Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 26 grudzień 2019 23:32

Indonezja - jak się przygotować do wyjazdu?

Indonezja jest krajem w skład którego wchodzi archipelag liczący kilkanaście tysięcy wysp. Ciekawym jest fakt, że wiele z nich nie ma nawet własnej nazwy i są one niezamieszkane. Kolejną ciekawostką jest to, że mieszkańcy tego rejonu świata należą do 250 grup etnicznych, a porozumiewając się między sobą używają aż sześciuset dialektów! Nie ulega wątpliwości, że Indonezja jest krajem, który naprawdę warto odwiedzić nie tylko ze względu na bogactwo kulturowe, ale też dlatego, że jest ona uznawana za jeden z najpiękniejszych zakątków na Ziemi! O czym warto pamiętać wybierając się w ten rejon świata i jak przygotować się do wyjazdu? Dowiecie się tego z artykułu poniżej!

Kiedy lecieć do Indonezji?

Klimat w Indonezji należy do zróżnicowanego - wybór najlepszej pory do wyjazdu zależy od tego w jaki rejon chcemy się wybrać. Można jednak założyć, że wrzesień jest miesiącem, który jest najbezpieczniejszy jeśli chodzi o pogodę w całej Indonezji. Północna część kraju cieszy się dobrą aurą pogodową od kwietnia do końca października. Południe z kolei lepiej odwiedzić między październikiem a kwietniem włącznie.

https://planetescape.pl/kraj/indonezja/

Szczepienia przed wyjazdem

Podobnie jak w przypadku Tajlandii czy Kenii również podróż do Indonezji nie wymaga obowiązkowych szczepień. Jednak istnieje coś takiego jak lista szczepień zalecanych i są to: WZW typu A i B, błonica, dur brzuszny tężec oraz różyczka. Niektórzy szczepią się również przeciwko wściekliźnie i japońskiemu zapaleniu mózgu. Przed wyjazdem do egzotycznego kraju można popaść w paranoję gdy zaczniemy się wgłębiać w temat potencjalnych chorób, jednak nie dajmy się zwariować! Wymieniony podstawowy pakiet powinien w zupełności wystarczyć, jednak gdy macie wątpliwości warto zapytać o poradę lekarza, który specjalizuje się w medycynie podróży.

Szczegółowy poradnik dla wybierających się do Indonezji - sprawdź!

Dokumenty i formalności

Podstawowe dokumenty to oczywiście paszport oraz papierowa wersja biletu powrotnego. Warto mieć również kopie paszportów oraz biletów na poczcie elektronicznej. Jeśli planujecie poruszanie się pojazdami mechanicznymi na terenie Indonezji konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy (oczywiście trzeba posiadać również polski dokument). Niezbędnym elementem jest również ubezpieczenie podróżne, warto mieć jego numer zawsze gdzieś pod ręką. Jeżeli macie możliwość miejsce ze sobą również jego elektroniczną wersję. Wybierając się do Indonezji na krócej niż 30 dni nie jest konieczne posiadanie wizy. Warto również zakupić na miejscu lokalną kartę SIM - najlepszy zasięg w Indonezji ma karta operatora Telkomsel. Warto wiedzieć, że od 1 kwietnia 2018 roku, każdy kto zakupy lokalną kartę SIM zobowiązany jest do zarejestrowania jej na swoje imię i nazwisko.

Pieniądze w Indonezji

Raczej w większości miejsc można płacić zarówno karta jak i gotówką jednak warto mieć przy sobie nieco więcej lokalnej waluty, ponieważ posiadanie jej daje większe pole manewru. Jeśli chodzi o wymianę waluty, kurs zależy od tego gdzie znajdują się kantory. Na przykład kurs na Jawie jest dużo korzystniejszy niż na Bali. Zasada jest tak naprawdę jedna: im dalej od Dżakarty tym kurs jest mniej korzystny. W Indonezji nie ma problemu z wymianą euro, dolarów czy funtów - wszelkie turystyczne miejscowości posiadają taką możliwość.

Czego nie robić w Indonezji aby nie popełnić faux pas?

Indonezyjczycy uchodzą za niezwykle gościnnych, jednak gdy zostaniemy zaproszeni do nich na gościnę warto pamiętać o zasadzie nie przychodzenia z pustymi rękoma. Przy czym podarunek musi być przemyślany, ponieważ każda niezgodność z poglądami gospodarzy może być odebrana jako brak szacunku. Warto również wiedzieć, że lewa ręka uchodzi z tym rejonie świata za nieczystą, dlatego zwracajcie baczną uwagę jak sie witacie, podajecie jedzenie czy płacicie w sklepie. Indonezja to również kraj dosyć mocno konserwatywny, dlatego ubierając się wybierajcie skromne stroje, które więcej odkrywają niż zakrywają. Szczególnie ważne jest to w świątyniach, do których możecie zostać niewpuszczeni jeśli nie będziecie mieć odpowiedniego stroju.

Kuchnia indonezyjska - różnorodna jak języki i kultura

Kosztując dań w Indonezji można wyczuć wpływy wielu tradycji kulinarnych. Znajdziecie w niej zarówno elementy kuchni chińskiej, arabskiej jak i indyjskiej. Podstawowy produkt w większości dań to ryż, który łączą z owocami morza, mięsem lub rybami. Mieszanie smaku słodkiego i słonego to znak rozpoznawczy kuchni indonezyjskiej. Bardzo często łączy się słodkie owoce takie jak mango czy banany z mięsem co dla europejczyka może być sporym szokiem. Warto jednak spróbować i nie zamykać się na smaki, bo może się okazać, że będą elementy za którymi u nas w kraju zatęsknimy!

Indonezja to niewątpliwie kraj kontrastów i niezwykle wybuchowa mieszanka kultur, tradycji i języków. Naszym zdaniem to jeden z najciekawszych kierunków podróżniczych na świecie. Jeżeli planujecie swoją wymarzoną podróż w ten rejon świata polecamy kliknąć tutaj ← i pozwolić się zabrać w podróż zaplanowaną na miarę waszych pragnień i marzeń!

asdasdasdasdas
Home