Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 05 listopad 2019 21:55

W poszukiwaniu śladów polskości we Lwowie….

Napisał

W dniach 21 – 23 października uczniowie Zespołu Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie brali udział w wycieczce na Ukrainę.

W drodze do Lwowa zwiedzili Zamek w Łańcucie oraz spacerowali uliczkami Przemyśla. Zwiedzanie Lwowa rozpoczęli od udziału we Mszy św. w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Katedrze, a następnie zostali oprowadzeni po katedrze przez Ks. Proboszcza Jana Nikla.  Katedra grekokatolicka św. Jura, kościół Dominikanów, Targ Buknistów na Placu Teatralnym, Prospekt Swobody od Pomnika Mickiewicza do Opery Lwowskiej, Katedra Ormiańska, Rynek to miejsca, kto zachwycają swoim urokiem i majestatem. Ważnym punktem wycieczki była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie uczniowie zapalili znicze m.in. na grobie Marii Konopnickie i Stefana Banacha. Najwięcej wzruszeń dostarczył uczniom pobyt na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie  podczas Mszy Św. odprawionej w kaplicy cmentarnej modlili się w intencji poległych obrońców Lwowa. Historię tego miejsca przedstawił prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie pan Janusz Balicki.  Lwów był częścią Polski przez blisko 500 lat i do dziś z łatwością można odnaleźć wiele śladów polskości. 

asdasdasdasdas
Home