Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 01 marzec 2020 19:36

Na co wybrać się do Teatru Słowackiego w Krakowie? Propozycje dwóch świetnych spektakli!

Teatr im. Juliusza Słowackiego to jedno z najbardziej interesujących miejsc na kulturalnej mapie Krakowa. Repertuar tej placówki dobierany jest z niezwykłą starannością. „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” i „Rabacja” to znakomite spektakle znajdujące się obecnie na jej afiszach.

„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Masłowskiej nadal aktualna

„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, debiutancka powieść Doroty Masłowskiej wydana w 2002 r., wciąż wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Mogłoby się wydawać, że zdążyła się zestarzeć, jednak w obliczu różnych wydarzeń nasiąkniętych nacjonalizmem, jakie obecnie obserwujemy na polskim podwórku, znów stała się bardzo aktualna. Spektakl, który można zobaczyć na deskach krakowskiego Teatru Słowackiego, opowiada o Silnym, pierwszym dresiarzo-husarzu Rzeczypospolitej, oraz o jego perypetiach z sześcioma dziewczynami. W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Pawła Świątka występują m.in. Agnieszka Kościelniak, Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny i Natalia Strzelecka. Adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła.

„Rabacja” – wolność nie uznaje kompromisów

„Rabację” po raz pierwszy zaprezentowano w 2017 r. w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Spektakl powstał w ramach Festiwalu Genius Loci we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Obecnie można go obejrzeć w Teatrze Słowackiego – i zdecydowanie warto to zrobić. Akcja toczy się w lutym 1846 r. W Galicji lada moment wybuchnie powstanie. Polska jest pod zaborami i oficjalnie nie istnieje na mapach świata. Polskie społeczeństwo pragnące odzyskać suwerenność wrze. Pogłębiają się społeczne podziały, a frustracja i agresja przybierają na sile. Nie ma już opcji, aby być jedynie biernym widzem. Zdaniem reżysera Jakuba Roszkowskiego, o rzezi galicyjskiej w 1846 r. niełatwo jest mówić, bo to jeden z tych epizodów historycznych, o których nie chce się pamiętać. W obsadzie m.in.: Jerzy Światłoń, Agnieszka Judycka, Sławomir Rokita, Grzegorz Łukawski i Agnieszka Kościelniak.

Pełny repertuar Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie znajdziecie w portalu eWejsciówki  https://ewejsciowki.pl/krakow/teatry/teatr-im-juliusza-slowackiego-w-krakowie

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home