Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Jaką wybrać sprężarkę do firmy produkcyjnej?

Sprężarka w zakładzie produkcyjnym to jedno z najważniejszych, znajdujących się tam narzędzi. Sprężarki znajdują w przemyśle i produkcji bardzo wiele zastosowań. Napędzają maszyny i narzędzia, lub całe systemy pneumatycznego ich napędzania obecne w zakładach produkcyjnych. Używa się ich również do przemysłowego czyszczenia części maszyn, a także do malowania natryskowego. Jak wybrać sprężarkę do własnej firmy?

Jak wybrać sprężarkę do firmy?

Wybór sprężarki do firmy produkcyjnej powinien być przede wszystkim podyktowany potrzebami. Warto pamiętać, że w produkcji używa się bardzo różnych rodzajów sprężarek. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko parametrami, ale również konstrukcją. Czasami różnice te są zasadnicze.

Różne rodzaje sprężarek projektowane są do potrzeb różnych gałęzi przemysłu i produkcji i tym właśnie podyktowany powinien być wybór.

Dostępne są sprężarki:

  • tłokowe,
  • śrubowe.

Różnią się one między sobą sposobem sprężania powietrza.

Wśród nich wyróżnia się jeszcze sprężarki: 

  • olejowe,
  • bezolejowe, których konstrukcja sprawia, że przeznaczone są do zupełnie odmiennych celów.

Sprężarki mogą być wyposażony w dodatkowy zbiornik na sprężone powietrze, bądź nie. Dobrze jest również pamiętać o fakcie, że w obrębie tych samych rodzajów oferowane są sprężarki o większe i mniejszej mocy. Wybór odpowiedniej również ma duże znaczenie. Przed zakupem sprężarki będzie jeszcze trzeba urządzić odpowiednią sprężarkownię. Warunki, w jakich urządzenie będzie pracować, będą miały ogromny wpływ na jego wydajność.

Sprężarki tłokowe i śrubowe

Pod względem konstrukcji sprężarki dzieli się na kilka typów, ale największe zastosowanie w produkcji mają sprężarki tłokowe i śrubowe. Różnią się one zasadą działania, co przekłada się też w znacznym stopniu na charakterystykę tych urządzeń i osiągane efekty. W sprężarkach tłokowych czynnikiem sprężającym powietrze są poruszające się w cylindrach tłoki. Ich praca powoduje powstanie drgań urządzenia i dość dużego hałasu. Cechuje je jednak bardzo wysoka wydajność pracy. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest sprężarka śrubowa. Powietrze w takim urządzeniu jest sprężane pomiędzy dwoma, obracającymi się w przeciwnych kierunkach śrubami. Podstawowymi zaletami tego rodzaju sprężarek są: cicha praca i o wiele mniejsza niż w przypadku sprężarek tłokowych ilość generowanych drgań. We współczesnej produkcji znajdują zastosowania oba te typy sprężarek. Urządzenia tłokowe stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest wygenerowanie bardzo wysokiego ciśnienia – sprężarki śrubowe są pod tym względem mniej skuteczne. Z kolei drugi rodzaj sprężarek pozwala na ciągłą pracę. Nowoczesne ich modele pozwalają na sprężanie powietrza ze zmiennym przepływem, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie pracy sprężarki do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze.

Sprężarki olejowe i bezolejowe

Zarówno jeden, jak o drugi rodzaj omawianych sprężarek może pracować z udziałem oleju, lub bez niego. Olej jest używany do zmniejszania tarcia pomiędzy elementami urządzenia, przy jednoczesnym uszczelnieniu połączeń między nimi. Jednocześnie pewna część oleju zawsze dostaje się do sprężonego powietrza – nawet mimo zastosowanych filtrów. Dlatego właśnie w przypadku, gdy sprężarka jest używana do napędzania urządzeń bardzo wrażliwych, stosuje się zazwyczaj rozwiązanie bezolejowe. Tego rodzaju urządzenia, aby tarcie pomiędzy jego elementami było jak najmniejsze, przy jednoczesnej wysokiej skuteczności wykonuje się z nowoczesnych materiałów (często są to zaawansowane tworzywa sztuczne), które charakteryzują się niewielkim współczynnikiem tarcia. Cena jednak tego rodzaju urządzeń jest jednak znacznie wyższa, niż cena sprężarek tłokowych. vJakość sprężarki – w co warto inwestować? Wybierając sprężarkę warto sugerować się również jej jakością. Jeżeli urządzenie ma posłużyć długo – a raczej tak się przewiduje w przypadku drogich urządzeń zasilających w produkcji – jego jakość powinna być na jak najwyższym poziomie. Pytaniem jest to, czy warto inwestować w sprężarki od najbardziej znanych producentów, czy urządzenia wyprodukowane przez mniejsze firmy. O ile w tym drugim przypadku cena może być kusząca, o tyle urządzenia od znanych producentów mogą być o wiele łatwiejsze w serwisowaniu i uzyskaniu potrzebnych części zamiennych. Ważne jest, żeby producent sprężarki oferował również profesjonalny i łatwo dostępny serwis.

Moc sprężarki – jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Jeżeli sprężarka jest urządzeniem zasilającym maszyny w zakładzie produkcyjnym, to jego moc powinna być obliczona na pokrycie zapotrzebowania wszystkich używanych maszyn, a przede wszystkim nie powinna tego zapotrzebowania znacznie przekraczać. Nie jest to łatwe zadanie, ale pozwala na znaczne ograniczenie zużywanej do zasilania sprężarek energii. W handlu dostępne są urządzenia o bardzo zróżnicowanej mocy. Rozwiązaniem może być tu również zastosowanie dodatkowego zbiornika na sprężone powietrze, w którym jest ono w razie potrzeby magazynowane i używane, kiedy zapotrzebowanie jest większe. Tego rodzaju zbiornik pozwala również na kontynuowanie pracy w przypadkach przerw w dostawie energii. Jak już wspomniano wcześniej – niektóre sprężarki śrubowe mogą pracować ze zmiennym przepływem, który może być dostosowany do bieżących potrzeb.

Sprężarka wybrana – co dalej?

Kupno sprężarki to jeszcze nie wszystko. Konieczny jest jeszcze jej montaż, co często wiąże się z połączeniem urządzenia ze skomplikowaną instalacją hydrauliczną w zakładzie produkcyjnym. Należy jednak pamiętać, że sprężarki przemysłowe będą zawsze potrzebować osobnego pomieszczenia – tak zwanej sprężarkowni. Sprężarkownia to nie tylko miejsce na fizyczne przechowywanie sprężarki, ale bardzo ważny element systemu. Pomieszczenie takie powinno być dostosowane w taki sposób, aby zapewniać jak największą wydajność pracy sprężarki. Ważna jest tu na przykład sprawna wentylacja, czystość i odpowiednia ilość niezbędnej przestrzeni. Odizolowanie sprężarki od reszty zakładu produkcyjnego podyktowane jest również często hałasem i drganiami, jakie generuje to urządzenie.

Home