Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 11 listopad 2019 15:57

„Ole Kołłątaj na podbój Europy!” Takie rzeczy tylko w Hugonie

Napisał

Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie uczestniczy w różnego rodzaju projektach współfinansowanych ze środków UE. Nasza szkoła pomaga uczniom rozwijać kompetencje kluczowe w niekonwencjonalne sposoby.

 

Obecnie realizujemy projekt w ramach programu Erasmus+. To dzięki temu aż 16 uczniów mogło spędzić 4 fantastyczne tygodnie w Maladze, a tam odbyć praktyki. Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia kształcący się w zawodach: fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych i stolarz mogą za darmo rozwijać swoje umiejętności, nie tylko podczas praktyk odbywających się w ramach zajęć szkolnych, ale również w innym kraju.  

Projekt składa się z dwóch etapów. Na początku młodzież, w celu przygotowania, uczestniczyła w kursie języka angielskiego, zajęciach dotyczących geografii i kultury Hiszpanii. Poznali też najważniejsze zasady BHP i pierwszej pomocy. Otrzymali wsparcie również od pedagoga szkolnego i doradcy zawodowego, wspólnie opracowali Europass CV  i przygotowali się do rozmowy kwalifikacyjnej z koordynatorem praktyk z Hiszpanii.
Zorganizowaliśmy spotkania informacyjne z rodzicami i rozmowy z pracodawcami uczniów, aby wspólnie opracować przebieg praktyk zawodowych.

Uczniowie pracowali w hiszpańskich firmach w Maladze, zdobywając międzynarodowe doświadczenie zawodowe, które jest głównym celem  projektu. Realizując mobilność w formie praktyk zagranicznych uczniowie mieli ułatwioną możliwość przejścia z okresu nauki do okresu zatrudnienia. Poznali nowoczesne technologie, doskonalili posiadane kompetencje zawodowe, pogłębili umiejętności językowe. Przy okazji  poznali hiszpańską kulturę, uczyli się tolerancji i otwartości wobec innych osób.

Pobyt w Hiszpanii to nie tylko praktyka, ale również program kulturowy, dzięki któremu uczniowie wzięli udział w wycieczce do Sevilli oraz Cordoby. W gorącej, nie tylko od słońca, ale i od wrażeń, Sevilli, zwiedzili m. in. Plaza de Espana i Parque de Maria Luisa, jedną z największych gotyckich katedr na świecie La Catedral de Sevilla. Natomiast Cordobę  poznali poprzez grę terenową. Uczniowie wzięli także udział w rejsie statkiem i uczestniczyli w kursie j. hiszpańskiego. Często lekcje języka prowadzone były w nietypowy sposób, m.in.: podczas spacerów po Maladze młodzież zadawała serię pytań Hiszpanom, często towarzyszyły temu pozytywne reakcje ze strony mieszkańców.

 

Dzięki praktykom uczniowie otrzymają certyfikat Europass Mobilność, który potwierdza kompetencje zawodowe na europejskim poziomie. Certyfikat ukończenia kursu języka hiszpańskiego  na poziomie A1 oraz certyfikat potwierdzający udział w praktykach.

             

Obiecujemy, że to nie koniec przygody z Hiszpanią. Kolejne 17 osobowe grupy, pobiją Hiszpanię już w styczniu 2020r. oraz w listopadzie 2020r., do Ubedy (rekrutacja obejmie również przyszłych pierwszoklasistów!). W ramach kolejnej edycji programu Erasmus+ „Ole Kołłątaj na podbój Europy II” wyjedzie młodzież ucząca się w zawodach: sprzedawca, stolarz, elektryk, hydraulik, fryzjer.

Nasi licealiści również będą mieli szansę odwiedzić Hiszpanię w ramach programu POWER Ponadnarodowa mobilność uczniów. Już w listopadzie ratownicy z Kołłątaja wezmą udział w warsztatach w partnerskiej  szkole w Sevilli.

Dla naszych przyszłych uczniów już piszemy kolejne projekty we współpracy z firmą euroMind, dzięki czemu następne praktyki dla Branżowej Szkoły I stopnia oraz warsztaty dla uczniów klas licealnych odbędą się w nietypowych miejscach.

Hazta un alumno de nuestra escuela y toma parte en el programa Erasmus.
Jeszcze nie wiesz co to znaczy? Zapraszamy do Hugona, wspólnie poznamy ten piękny język, kraj i ludzi tam mieszkających. :)

asdasdasdasdas
Home