Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 08 grudzień 2019 21:29

Nordic walking zimą?

Napisał

Aż 61% Polaków deklaruje uprawianie sportu – tak wynika z danych za 2018 rok zebranych przez CBOS. Chociaż rodacy czynnie spędzają czas przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim, niektórzy praktykują aktywność fizyczną także zimą. Dobrym pomysłem jest nordic walking. Poznaj zalety tego sportu.

 

Aż 61% Polaków deklaruje uprawianie sportu – tak wynika z danych za 2018 rok zebranych przez CBOS. Chociaż rodacy czynnie spędzają czas przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim, niektórzy praktykują aktywność fizyczną także zimą. Dobrym pomysłem jest nordic walking. Poznaj zalety tego sportu.

Raport „Aktywność fizyczna Polaków 2018” przygotowany przez CBOS wskazuje, że na uprawianie nordic walking decyduje się 6% rodaków. Ta forma rekreacji cieszy się największą popularnością w grupie wiekowej 45-54 lata. Nie stanowi nadmiernego obciążenia organizmu, a przynosi wiele korzyści.

Czym jest nordic walking?

Nordic walking jest formą aktywność uprawianej na świeżym powietrzu. Polega na maszerowaniu z kijkami, co angażuje nawet 90% mięśni. Nie chodzi jednak o to, by tylko spacerować – tutaj liczy się odpowiednia technika. Kluczem do sukcesu jest umiejętne odepchnięcie się od podłoża, wykorzystując specjalne kije nordicwalking. Pozwala to na zaangażowaniu górnych partii mięśniowych, przy jednoczesnym odciążeniu stawów kolanowych, biodrowych i skokowych, a także kręgosłupa.

Zaletą tej formy aktywności jest ogólna dostępność. Właściwie każdy może ją uprawiać – niezależnie od płci czy wieku. Nordic walking jest polecane nawet osobom po kontuzjach. Jedynymi przeciwwskazaniami są problemy z ruchomością kończyn.

Postaw na odpowiedni sprzęt

Aby zacząć uprawiać nordic walking, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

  • Kije nordicwalking

Nie mogą to być klasyczne kije trekkingowe, ponieważ kije nordicwalking wyróżniają się specyficzną budową. Cechą charakterystyczną jest pasek u góry i grot na dole. Dostępne są w dwóch wariantach: o regulowanej długości oraz o stałej długości.

Wybierając kije do nordicwalking, należy dobrać je pod kątem wzrostu osoby uprawiającej aktywność. Długość powinna stanowić 65% wysokości użytkownika. W przypadku początkujących, kije powinny być o ok. 5 cm krótsze.

  • Buty trekkingowe

Do uprawiania nordic walkingu warto mieć buty trekkingowe. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Przede wszystkim muszą być wygodne, ponieważ z kijkami zwykle przemierza się spore odległości. Ważne, aby charakteryzowały się wodoszczelnością – szczególnie, jeśli zamierzasz uprawiać tę aktywność niezależnie od pogody. Istotne jest również to, by buty trekkingowe były lekkie i miały podeszwę dostosowaną do odpowiedniej nawierzchni.

  • Odzież trekkingowa

Uprawiając nordic walking zimą, znaczenie będzie miała również odzież. W co się ubierać, aby zapewnić sobie wygodę i jednocześnie komfort termiczny?

Pierwszą warstwą powinna być bielizna termoaktywna. Na nią załóż bluzę polarową, a na wierzch – kurtkę funkcyjną. Nogi zabezpieczysz spodniami termoaktywnymi oraz spodniami funkcyjnymi.

asdasdasdasdas
Home