Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 10 luty 2020 17:46

Ciekawy sposób na inwestycję? Kupuj cenne monety!

Napisał

Zakup kruszców jest jednym z najbardziej znanych sposobów na inwestycję. Wybierając to rozwiązanie nie musimy posiadać zbyt obszernej wiedzy na temat lokowania pieniędzy, bowiem zakup złota czy srebra nie jest zbyt skomplikowany. W gruncie rzeczy wystarczy zapoznać się z notowaniami tych metali na giełdzie i zapoznać się ze zmianami kursów. W poniższym artykule chcielibyśmy zaprezentować podobny sposób na inwestycję, jednak o wiele bardziej ciekawy i rozwijający zarówno nasze oszczędności, jak i naszą wiedzę.

 

Numizmatyka a inwestycja

Na początku najlepiej wyjaśnić czym dokładnie zajmuje się numizmatyka. Przede wszystkim jest to nauka, która bada monety pod kątem historycznym, technicznym i estetycznym. Na podstawie badań numizmatycznych możemy klasyfikować monety, datować konkretne egzemplarze, poznawać historię gospodarczą, polityczną i społeczną danego kraju. Biorąc to pod uwagę, wydaje się, że kolekcjonowanie monet jest jedynie efektem ubocznym numizmatyki, ale efektem nad wyraz opłacalnym.

Jak zacząć inwestować w monety?

Przede wszystkim należy zorientować się w temacie. Nie kupujmy od razu monet za wszystkie oszczędności. Jeżeli chcemy poważnie podejść do tematu, najlepiej zapoznać się z literaturą numizmatyczną, katalogami monet oraz z tematycznymi forami, na których bardzo często zamieszczane są ciekawe artykuły i najnowsze wiadomości z dziedziny numizmatyki. Najlepiej zacząć od dosyć tanich monet i stopniowo przechodzić do droższych egzemplarzy. Najprostszym sposobem na inwestowanie w monety jest zakup monet bulionowych.

Srebrne monety bulionowe z całego świata

Monety bulionowe

Monety bulionowe są inaczej nazywane monetami lokacyjnymi lub inwestycyjnymi. Są one bite z takich kruszców jak złoto, srebro, platyna, czy pallad. Ich wartość obliczana jest przede wszystkim na podstawie aktualnego kursu danego metalu. Nakład tego typu monet jest zazwyczaj nieograniczony i zależny jest od popytu. Oznacza to, że monety bulionowe nie posiadają praktycznie wartości numizmatycznej. Wyjątkiem są najczęściej stare monety bulionowe, które rzadko pojawiają się na rynku. Takim przykładem jest np. srebrna moneta bulionowa z 1990 roku - Kookaburra. Biorąc pod uwagę fakt, że monety bulionowe dosyć wolno zyskują na wartości, ich zakup jest dobry dla inwestycji długoterminowych.

Stare monety obiegowe

Jeżeli chcemy od naszej inwestycji czegoś więcej, niż tylko monotonny zakup kolejnych monet bulionowych, warto zdecydować się na stare monety. Pod względem inwestycyjnym przede wszystkim poleca się kolekcjonować złote i srebrne monety. Są one bardzo wartościowe, ponieważ bito ich zdecydowanie mniej, niż monet obiegowych o niskich nominałach. Dodatkowo warto podkreślić, że są one w gruncie rzeczy lepiej zachowane, ponieważ posługiwano się nimi o wiele rzadziej, niż np. boratynkami. Rozpoczynając inwestycję w stare monety, warto zdecydować się na jakiś motyw przewodni kolekcji np. według kraju i epoki. Jeżeli zastanawiają się Państwo nad zakupem monet, warto zapoznać się z witryną internetową Numimarket.pl https://numimarket.pl/kategoria/srebro-inwestycyjne_3/1, na której zamieszczane są oferty wyłącznie od sprawdzonych sklepów numizmatycznych.

Monety kolekcjonerskie

Innym rozwiązaniem są monety kolekcjonerskie, które wybijane są w małych nakładach i nie są przeznaczone do obiegu. Największą różnicą pomiędzy monetami kolekcjonerskimi a bulionowymi jest właśnie ich nakład. Wybijane są często w celu upamiętnienia jakiegoś wydarzenia lub postaci. Monety kolekcjonerskie posiadają wybity nominał, jednak jest on wyłącznie symboliczny - ich wartość jest oczywiście znacznie wyższa ze względu na kruszec, z jakiego zostały wybite.

Na co zwrócić uwagę?

Jest wiele czynników, które wpływają na wartość konkretnej monety. Przede wszystkim wymienia się tutaj jej rzadkość, stan zachowania i popyt. Rzadkość oznacza oczywiście ilość zachowanych egzemplarzy. Informację na ten temat możemy znaleźć w odpowiednim katalogu monet. Oczywiście im rzadsza moneta, tym jest bardziej wartościowa i chętniej kupowana przez kolekcjonerów. Bardzo ważny jest również stan zachowania danej monety. Najchętniej kupowane są monety w stanie niemal idealnym (menniczym), które nie posiadają praktycznie żadnych uszkodzeń.

Widzimy więc, że sposobów na inwestycję w monety jest wiele. Każdy z nich posiada swoje dobre, jak i złe strony odnoszące się do inwestowania i opłacalności. Należy jednak podkreślić, że inwestowanie w monety jest jednym z ciekawszych sposobów na pomnażanie swoich oszczędności.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home