Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 26 październik 2019 14:35

W nocy zmiana czasu na zimowy, czyli pośpimy dłużej

W nocy z soboty na niedzielę (26/27 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Podczas dzisiejszej nocy przestawimy zegarki o godzinę do tyłu, z godziny 3:00 na 2:00. Zmiana czasu na zimowy oznacza dodatkową godzinę w pieleszach. Niestety, nie dla wszystkich, gdyż służba zdrowia i służby mundurowe, pracownicy nocnych dyżurów, a także osoby pracujące na nocną zmianę będą musiały dołożyć godzinę do swoich obowiązków.

 

Warto pamiętać, że komputery i telefony automatycznie przestawią godzinę. Zwykłe zegarki trzeba przestać własnoręcznie.

Czas letni i zimowy stosują nadal Europa, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także Kuba. Historia podział roku na czas letni i zimowy to początek XX wieku. Czas letni, zwany także "czasem wojennym" został wprowadzony przez Niemcy, za ich przykładem poszły kraje biorące udział w I wojnie światowej, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej.

Po raz pierwszy zmiana czasu w Polsce została wprowadzona w 1919, a nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Po raz ostatni zmiana czasu na zimowy nastąpi w 2021 roku - pomysł likwidacji zmiany czasu został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Europejską i ma to nastąpić za dwa lata. Na razie jednak (kto oczywiście może) śpimy dłużej.

asdasdasdasdas
Home