Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Prawne konsekwencje wycięcia filtra DPF z samochodu.

 

Co to jest filtr DPF i dlaczego warto regularnie kontrolować jego przepustowość?

 

• Filtry DPF są montowane w układach wydechowych. Usuwają cząstki stałe z gazów spalinowych głównie w samochodach wyposażonych w silniki diesla.

• Niedrożny filtr DPF może skutkować poważnymi awariami np. uszkodzeniem turbosprężarki lub silnika, rozrzedzeniem oleju silnikowego, a także przyczynić się do większego zużycia paliwa.

 

Oznaki przepełnionego filtra DPF

 

Zapchanie filtra DPF objawia się w różny sposób.

Do najbardziej niepokojących symptomów zaliczyć można:

  • spadek mocy silnika

  • gwałtowne zwiększanie obrotów silnika

  • większe zużycie paliwa,

  • przejście silnika do pracy w trybie awaryjnym

 

W skrajnych przypadkach problemy z filtrem cząstek stałych mogą doprowadzić nawet do zatarcia silnika. W niektórych modelach samochodów można bardzo łatwo rozpoznać zapchany DPF – w razie przepełnienia zapala się specjalna kontrolka informująca o jego stanie.

 

Nie wycinaj filtra DPF!

 

Jeszcze do niedawna w Polsce w wielu warsztatach bezkarnie kwitł proceder wycinania filtra cząstek stałych, na co bez wahania zgadzali się nieświadomi łamania prawa użytkownicy diesli. Pseudo fachowcy zarabiali podwójnie na niewiedzy swoich klientów. Pierwszy raz wycinając filtr, drugi, sprzedając z zyskiem jego cenny wkład pokryty cząstkami platyny. W ten sposób nieświadomi oszustwa klienci płacili krocie i dziękowali za fachową usługę. Informowano ich przy tym, że po usunięciu samochód bez przeszkód przejdzie testy zadymienia spalin w czasie okresowych badań diagnostycznych na stacji kontroli pojazdów. Niestety celowo pomijano istotny fakt, iż zgodnie z przepisami prawa samochód pozbawiony filtra DPF, w wyniku utraty homologacji, nie może legalnie poruszać się po drogach publicznych.

 

Ponadto przy odsprzedaży auta z usuniętym filtrem cząstek stałych jesteśmy zobligowani do poinformowania o tym przyszłego nabywcę. Jeśli zataimy przed nim fakt usunięcia filtra DPF, nowy właściciel samochodu będzie miał prawo żądać rekompensaty. Ponadto wycieczka za granicę bez filtra DPF może zakończyć się mandatem w wysokości do 3500 euro. Samochód z wyciętym filtrem DPF zwykle puszcza za sobą kłęby czarnego dymu, co z pewnością zniechęci do zakupu niejednego nabywcę i przyczyni do znacznego obniżenia wartości pojazdu. Warto więc wiedzieć o tym, że ze względu na restrykcyjne przepisy prawne, obecnie prawie każdy kupujący pyta o filtr DPF.

 

Sposób na uratowanie filtra DPF

Zdaniem przedstawicieli firmy OTOMATIC z Andrychowa, firmy produkującej maszyny do czyszczenia DPF, a także świadczącej usługę ich regeneracji, jeśli przegapiliśmy ostatni moment na samooczyszczenie filtra w czasie jazdy, szansą na ratunek będzie wyczyszczenie go za pomocą specjalistycznej, przystosowanej do tego celu maszyny.

 

Krzysztof Smolec, współwłaściciel firmy OTOMATIC wyjaśnia;

Filtr cząstek stałych działa na podobnej zasadzie jak worek w odkurzaczu i w miarę upływu czasu ulega przepełnieniu. Zmniejsza się przy tym także jego pojemność. Oprócz sadzy, która rzadko ulega wypalaniu w czasie jazdy w trybie miejskim, dodatkowo pozostaje popiół zalegający w nim na stałe.

Co zyskujemy czyszcząc DPF? Najważniejszymi zaletami tej usługi jest przywrócenie sprawności działania filtra do nawet 100% jego wydajności oraz zmniejszenie kosztu regeneracji w stosunku do ceny jego wycięcia. Ponadto swoboda poruszania się pojazdem po drogach w Polsce, jak i pozostałych krajach EU sprawia, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. Obecnie współpracujemy z większością lokalnych warsztatów samochodowych w zakresie czyszczenia filtrów DPF dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Gdzie zatem szukać pomocy?

Najprościej będzie skorzystać z usług warsztatów samochodowych współpracujących z serwisem czyszczenia filtrów DPF posiadających maszyny OTOMATIC.

 

Na czym polega czyszczenie filtrów DPF metodą hydrodynamiczną?

 

Jednym ze sposobów czyszczenia filtrów cząstek stałych jest metoda hydrodynamiczna oparta na sile hydrodynamiki przepływu wody o charakterze turbulentnym oraz sile impulsu sprężonego powietrza z kompresora. Ruch cieczy (płynu roboczego) powodowany jest przez zewnętrzne ciśnienie, które musi pokonać opory przepływu w kanałach filtra.

Wysoka skuteczność tej metody przekonała większość warsztatów samochodowych do oferowania jej jako najskuteczniejsze rozwiązanie na zatkany filtr DPF, spychając na dalszy plan pozostałe. Dodatkowo korzystna cena usługi powoduje, że usunięcie filtra stało się po prostu zbędne.

Na szczęście świadomość kierowców powoli się zmienia zarówno w kwestii ekologii jak i właściwej eksploatacji pojazdu, dlatego zamiast wycinać filtr DPF coraz więcej z nich decyduje się na jego regularne czyszczenie.

 

Więcej na: www.otomatic.pl/czyszczenie-regeneracja-dpf

Facebook : https://www.facebook.com/OtomaticDPF/

Home