Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Direct search – na czym polega?

Direact serach to jedna z wielu metod poszukiwania pracowników. Jej celem jest poszukiwanie pracowników ze ściśle określonym doświadczeniem i kwalifikacjami. W ten sposób specjaliści do spraw HR zatrudniają pracowników na najwyższych stanowiskach.

Direact serach to jedna z wielu metod poszukiwania pracowników. Jej celem jest poszukiwanie pracowników ze ściśle określonym doświadczeniem i kwalifikacjami. W ten sposób specjaliści do spraw HR zatrudniają pracowników na najwyższych stanowiskach.

Czym direct serach różni się od innych metod szukania pracowników?

Direct serach to bardzo precyzyjne narzędzie do wyszukiwania pracowników. Najczęściej przeprowadzana jest przez agencje HR, które bardzo dobrze zna nie tylko specyfikę danego rynku, ale także pracowników, którzy mogliby spełniać określone wymagania. Te zwykle są bardzo wysokie, ponieważ poszukiwani są pracownicy, którzy są specjalistami w danej dziedzinie.

W przypadku direct derach pracodawca, czy agencja nie ogłasza otwartej rekrutacji. Potencjalni pracownicy nie zgłaszają swoich aplikacji. Jest dokładnie na odwrót – to pracodawca zgłasza się do kandydatów, którzy spełniają wymagania.

Jak przeprowadza się rekrutację direct serach

W związku z tym, że direct serach diametralnie różni się od tradycyjnej rekrutacji, jej przygotowanie i przeprowadzanie również całkowicie się różni. Na początku firma szukająca pracownika musi dokładnie określić, jakiego kandydata szuka. Musi określić:

  • Wykształcenie kandydata
  • Dodatkowe uprawnienia
  • Doświadczenie na określonym stanowisku (nie tylko jego okres, ale także np.: wielkość zakładu pracy i jego renomę)

Po określeniu profilu kandydata należy także dokładnie przygotować ofertę, która mogłaby zainteresować potencjalnych pracowników. Warto pamiętać, że oferta tego typu najczęściej kierowana jest do osób, które mają pracę i często nie myślą o jej zmianie. Warto mieć na uwadze, że oferta pracodawcy musi być bardzo korzystna i brać pod uwagę szerokie negocjacje.

Następnie należy zacząć wyszukiwanie odpowiednich osób. Obecnie bardzo często korzysta się z serwisów internetowych, które łączą pracodawców i pracowników. Tam potencjalni pracownicy posiadają wizytówki, w których mogą dzielić się swoim doświadczeniem i innymi cennymi  dla pracodawców informacjami.

Po odnalezieniu właściwych kandydatów agencja lub pracodawca może skontaktować się potencjalnym pracownikiem i zacząć negocjacje.

 

Kiedy warto skorzystać z tej metody?

Metoda ta jest bardzo przydatna w przypadku, gdy firma szuka niezwykle wyspecjalizowanego pracownika. W takiej sytuacji tradycyjne ogłoszenie, nawet w specjalistycznym portalu ogłoszeniowym może nie dać odpowiednich rezultatów.

Publiczne ogłoszenie sprawia także, że zgłoszą się osoby, które nie spełniają wszystkich wymagań, nawet tych kluczowych (na zasadzie: „spróbuję, może mi się uda”). W takiej sytuacji forma traci czas i środki na analizę CV, które nie spełniają wszystkich wymagań. A wybranie tych właściwych może nie dawać odpowiednich rezultatów. I one nie mogą spełniać wszystkich wymagań. Z pomocą direct serach można znaleźć pracowników, którzy spełniają dokładnie wszystkie wymagania.

Specyfika direct serach sprawia, ze poszukiwanie pracowników, jest znacznie tańsze i może trwać znacznie krócej, niż przy tradycyjnych metodach poszukiwania pracowników. Wbrew pozorom też, może być też także znacznie prostsze i wygodniejsze, niż tradycyjna rekrutacja. W dodatku umożliwia znalezienie pracowników, którzy pasują idealnie do wymagań, ale mogliby nie odpowiedzieć na ogłoszenie. AS to dlatego, że już pracują i nie przeglądają regularnie ogłoszeń o pracę.

ShowMeble
Home