niwelowanie swojej szansy na lepsze jutro. W Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem każdego dnia spotyka się ludzi, którzy już dawno nosili się z zamiarem przyjścia, ale wciąż coś ich powstrzymywało. Takie miejsca jak OPOPP to centra, w których nie ma osądzania. To przestrzenie, w których liczy się człowiek i to, w jaki sposób można mu pomóc. Bez oceniania. Bez krytyki. Bez negatywnych emocji. - „To właśnie tutaj dochodzą do siebie ludzie, którzy stracili już nadzieję. Jak żyć po wypadku samochodowym? Jak sprostać przemocy domowej? Co zrobić w przypadku gwałtu, pobicia i szeregu pozostałych przestępstw, których następstwa wywierają piętno na życiu osób pokrzywdzonych i ich najbliższych. Widzimy, jak trudno postawić jest pierwszy krok, a to właśnie on jest najważniejszy. Na miejscu od razu zaczynamy działanie, ale ono może mieć miejsce dopiero wtedy, gdy ktoś faktycznie się do nas zgłosi. Codziennie czekamy na nowe zgłoszenia, a gdy tylko się pojawiają to… po prostu działamy. Zdarzają się również sytuacje, kiedy dowiadujemy się przykładowo o wypadku i sami wychodzimy z propozycją pomocy. Nasi psychologowie, psychoterapeuci, prawnicy, mediatorzy, osoby pierwszego kontaktu - wszyscy są w gotowości.” - mówi Marta Grabek Niekraszewicz z OPOPP w Krakowie.

Wyparcie, czyli mechanizm obronny, któremu warto powiedzieć STOP

W psychologii istnieje zjawisko, które określa się mianem „wyparcia”. To mechanizm obronny, który sprawia, że cenne pokłady energii tracimy na to, by zaprzeczyć otaczającej nas rzeczywistości. Pytanie - po co? Osób, które najchętniej wymazałyby złe przeżycia nie brakuje, ale niestety. Nikt nie posiada magicznej różdżki i niezwykłych mocy sprawczych. Na szczęście są ludzie, którzy chcą pomóc ukoić ból tych, którzy cierpią najbardziej. Z OPOPP związanych jest grono ludzi, którzy każdego dnia próbują naprawić świat. Lata działalności to tysiące osób, które zmieniły swoje życie. - „Patrzę na swoje życie wstecz i widzę przestraszoną kobietę, która bała się właściwie wszystkiego. Zostałam potrącona na przejściu dla pieszych. Trafiłam na wózek inwalidzki. Straciłam nie tylko nogi, ale i chęć życia. Rodzice poniekąd wymusili na mnie przyjazd do Ośrodka i do końca życia będę im za to dziękować. Jestem niepełnosprawna, ale szczęśliwa i wiem, że moje życie to nie pasmo porażek, a historia z happy endem i… wózkiem w tle” - mówi Magda, która jeszcze 2 lata temu nie wychodziła z domu.

Przełamanie lęku nie jest proste. Boimy się konsekwencji swoich działań i tego, że za plecami usłyszmy „a słyszałaś…”. Pamiętajmy jednak, że najistotniejsi w naszym życiu jesteśmy my.

Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzi swoją działalność w aż 7 miejscowościach Małopolski. Poza tym, w każdej chwili można zgłosić się na infolinię, która funkcjonuje przez 365 dni w roku 24/24h.

                                                                                                                                                                 Piotr Gajda

_____________________________________________________________________________

Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie

ul. Kapelanka 60

30-347 Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00

sobota: 8:00 - 13:00

Telefon: 12 421 22 88

Całodobowy telefon: 504 704 933

____________________________________________________________________________

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Oświęcimiu

Centrum Logopedyczno Terapeutyczne dla dzieci i dorosłych Stokrotka

ul. Stefana Okrzei 12

32-600 Oświęcim

Godziny Otwarcia:

wtorek: 12:00 - 15:00

środa: 17:00 - 20:00

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Myślenicach

Budynek Ośrodka Interwencji Kryzysowej

ul. Kazimierza Wielkiego 5

32-400 Myślenice

Godziny Otwarcia:

poniedziałek: 10:00 - 13:00

czwartek: 15:00 - 18:00

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radoczy

Budynek Ośrodka Interwencji Kryzysowej

ul. Dworska 9

34-100 Radocza

Godziny Otwarcia:

poniedziałek: 11:00 - 14:00

wtorek: 16:00 - 19:00

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krzeszowicach

Budynek Gminnej Biblioteki Publicznej

ul. Fr. Kulczyckiego 1

32-065 Krzeszowice

Godziny Otwarcia:

środa: 16:00 - 20:00

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Suchej Beskidzkiej

Urząd Pracy

ul. Mickiewicza 31 

34-200 Sucha Beskidzka

Godziny Otwarcia:

środa: 15:00 - 19:00

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Niepołomicach

Budynek Ochotniczych Hufców Pracy 

ul. Bocheńska 26

32-005 Niepołomice

Godziny Otwarcia:

wtorek: 15:00 - 17:00

czwartek: 15:00 - 17:00

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home