Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Szlifierki do płaszczyzn i ich zastosowanie

Profesjonalny warsztat obróbki metalu to miejsce pracy dla wielu specjalistów oraz wielu urządzeń. W zależności od naszych potrzeb, planowanego typu obróbki, oczekiwanych efektów oraz oczywiście materiału zależeć będzie, której ze skomplikowanych maszyn będziemy potrzebować. Jedną z charakterystycznych dla warsztatów obróbki metalu maszyn jest właśnie szlifierka do płaszczyzn. Na czym polega jej działanie oraz kiedy się ją stosuje? Sprawdzamy.

 

Różne rodzaje szlifu

Najpierw wypadałoby wytłumaczyć, na czym polega proces szlifowania. Mówiąc w dużym skrócie, jest to działanie obróbcze polegające na usuwaniu z powierzchni obrabianej wszelkich niedoskonałości w postaci zgrubień czy chropowatości. Szlifowanie wyrównuje powierzchnię, wygładza ją, pozbywa się niepożądanych elementów. Proces ten służy zarówno walorom estetycznym jak i praktycznym. Materiał oszlifowany bowiem posiada pewien specyficzny połysk, który jest pożądany w przypadku na przykład elementów ozdobnych. Z kolei z praktycznego punktu widzenia, nie chcemy by materiał posiadał jakiekolwiek oznaki niedoskonałości, gdyż mogą one rzutować później na funkcjonalność urządzenia, a nawet stanowić przyczynę zagrożenia.

Szlifowanie dotyczy wielu rodzajów materiałów. Szlifować można drewno, tworzywa sztuczne i oczywiście metal, który nas tutaj interesuje. Jednak rodzajów szlifów jest wiele. Użyć możemy do tego narzędzi ręcznych (czego się raczej dziś nie stosuje w przypadku powierzchni stalowych), elektronarzędzi oraz oczywiście specjalistycznych maszyn, które służą do naprawdę trudnych szlifów, dotyczących zazwyczaj dużych powierzchni płaskich. Maszyna, której się w takim przypadku używa to właśnie szlifierka do płaszczyzn.


Działanie i przeznaczenie szlifierki do płaszczyzn

Szlifierki do płaszczyzn używa się właśnie z myślą o powierzchniach płaskich oraz prostookreślnych. Maszyna ta służy do pracy wykończeniowej. Nadaje powierzchni odpowiedniego profilu, co jest konieczne przy wytwarzaniu wielu elementów. Z pomocą dużej prędkości (acz z wykorzystaniem małej siły) skrawania, proces ten przebiega bardzo sprawnie, dokładnie oraz - bez różnego rodzaju kompensacji. Obróbka wygląda następująco: z pomocą narzędzia ściernego do płaszczyzn, które porusza obrabiany przedmiot oraz samemu jest wprawiane w ruch. Obrabiany przedmiot, po tym jak zostaje umieszczony na stole szlifierskim, zaczyna się poruszać ruchem obrotowym bądź też wzdłużnym. Zdarzają się jednak również i scenariusze, w których stosuje się ruch poprzecznie przerywany bądź wzdłuż materiału.

Te maszyny do metalu (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-metalu) świetnie sprawdzają przy zadaniach takich jak szlifowanie obwodowe, szlifowanie czołowe bądź też obwodowo-czołowe. Rzadziej, lecz również, spotkać można się z użyciem szlifierek do płaszczyzn do szlifowania wgłębnego. Jak widać więc, urządzenie to - choć wysoce specjalistyczne - cechuje się wszechstronnością.

Czy warto zaopatrzyć się w szlifierkę do płaszczyzn?

Jeśli zajmujesz się profesjonalną obróbką metalu, to zakup szlifierki do płaszczyzn powinien być zbędną formalnością. Duże warsztaty obróbki metalu wymagają do sprawnej pracy właśnie takich urządzeń jak to. Pamiętaj, by na takim zakupie nie szczędzić, gdyż serwis bądź szukanie części zamiennych wadliwego modelu może okazać się większym wydatkiem niż zakup maszyny od producenta zaufanego i sprawdzonego.

Home