Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 10 marzec 2020 23:56

Jak wybrać dobre gogle narciarskie?

Napisał

Sporty zimowe to doskonały sposób na zachowanie dobrej kondycji, kiedy pogoda nie pozwala na jazdę na rowerze czy chodzenie po górach. Narty i snowboard są również świetnym urozmaiceniem rodzinnego wjazdu bądź wycieczki z przyjaciółmi. Należy jednak pamiętać, że podczas dobrej zabawy powinniśmy dbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Dlatego też warto zainwestować w gogle narciarskie i kask dobrej jakości.

Gogle narciarskie – jaka jest ich funkcja?

Kask narciarski i gogle w oczywisty sposób przydają się wówczas, gdy stracimy równowagę na stoku i upadniemy na zimny śnieg. Chronią nas także podczas szybkiej jazdy, nie dopuszczając do kontaktu naszego ciała z wiatrem, śniegiem czy odpryskami lodu. W przypadku gogli narciarskich ważną funkcją jest również ochrona naszego narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Chociaż ich nie widzimy, promienie UV to nie legenda. Słońce jest naszym sprzymierzeńcem, ale też źródłem czynnika ultrafioletowego, który działa szkodliwie na nasze oczy. Promieniowanie jest tym silniejsze, im wyżej położony jest teren, na którym się znajdujemy, dlatego też, będąc w górach, powinniśmy szczególnie dbać o prawidłową ochronę przeciwsłoneczną.

Śnieg dodatkowo odbija światło i wzmacnia jego ostrość. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może doprowadzić do tzw. śnieżnej ślepoty, czyli poparzenia rogówki i spojówki oka. Jeżeli takie uszkodzenie rozwinie się do ostrego zapalenia spojówek, może dojść nawet do trwałego uszkodzenia wzroku, dlatego tak ważne jest, aby idąc na stok, zakładać odpowiednio dopasowane gogle narciarskie.

Gogle narciarskie – jak dopasować je do swoich potrzeb?

Podstawową zasadą kupowania gogli narciarskich jest przymierzanie wielu modeli i wybieranie spośród tych, w których czujemy się najbardziej komfortowo. Sprzęt musi być dopasowany do naszego ciała i przylegać ściśle do skóry, jednocześnie jej nie uwierając ani nie obcierając. Aby sprawdzić, czy gogle narciarskie nie są za luźne ani za ciasne, należy sprawdzić to w miejscach kontrolnych, jakimi są przede wszystkim skronie i nos. Warto też upewnić się, że kąt widzenia, jaki posiadamy, mając na sobie dany model gogli, wynosi rekomendowaną wartość 160 stopni. Oczywiście trudno to sprawdzić samemu, dlatego warto poprosić o pomoc wykwalifikowaną obsługę sklepu ze sprzętem sportowym. Szeroki wybór odzieży, kasków i gogli narciarskich znajduje się w sklepach Go Sport. 

Każde gogle narciarskie mają swoją specyfikację. Warto ustalić, jaki zakres ochrony oferuje dany model, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Najlepsze gogle posiadają nie tylko filtr UV i polaryzację (ochronę przed światłem odbitym), lecz także system anti-fog, czyli warstwę zapobiegającą parowaniu szkieł. Gogle narciarskie z najwyższej półki są dodatkowo pokryte powłoką lustrzaną, która wzmacnia ochronę przeciwsłoneczną oczu.

Ostatnią, ale najważniejszą kwestią, jest kształt soczewek oraz ich właściwości. Różne gogle narciarskie nadają się do różnych zastosowań i musimy je wybierać zgodnie z naszymi zamierzeniami oraz aktualną pogodą. Kolory i oznaczenia na soczewkach podpowiadają nam, kiedy możemy założyć daną parę gogli.

 • Szkła S0 – kolor biały, zastosowanie wyłącznie do jazdy nocnej.
 • Szkła S1 – kolor bursztynowy lub złoty, zastosowanie do jazdy w pochmurny dzień lub o zmierzchu.
 • Szkła S2 – kolor pomarańczowy lub żółty, zastosowanie do jazdy podczas lekkiego zachmurzenia.
 • Szkła S3 – kolor szary, niebieski, czerwony lub brązowy, zastosowanie do jazdy w słoneczne dni (najbardziej popularny rodzaj gogli narciarskich).
 • Szkła S4 –  kolor czarny, najmniejsza możliwa przepuszczalność światła. Używa się ich w wysokich partiach gór i na lodowcach.

Podsumowując, wybierając gogle narciarskie, należy zwracać uwagę na:

 • kształt i dopasowanie oprawek,
 • kształt soczewek,
 • obecność filtra UV,
 • obecność polaryzacji,
 • ochronę anti-fog,
 • obecność powłoki lustrzanej,
 • kolor i właściwości soczewek.

Po więcej informacji zapraszamy do sklepów stacjonarnych Go Sport i na Go-Sport.pl!

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home