Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Jak wyprodukować sianokiszonki wysokiej jakości?

Sianokiszonka jest niezwykle cennym produktem, który idealnie sprawdza się przy hodowli bydła. Dobrze przygotowana sianokiszonka ma niezwykle duży wpływ na prawidłowy rozwój naszych zwierząt, a co za tym idzie, na produkcję wysokiej jakości mleka. Jak wyprodukować sianokiszonkę, która będzie się charakteryzować idealnym składem? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Wybierz odpowiedni czas

Największą ilość zielonki uzyskuje się oczywiście podczas pierwszego pokosu. Wykonuje się go w różnych terminach - przede wszystkim zależy to od rodzaju zielonki, w drugiej kolejności od regionu. Im większe zbiory, tym oczywiście mniejsze koszty żywienia zwierząt. Natomiast im wyższa jakość sianokiszonki, tym bydło jest zdrowsze i wydajniejsze. Widzimy więc, że odpowiednie produkowanie sianokiszonki niezwykle mocno wpływa na portfel każdego hodowcy bydła. Wspomnieliśmy, że ścinanie zielonki uzależnione jest od jej rodzaju. Możemy wyróżnić cztery rodzaje zielonek:

  • trawy - ścinamy je wtedy, gdy dominujący gatunek traw na danym obszarze zaczyna się kłosić (na wierzchołkach pędów  pojawiają się kwiatostany). W Polsce okres ten przypada mniej więcej na połowę maja;
  • rośliny motylkowe - zbiory przypadają na czas, w którym takie rośliny jak koniczyna czerwona zaczyna pączkować (do momentu, aż zacznie kwitnąć);
  • zielonki strączkowe - ścinamy w fazie strąka płaskiego;
  • mieszanka zbożowo-zielonkowa - tutaj zwracamy uwagę na dojrzałość mleczną ziarna owsa oraz jęczmienia.

Co zyskujemy dzięki wybraniu optymalnego terminu koszenia? Wskazuje się przede wszystkim na trzy korzyści - zielonki ścięte w odpowiednim czasie charakteryzują się większą zawartością składników mineralnych i witamin, dużą ilością białka oraz tym, że zwierzęta chętniej jedzą taką sianokiszonkę.

Jak wyprodukować dobrą sianokiszonkę? Podstawy optymalnego koszenia

Odpowiednie przygotowanie zielonki jest niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na efektywność produkcji sianokiszonki. Poza odpowiednimi narzędziami i materiałami (np. folia do sianokiszonki) niezwykle ważny jest sam proces przygotowania zielonki do kiszenia.

Wysokość koszenia

Specjaliści podkreślają, że nie należy kosić roślinności zbyt nisko (pomimo tego, że im krócej ścięta, tym zbiory są większe), ponieważ trawa nie będzie w stanie się w pełni zregenerować. Oznacza to, że drugie koszenie będzie mało wydajne. Podkreśla się, że koszenie roślin poniżej 5 cm jest szkodliwe dla późniejszego rozwoju łąki. Nie oznacza to jednak, że im mniej zetniemy, tym lepiej. Słabo przycięte trawy mają bowiem trudności z odrastaniem - młode pędy nie wzrastają tak, jak powinny.

Pora dnia również jest ważna!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nawet pora dnia ma wpływa na jakość naszej sianokiszonki. Specjaliści wskazują, że najlepszą porą na ścinanie traw na sianokiszonkę jest wczesny poranek - zaraz po zejściu rosy. W połączeniu ze słoneczną pogodą pozwala to na szybkie obsychanie roślin.

Suszenie zielonki

Bardzo ważnym etapem podczas produkcji sianokiszonki jest suszenie zielonki. Zaraz po przejechaniu kosiarki należy rozrzucić ściętą trawę za pomocą przetrząsarki. W ten sposób ograniczymy możliwość fermentacji, która może doprowadzić do zupełnego zniszczenia zbiorów. Pamiętajmy jednak, że zielonka nie może również być zbyt sucha! Zawartość suchej masy dla sianokiszonki przygotowywanej w silosie lub pryźmie wynosić powinna od 30 do 35%. Dla sianokiszonki zakiszanej w belach, wartość ta może być nieco wyższa - około 45%.

Odpowiednie zbieranie

Pamiętajmy, że zarówno przy przetrząsaniu, jak i zawijaniu zielonki na wały, nie należy ustawiać maszyn zbyt nisko. W przeciwnym wypadku do zbieranego materiału dostanie się również ziemia, a wraz z nią bakterie, które znacznie obniżą jakość sianokiszonki,

Kiszenie materiału na sianokiszonkę

Jeżeli mamy już przygotowany wysokiej jakości materiał do kiszenia, należy przystąpić do ostatniego etapu produkcji. Należy wykonać go niezwykle szybko, ponieważ procesy fermentacyjne mogą zniszczyć nasze zbiory. Specjaliści podkreślają, że rozpoczętą pryzmę należy zakończyć w przeciągu dwóch dni. Podobnie jest z sianokiszonką w balotach. Bardzo ważny jest również stopień ubicia materiału (części do prasy znajdziesz między innymi w internetowym sklepie rolniczym Poltechparts - https://poltechparts.pl/pasy-pras-belujacych). Zbyt luźna zielonka psuje się znacznie szybciej, co znacznie obniża jej jakość, lub w najgorszym wypadku powoduje zupełne zniszczenie zbiorów. Trawy powinne być ubite w takim stopniu, aby nie dało się ich ugnieść ręką - ubity materiał powinien mieć bardzo ograniczony dostęp do powietrza. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest przykrycie (w przypadku pryzmy) lub owinięcie (baloty) sianokiszonki specjalną folią. 

Ułatwienie kiszenia

Aby jeszcze bardziej zwiększyć jakość przygotowywanej sianokiszonki, warto skorzystać ze środków wspomagających proces kiszenia. Jest to na przykład pięćdziesięcioprocentowy roztwór kwasu mlekowego, który należy rozcieńczyć z wodą w proporcji co najmniej 1:1.

ShowMeble
Home