Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 22 styczeń 2020 19:55

Hugon w Hiszpanii

Napisał

W Zespole Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie realizowany jest projekt „Ratownicy z Kołłątaja w podróży!” finansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Power „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów”, w zakresie którego dziesięcioro uczniów wraz z dwoma opiekunami wyjechało do Hiszpanii. Byłam uczestniczką pierwszego wyjazdu w ramach wspomnianego projektu.

 

Wyjazd nasz został poprzedzony licznymi przygotowaniami. Przez kilka miesięcy spotykaliśmy się na zajęciach z języka angielskiego, hiszpańskiego, ratownictwa medycznego, przygotowania kulturowego oraz odbyliśmy rozmowy z pedagogiem. Organizowaliśmy także wyjazdy do okolicznych szkół podstawowych, aby przeprowadzić tam zajęcia z zakresu pierwszej pomocy, a przy okazji doskonalić nasze umiejętności. Czas spędzony na przygotowaniach szybko minął i nadszedł dzień wyjazdu. Z wielką radością, ale też obawą wsiadaliśmy do samolotu do Hiszpanii.

Podczas pobytu w placówce Vocational School SAFA Nuestra Señora de los Reyes w Sewilli w południowej Hiszpanii uczestniczyliśmy w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Zajęcia prowadzili nauczyciele z Polski i Hiszpanii.

W pierwszej kolejności udaliśmy się do Kordoby, gdzie spacerowaliśmy jej wąskimi uliczkami, podziwiając m.in. znaną uliczkę kwiatów - Callejas de las Flores. Tego samego dnia zwiedziliśmy La Catedral- Mezquita, czyli największy meczet w Europie ważny dla wyznawców różnych religii. Nie obeszłoby się również bez przejścia przez plac Plaza Corredera oraz okazały most Puente Romano.

Znajomość z gospodarzami rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji placówki przedstawionej przez hiszpańskich uczniów SAFA School, po której pokazaliśmy własny film obrazujący naszą szkołę oraz miasto Jordanów. Po krótkim zapoznaniu z hiszpańskimi uczniami, nasi opiekunowie przedstawili im zasady bezpieczeństwa ratownika i postępowania w razie wypadku. Każdy z uczniów miał możliwość wypróbowania swoich sił na przywiezionych przez nas fantomach.

Mieliśmy również okazję pojechać komunikacją miejską do Studyjnego Kolegium Pielęgniarstwa, gdzie zorganizowano dla nas wykłady oraz praktyczne warsztaty z przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po wykładach i dużej „porcji” wiedzy, wieczorem udaliśmy się na pokaz słynnego tańca Flamenco. Oprócz tego ochotnicy mogli wziąć udział w krótkiej jego nauce.

W kolejnych dniach pobytu w SAFA School, gdzie codziennie nawiązywaliśmy nowe znajomości, mieliśmy świetną okazję do praktykowania języka angielskiego, a praca w grupach pozwalała na wzmocnienie poczucia tożsamości europejskiej. W czasie ponad dwugodzinnej wycieczki rowerowej po Sewilli zwiedziliśmy La Giralda, La Catedral de Sevilla, Real Alcazar oraz wiele innych, wspaniałych miejsc.

Czas spędzaliśmy bardzo aktywnie, o czym świadczą rozegrane wspólnie z hiszpańskimi kolegami mecze siatkówki i piłki nożnej. Podczas zajęć na basenie mieliśmy okazję wypróbować swoich sił z zakresu ratownictwa wodnego. Ogromną dawkę adrenaliny przysporzyła nam jazda “kolejką górską”- było szybko i bardzo emocjonująco!

Nie moglibyśmy wyjechać z Hiszpanii nie kosztując tradycyjnej potrawy andaluzyjskiej kuchni - Paelli, którą na dodatek, z małą pomocą kucharza, przygotowaliśmy.

Na koniec tygodniowego pobytu otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa i realizacji projektu. Wyjazd uważamy za w pełni udany, o czym świadczą wypowiedzi niektórych uczestników:

Nasz wyjazd do Hiszpanii był świetnie spędzonym czasem, połączyliśmy dobrą zabawę z nauką i zdobywaniem cennej wiedzy. Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc, poznaliśmy Hiszpanów oraz ich kulturę i kuchnię, która była naprawdę smaczna. Świetnie się bawiliśmy i zachowaliśmy cenne wspomnienia.”

W Hiszpanii bardzo mi się podobało. Było wiele pięknych i ciekawych miejsc, które zwiedzaliśmy. Mieliśmy możliwość spróbować regionalnych potraw, poznać kulturę hiszpańską i zobaczyć taniec Flamenco. Wyjazd uważam za jak najbardziej udany.”

Wyjazd do Hiszpanii był dla mnie świetną okazją, by poznać lepiej tradycje, potrawy oraz tamtejsze zwyczaje. Czas, który tam spędziłam dał mi niezwykłe wspomnienia, których długo nie zapomnę.”

Był to jeden z najlepszych wyjazdów, na jakich byłam. Pojechaliśmy zgraną ekipą. Jedzenie było przepyszne, hiszpańskie zabytki można by było podziwiać bez końca. Sewilla to piękne miasto, do którego chce się wracać. Dzięki wyjazdowi mogliśmy podszkolić angielski, idealnie na tegoroczną maturę.”

 

Mamy świadomość, że słowa nie są w stanie oddać wrażeń, doświadczeń i atmosfery, które towarzyszyły nam codziennie w czasie naszego pobytu w Hiszpanii. Chciałoby się za Goethem powiedzieć: „Trwaj chwilo, jakże jesteś piękna!”. Wspomnienia, nowe przyjaźnie i nabyte umiejętności pozostaną w nas na zawsze.

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Talip-Gałka i Panu Piotrowi Kłodzie za opiekę i wspólnie spędzony tydzień oraz Pani Ewie Kardaś i Pani Alinie Zając, bez których wyjazd na pewno nie doszedłby do skutku.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home