Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 17 listopad 2019 09:06

Dwanaście prac Małych Mistrzów! Drugi rok z rzędu wygrywają uczniowie z ZSP Zawoja!

Trzeci finał powiatowy turnieju gier i zabaw Mały Mistrz, a emocje z nim związane na takim samym albo jeszcze wyższym poziomie. W hali Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim w środę 13 listopada do rywalizacji o tytuł powiatowego Małego  Mistrzu przystąpiło sześć reprezentacji gmin - uczniowie szkół: ZSP Zawoja, SP Jachówka, SP Bystra Podhalańska, SP2 Stryszawa, ZS Maków Podhalański i ZS Zembrzyce. Tytuł mistrzów powiatu obronili uczniowie z ZSP Zawoja i to oni będą reprezentować powiat suski w finale wojewódzkim w Mszanie Dolne (3.12.2019). Rok temu zawojanie zostali wicemistrzami Małopolski ustępując tylko drużynie z SP Żegociny (powiat bocheński). Trzeci rok z rzędu wicemistrzami powiatu zostają uczniowie z SP Jachówka!

Uczniowie (drużynę tworzyło ośmiu zawodników - cztery dziewczynki, czterech chłopców przy czym w każdej z konkurencji mogła wystartować szóstka zawodników) musieli sprawdzić się w aż dwunastu konkurencjach.

Przed rozpoczęciem każdej z nich sędzia główny zawodów, Krzysztof Myszogląd dokładnie tłumaczył zawodnikom, z jakim tym razem zadaniem przyjdzie im się zmierzyć. To, jak bardzo przypadł uczniom i sposób tłumaczenia poszczególnych zabaw, jak również sposób sędziowania, najlepiej świadczy wykrzyczana przez uczniów zgoda na przyznanie sędziemu głównemu pamiątkowego medalu za wiadomo co.

Wróćmy jednak do konkurencji, dokładnie było ich dwanaście (na czym one polegały, można znaleźć TUTAJ na stronach 19-24). 

Zabawy generalnie polegały na szybkości i dokładności (za błędy naliczane były punkty karne). Tak jak np. poniższa zabawa "Sadzenie ziemniaków" w wykonaniu uczniów z: ZS Zembrzyce (stanowisko nr 1 - czas: 95 s), SP2 Stryszawa (stanowisko nr 2 - czas: 84 s) i ZSP Zawoja (stanowisko nr 3 - czas: 85 s).

Albo poniższa - "Slalom z piłką koszykową", którą prezentują uczniowie z: SP Bystra Podhalańska (stanowisko nr 1 - czas: 88 s, 0,5 pkt karny), SP Jachówka (stanowisko nr 2 - czas: 87 s), ZS Maków Podhalański (stanowisko nr 3 - czas: 90 s).

W niektórych konkurencjach czas nie był najważniejszy, a precyzja. O to chodziło m.in. w zabawie "żywy pachołek", z którą bezbłędnie poradzili sobie uczniowie z SP Jachówka (na filmiku poniżej) oraz z ZSP Zawoja.

Suma skoków oddanych z miejsca, do którego doskoczył kolega/koleżanka z drużyny liczyła się w zabawie numer osiem "Skoki z miejsca dodawane". Na filmiku widać uczniów z ZS w Makowie Podhalańskim w akcji, a konkurencję tą wygrali uczniowie z SP Bystra Podhalańska (odległość: 9,34 m).

Zdecydowanie najtrudniejszą konkurencją (w niej też posypało się, jak co roku, najwięcej punktów karnych), była ta nr 9, czyli tor przeszkód. Każda z drużyn miała "coś na sumieniu" - a to przewrócenie płotka, przekroczenie linii rzutów, wypadnięcie piłki poza ringo. Na filmiku na torze nr uczniowie z ZS Zembrzyce (czas:2:13,41 i 1,5 punktów karnych), tor nr 2 - SP2 Stryszawa (czas: 1:51,03 i 3 pkt karne), tor nr 3 - ZSP Zawoja (czas: 1:50,45 i 3 pkt karne). W drugiej turze wystartowali uczniowie z: SP Bystra Podhalańska (czas: 2:04,43 i 0,5 punktu karnego), SP Jachówka (Czas: 2:06,96 i 1 punkt karny) i ZS Maków Podhalański (czas: 1:57,61 i 2 pkt karne).

 Ostatnia, dwunasta konkurencja, w ramach finału powiatowego "Mały Mistrz" to Pierścień. Na sygnał zawodnicy przechodzą przez kółko w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, nie puszczając dłoni współćwiczącego. Wygrywa zespół, który w najkrótszym czasie przełoży „hula-hop” dwukrotnie w koło. Najszybciej z pierścieniem uporali się uczniowie z ZSP Zawoja (filmik poniżej).

 

Po podliczeniu punktów powstała klasyfikacja generalna. Mistrzami powiatu, jak pisało na wstępie - drugi raz z rzędu - zostali uczniowie z SP1 Zawoja. Wicemistrzostwo, trzecie z rzędu, dla reprezentantów SP Jachówka. Podium uzupełnili uczniowie z SP Bystra Podhalańska. Miejsce czwarte zdobyli uczniowie z SP2 Stryszawa. Na kolejnym miejscu uplasowali się uczniowie z ZS w Makowie Podhalańskim, szósta lokata dla uczniów i uczennic z ZS w Zembrzycach.

To był finał powiatowy inny niż wszystkie i dekoracja po jego rozegraniu była inna niż zazwyczaj. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy medal, każdy nauczyciel również. Wręczył je wicestarosta Zbigniew Hutniczak. Zwycięska drużyna z Zawoi otrzymała również puchar.  Ale i tak najlepszą odpowiedzią, czy warto takie zawody przeprowadzać była reakcja dzieci, które wykrzyknęły gromkie taaak na pytanie, czy im się taka forma rywalizację poprzez różnego rodzaju zabawy podoba. I każdy z nich mógł poczuć się mistrzem!

TURNIEJ GIER I ZABAW - MAŁY MISTRZ - 13.11.2019 - MAKÓW PODHALAŃSKI:

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

1. ZSP Zawoja (55 pkt)

2. SP Jachówka ( 48 pkt)

3. SP Bystra Podhalańska (46,5 pkt)

4. SP2 Stryszawa (37,5 [pkt)

5. ZS Maków Podhalański (34 pkt)

6. ZS Zembrzyce (16,5 pkt).

asdasdasdasdas
Home