Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 18 grudzień 2019 13:40

Casma uwodzi dźwiękami niczym Riverside

Choć twórczość zespołu Casma jest muzyką rockową, to jednak nieoczywistą i nietuzinkową. Jest bowiem wypadkową zainteresowań poszczególnych członków grupy, z których niemal każdy słucha czego innego. Efektem połączenia różnych inspiracji są intrygujące utwory bogate w zmiany tempa i nastroju. Takie, których można słuchać po wielokroć, za każdym razem odkrywając w nich coś nowego.

 

Muzyka Casmy obfituje w piękne melodie, nie brak w niej również ostrzejszych riffów. Na uwagę zasługują również teksty autorstwa Mikołaja Dusia, w pełni harmonizujące z dźwiękami. Całość powinna się spodobać fanom Riverside, najbardziej „eksportowego” polskiego zespołu grającego tak zwany rock progresywny. Kto wie, czy w przyszłości Casma nie zyska równie wielkiej sławy i nie będzie koncertować w dużych salach koncertowych na całym świecie? Na razie jednak występuje tylko na lokalnych scenach w powiatach suskim i wadowickim, w których mieszkają członkowie grupy. Casma jest bowiem jeszcze młodym zespołem, założonym w maju 2017 roku. Przed publicznością zadebiutowała w trzy miesiące później, podczas Dni Gminy Budzów. Grała również na podobnych imprezach w Mucharzu i Makowie Podhalańskim oraz w czasie akcji charytatywnych w Andrychowie i Bieńkówce. W tym roku została laureatem makowskiej Rockowej Wirówki. Grupa ma na koncie dopiero jedną EP-kę, wydaną kilka miesięcy temu.

Casmę tworzą muzycy z różnych miejscowości: Artur Groń (instrumenty klawiszowe) z Ponikwi, Jakub Karasiński (bas) z Wadowic, Michał Zabierowski (gitara) i Karol Duś (wokal) z Suchej Beskidzkiej, Szymon Polański (perkusja) i Igor Bobek (gitara) z Budzowa. Jej historia zaczęła się od nieistniejącej już grupy Shadowscapes, która wykonywała symfoniczny metal. To w tym zespole poznali się Michał Zabierowski i Artur Groń. – Z czasem dołączyłem do składu, ponieważ brakowało w nim perkusisty. Ale grupa wkrótce się rozpadła, a wtedy Michał i Artur zaproponowali, abyśmy w trójkę stworzyli coś nowego. I tak powstała Casma. Niewiele później przyłączył się do nas Karol Duś, z którym już wcześniej rekreacyjnie grywałem. W takim czteroosobowym składzie wystąpiliśmy na naszym pierwszym koncercie, w czasie Dni Gminy Budzów. Ten występ zaowocował dookooptowaniem do nas Igora Bobka, który był wtedy ma widowni - opowiada Szymon Polański. Najdłużej trwały poszukiwania basisty. W końcu został nim Jakub Karasiński, któremu Szymon Polański zaproponował przyłączenie się do zespołu, gdy usłyszał jego grę podczas… szkolnego apelu.

- Nasza twórczość to rock wychodzący poza schemat "zwrotka-refren-zwrotka". Bardzo ważny jest dla nas pomysł, Staramy się, by muzyka i tekst współgrały ze sobą w jak największym stopniu, a każda piosenka miała elementy, które uczynią ją czymś wyjątkowym – podkreśla Szymon Polański. Czy im się to udało, można ocenić, słuchając nagrań Casmy dostępnych w serwisie YouTube. Na żywo można będzie zespół usłyszeć podczas koncertu towarzyszącego Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nieco później na YouTube pojawi się pierwszy teledysk Casmy, choć muzycy nie chcą jeszcze ujawnić, do jakiego utworu. W przyszłym tygodniu muzycy zaczną nad nim pracować.

Media

asdasdasdasdas
Home