Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 30 styczeń 2020 22:39

7 wskazówek, jak wybrać plecak

Napisał

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając plecak turystyczny? Czy wybierając odpowiedni model, możesz sobie ułatwić podróżowanie? To świetna alternatywa dla torby.

Rozmiar plecaka

Wybierając plecak, zwróć koniecznie uwagę na jego wielkość. Decyduje o tym, ile możesz wziąć ze sobą. Rozmiar jest określany w litrach. Zwykle plecaki mają pojemność 20-80 litrów. Zastanawiasz się, jak duży plecak masz kupić? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Weź pod uwagę, co chcesz spakować, na jak długo wyjeżdżasz i czy będziesz lecieć samolotem.

Pamiętaj, że w większości przypadków będziesz musiał nosić plecak. Nie przesadzaj więc z jego pojemnością. Najczęściej wystarczy 40-60 litrów. W ten sposób unikniesz opłat za nadbagaż. Zadbasz też o swój kręgosłup i ramiona.

Możliwość regulacji plecaka ma ogromny wpływ na ogólny poziom komfortu, szczególnie podczas intensywnej wędrówki.  Dlatego zwróć uwagę, czy dany model proponuje takie rozwiązanie.

Pas biodrowy

To bardzo wygodne rozwiązanie. Pomaga rozłożyć równomiernie obciążenie z ramion. Powinien leżeć na kościach biodrowych. Zwróć uwagę na to, by był regulowany i dobrze wyściełany.  Niektóre pasy biodrowe mają kieszenie. Możesz w nich trzymać niezbędne przedmioty. Sięgniesz po nie w każdej chwili, bez zdejmowania plecaka.

Wyściełane paski na ramiona

Ciężar plecaka spoczywa nie tylko na biodrach, ale również na ramionach. Wybierz model z wyściełanymi pasami. W ten sposób zmniejszysz potencjalny nacisk i dyskomfort. Upewni się również, że pasy są regulowane. Dzięki temu równomiernie rozłożysz obciążenie.

Wiele przegród

Bez względu na to, gdzie podróżujesz i jak, dobry plecak powinien mieć kilka przegród. W ten sposób będziesz łatwiej kontrolować swoje rzeczy. Na przykład możesz trzymać oddzielnie brudne ubrania od czystych. 

Wodoodporny materiał

Zwróć uwagę na to, by plecak był wykonany z wodoodpornego materiału. Wtedy nie musisz się martwić, że wszystko zmoknie w czasie deszczu. Większość modeli turystycznych ma pokrowce, które można na nie nałożyć w przypadku silnej ulewy. Pamiętaj, że zawsze możesz je dokupić. Dlatego nie martw się, jeśli Twój plecak nie ma pokrowca.

Materiał powinien być gruby, ale jednocześnie lekki. Nie musi być w 100% wodoodporny (chyba że wybierasz się na długą, wielodniową wędrówkę). Sprawdź, czy szybko wysycha.

Zasuwany na zamek błyskawiczny

Upewnij się, że każda komora ma dwa zamki błyskawiczne. Dzięki temu możesz je zasunąć razem. Sprawdź, czy mają specjalny system zwalniający. Wtedy celnicy nie zniszczą plecaka podczas otwierania. 

Wentylacja

Wysokiej jakości plecaki Salewa są bardzo wygodne i praktyczne. Sprawdzą się idealnie w każdych warunkach. 

Mniejsze i średnie modele są coraz częściej wyposażone w specjalny system wentylacyjny. Wtedy mają odpowiednio wyprofilowany stelaż, który nie przylega do pleców. Najbliżej znajduje się mocno naciągnięta siatka. Pozwala na swobodny przepływ powietrza. Tym samym ułatwia odparowywanie potu. Pamiętaj jednak, by nie pakować wtedy do plecaka ciężkich i dużych przedmiotów. Taka siatka sprawdzi się najlepiej podczas jednodniowych wypraw. W przypadku większych plecaków zastępują ją zwykle gąbki. Umożliwiają cyrkulację powietrza.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home