Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Bądź ostrożny! Kupując samochód z usuniętym filtrem DPF sprowadzisz na siebie kłopoty

Jeśli masz zamiar kupić samochód z silnikiem diesla pochodzący z rynku wtórnego, powinieneś sprawdzić go pod każdym względem. Na rynku aut używanych możemy niejednokrotnie natrafić na pojazdy z usuniętym filtrem DPF. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

Nieuczciwi sprzedawcy. Jak się przed nimi ustrzec?

Sprzedający powinni udzielić kupującemu informacji na temat wszystkich znaczących modyfikacji, jakich dokonano w oferowanym pojeździe. Zatajenie usunięcia filtra DPF z samochodu może być wystarczającym powodem do wszczęcia dochodzenia o odszkodowanie przez oszukanego nabywcę. Dokonanie tak istotnej zmiany w obrębie integralnego układu, naruszającej stan techniczny auta, z pewnością zniechęci do zakupu potencjalnego klienta, a także będzie miało znaczący wpływ na obniżkę ceny rynkowej. Niektórzy sprzedający wykorzystując naiwność kupujących potrafią przemilczeć temat dokonanych modyfikacji po to, aby nie narażać się na niepotrzebne straty. Dlatego przed zakupem należy wnikliwie przyjrzeć się oferowanemu pojazdowi, poznać jego historię, dotychczasowy przebieg, a także poprosić właściciela, czy handlarza o książkę serwisową i koniecznie sprawdzić obecność filtra DPF.

Czy można rozpoznać, że filtr DPF faktycznie został wyjęty?


Istnieje parę sposobów, dzięki którym można samodzielnie wybadać, czy filtr cząstek stałych nie został usunięty z danego samochodu. Najprościej będzie w tym celu postukać dłonią w obudowę filtra. Jeśli wkład został wycięty, usłyszymy charakterystyczny dźwięczny odgłos. Inną metodą może być sprawdzenie osadów w rurze wydechowej. W momencie, gdy silnik jest już wystudzony, należy zbadać dłonią w rękawicy, czy wewnątrz wydechu nie ma warstwy sadzy. Jeśli spostrzeżemy osady węgla, będzie to dowód na to, że filtr DPF się przyblokował albo został całkowicie usunięty. Natomiast, aby mieć stuprocentową pewność braku ingerencji w układ wydechowy, należy udać się do profesjonalnego warsztatu. Tam za pomocą specjalistycznego oprogramowania, diagnosta odczyta informacje nie tylko na temat obecności filtra cząstek stałych, ale również stanu jego zanieczyszczenia odpadami.

Nie warto narażać się na utratę homologacji i inne nieprzyjemności


Z punktu widzenia prawa, samochód pozbawiony filtra DPF nie może legalnie poruszać się po drogach publicznych. Pojazd, z którego usunięto części istotnych układów, w żaden sposób nie spełnia warunków potrzebnych do uzyskania świadectwa homologacji, obligatoryjnego dla wszystkich pojazdów na terenie Unii Europejskiej. Kontrole coraz częściej przeprowadzane
przez policję mają za zadanie sprawdzenie, czy filtr DPF nie został wycięty lub poddany modyfikacjom w celu obniżenia skuteczności jego działania.

W czasie ostatniej akcji „Smog” w Małopolsce z 19.02.2020 b.r.,policjanci skontrolowali 297 samochodów. Działania te miały za zadanie wyeliminowanie z ruchu drogowego niesprawne pojazdy zagrażające bezpieczeństwu oraz nadmiernie zanieczyszczające środowisko naturalne. Zatrzymano 133 dowody rejestracyjne. Poruszanie się samochodem wydzielającym nieprzepisową ilość spalin do środowiska kończy się mandatem. Na zachodzie za to wykroczenie zapłacimy1000 EUR w Niemczech i 3500 EUR w Austrii.

Kary za niesprawny lub niekompletny układ oczyszczania spalin w dalszym ciągu nie odstraszają od wycinania DPF użytkowników samochodów z silnikiem diesla. Negatywny wpływ cząstek stałych na środowisko i zdrowie jest nadal przez nich bagatelizowany. Jednakże badania pokazują jednoznacznie, że pojazdy pozbawione filtra DPF są o wiele mniej ekologiczne niż niż te, które go posiadają.

Czyszczenie filtra kontra nielegalne jego usuwanie

Obecnie wszyscy kupujący samochody z silnikiem diesla powinni spytać sprzedawcę o obecność filtra DPF. Wielu kierowców ze względu na zaostrzające się przepisy, zwraca się o odszkodowanie do warsztatów, w których wcześniej usunięto DPF-a z ich pojazdu. W rezultacie powoli ubywa miejsc, gdzie wycina się filtry. Proceder, który wcześniej dla wielu mechaników był prawdziwą żyłą złota, obecnie zostaje wyparty przez nieinwazyjne i legalne metody regeneracji. Dzięki usłudze czyszczenia DPF można odzyskać pierwotną wydajność filtra. Ponadto koszt zregenerowania go jest niższy od ceny nielegalnego usunięcia.

W ostatnim czasie z usług firmy OTOMATIC chcieli skorzystać klienci nieświadomi tego, że na co dzień jeżdżą samochodem z wyciętym filtrem DPF. Dostarczali nam do czyszczenia puste, pozbawione wkładów filtracyjnych obudowy. Z tego powodu pragniemy podkreślić, jak istotne jest każdorazowe, skrupulatne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu z silnikiem diesla przed dokonaniem zakupu. Ponadto zachęcamy do czyszczenia filtrów w samochodach z przebiegiem od 100 tys. km. Nie jest to drogie rozwiązanie, a na pewno bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów mandatu za niesprawny DPF, czy wymiana filtra na nowy. - tłumaczy przedstawiciel firmy OTOMATIC z Andrychowa, jednego z największych producentów maszyn do czyszczenia filtrów DPF na rynku europejskim.

Zobacz: www.otomatic.pl/czyszczenie-regeneracja-dpf 

fb: https://www.facebook.com/OtomaticDPF/

 

 

Home