Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 01 październik 2019 11:37

Winifikacja - białe i czerwone

Napisał

Wino – pomimo, iż w Polsce z roku na rok staje się coraz częściej spotykanym elementem podczas ważnych uroczystości wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Wiele osób boi się eksperymentować i często wybiera ten sam rodzaj, który jest sprawdzony i bezpieczny. Czasami jednak warto wyjść poza strefę swojego komfortu i spróbować czegoś zupełnie innego. Może się okazać że był to strzał w dziesiątkę i to co próbowaliśmy do tej pory nie było jednak najlepsze”. Ponadto może okazać się że do różnych potraw smakują nam różne rodzaje win. Żeby jednak się o tym dowiedzieć trzeba spróbować…

 

Proces magicznej przemiany owoców w wino nazywa się profesjonalnie winifikacją. Nie jest to jednak tak proste jak może się wydawać. Podczas produkcji wina każdy krok ma ogromne znaczenie i wpływa na ostateczny smak trunku. Przede wszystkim ważne jest, aby zebrać owoce w odpowiednim momencie. Nie można tego zrobić za wcześnie, ani za późno. Wiele osób wyobraża sobie ręcznie zbieranie owoców. I tak – w wielu krajach i winiarniach w dalszym ciągu się to praktykuje. Wielu winiarzy przeszło już jednak na mechaniczne zbiory za pomocą specjalnych kombajnów. Co ważne – to w jaki sposób zbiera się owoce nie wpływa na jakość samego wina. Specjalne urządzenia nie uszkadzają bowiem owoców, a precyzyjnie i przede wszystkim szybko je zbierają.

Wina białe a czerwone – produkcja

Tak, to prawda. Zazwyczaj wino czerwone tworzy się z czerwonych owoców, a białe z białych. Warto jednak zaznaczyć że jest tak zazwyczaj. Wino czerwone można uzyskać jedynie z ciemnych gron. Wino białe natomiast można wyprodukować i z jasnych i z ciemnych winogron. Jak to się robi? Kolor wina czerwonego bierze się w dużej mierze ze skórki owoców, która uczestniczy w procesie fermentacji. Wino białe natomiast uzyskuje się fermentując sam sok bez skórki. Dzięki temu kolor jest jasny i przejrzysty. A co z winem różowym? Wielu osobom wydaje się, że jest to po prostu połączenie dwóch najsłynniejszych rodzajów win – białego i czerwonego. Nie do końca tak jest. Tu również kluczową role odgrywa fermentacja i wyżej wspomniane skórki. W tym wypadku używa się ich tylko przez krótki czas, aby tylko delikatnie zabarwiły napój alkoholowy.

Sklep wina - Zielone Butelki 

W supermarketach można natrafić na wiele rodzajów najpopularniejszych win z całego świata. Jeśli jednak chce się spróbować czegoś pysznego i niespotykanego warto zaopatrzyć się w specjalistycznym sklepie z winami. 

asdasdasdasdas
Home