Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Wynajem biura – na co zwrócić uwagę?

Tanie, w centrum miasta, duże i przestronne – biuro idealne. Tylko, czy rzeczywiście będzie ono właściwym wyborem dla każdej firmy?

Zakładając czy prowadząc firmę, przedsiębiorcy zazwyczaj potrzebują przestrzeni, która posłuży im jako biuro. Kupno własnego lokalu dla wielu, zwłaszcza początkujących i małych przedsiębiorców jest wydatkiem przekraczającym ich budżet. Dlatego znaczna część firm decyduje się na wynajem biura. Jest to rozwiązanie nie tylko niezagrażające płynności finansowej firmy, ale także w wielu przypadkach wygodniejsze. Na rynku istnieje wiele firm oferujących biura do wynajęcia – podaż tego typu lokali komercyjnych jest w większości polskich miast bardzo duża. Wynająć biuro to nie sztuka, sztuką jest znaleźć lokal, który będzie doskonale spełniał potrzeby przedsiębiorstwa. Przed rozpoczęciem poszukiwań i podpisaniem umowy najmu przedsiębiorcy powinni odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

W jaki sposób biuro będzie wykorzystywane?

Pytanie z pozoru banalne, jednak odpowiedź na nie wcale taka nie jest. Aby dobrze wybrać lokal, trzeba jasno określić, jakie potrzeby ma firma. Biuro rachunkowe przechowujące dużą liczbę dokumentów w formie papierowej, będzie potrzebowało odpowiedniego pomieszczenia na archiwum. Pracownia architektoniczna czy agencja reklamowa, które często odbywają spotkania z klientami i prezentacje potrzebują odpowiedniej sali konferencyjnej. Natomiast w firmach, gdzie liczy się kreatywność lub praca jest ze swojej natury stresująca, z pewnością przyda się chill room. Jedne przedsiębiorstwa nie potrzebują oddzielnych biur dla kierowników, w innych będzie to absolutny wymóg. Oprócz specyficznych dla danej firmy pomieszczeń, w każdym biurze powinna znaleźć się też toaleta i kuchnia oraz miejsce do spożywania posiłków. Szukając biura do wynajęcia, należy wziąć pod uwagę nie tylko aktualne, ale także przyszłe potrzeby. Warto oszacować ilu pracowników firma będzie zatrudniała za 5 – 10 lat i w jakim kierunku będzie się rozwijała i jakie od dotychczasowych czynności będą wykonywane w biurze. Trzeba zatem dobrze przemyśleć jakiego rodzaju potrzeby lokalowe mogą się pojawić w przyszłości.

W jakiej lokalizacji powinno znajdować się biuro?

Nie zawsze wynajem biura w centrum miasta jest dobrym rozwiązaniem dla firmy. Przedsiębiorstwa posiadające lub wynajmujące hale przemysłowe czy magazyny, które z reguły znajdują się na obrzeżach miast, będą szukały lokali w ich pobliżu. Taka lokalizacja ułatwia zarządzanie zakładem i obsługę pracowników produkcji. Umiejscowienie poza centrum miasta wiąże się z reguły z niższym czynszem. Z drugiej jednak strony prestiżowe położenie biura wpływa na renomę i sposób postrzegania firmy przez klientów. Dobra lokalizacja oznacza także dobre połączenie komunikacyjne, dzięki temu klienci i osoby zatrudnione w firmie bez trudu dojadą na miejsce.

Jaki jest koszt wynajmu i czy firmę na niego stać?

Istotną kwestią jest także zwrócenie uwagi na całkowity koszt wynajmu. Obok samego czynszu najemca może być też zobowiązany do opłacenia mediów, poniesienia kosztów opłat licznikowych za energię elektryczną czy wodę, opłat komunalnych, czy innych niebędących częścią czynszu. Aby móc obliczyć całkowity koszt najmu, już podczas oglądania lokalu dobrze jest zapytać o tę kwestię.

Te trzy podstawowe pytania w znacznym stopniu powinny ułatwić wynajem biura. Jeśli udało się znaleźć spełniający potrzeby lokal w dobrej lokalizacji i akceptowalnej cenie pozostaje jeszcze uważnie przeczytać umowę najmu i można rozpocząć przeprowadzkę.

ShowMeble
Home