Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Koszty budowy domu? Co powinniśmy uwzględnić w kosztorysie?

Mieszkanie w mieście w standardowym mieszkaniu nie dla każdego jest najlepszą opcją. Część osób marzy wyrwaniu się z miejskiego zgiełku. Pragną oni znaleźć ukojenie w wiejskiej ciszy, czystym powietrzu i przydomowym ogródku. Oczywiście budowa domu, to przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę. Należy uzyskać wszelkie pozwolenia budowlane, znaleźć ekipę, która wybuduje nam dom, a także wykonać odpowiedni kosztorys budowy. Wiele osób w tym momencie zadaje sobie pytanie, jakie koszty wiążą się z budową domu?

Założenia do wykonania kosztorysu

Na samym początku warto zauważyć, że rok 2019 w branży budowlanej stał pod znakiem stale rosnących cen. Przede wszystkim w górę poszły ceny materiałów budowlanych. Dodatkowo branża zmagała się z niedoborem pracowników. Stąd też koszty budowy domu wzrosły o około 8 do 9%. Aby jednak obliczyć właściwy budowy domu jednorodzinnego, musimy określić, jakie aspekty będziemy brali pod uwagę w naszych wyliczeniach, a jakie w nich pominiemy. Na potrzeby tego artykułu przyjmujemy założenie, że nie bierzemy pod uwagę kosztów zakupu działki i jej uzbrojenia, a także kosztu zakupu projektu. Nie wliczamy również kosztów związanych z wykończeniem domu, a także zagospodarowaniem działki. Stoimy bowiem na stanowisku, że  zwłaszcza w tych ostatnich aspektach zbyt wiele zależy od indywidualnych upodobań inwestora. Tak więc w tym wypadku weźmiemy pod uwagę koszty budowy domu w stanie surowym zamkniętym.

Kosztorys budowy domu

Kosztorys budowy domu w stanie surowym zamkniętym możemy podzielić na kilka elementów:

  • koszt budowy fundamentów
  • koszt postawienia ścian nośnych
  • kosz stropów i elementów żelbetowych
  • koszt pokrycia dachowego i orynnowania
  • koszt stolarki okiennej

W przypadku budowy fundamentów musimy oczywiście wziąć pod uwagę również koszty prac ziemnych. Następnie wykonuje się ławy i ściany fundamentowe. Istotne jest również wykonanie odpowiedniej izolacji. W dalszej kolejność ekipa budowlana zajmuje się stawianiem ścian nośnych. W tym wypadku będziemy musieli ponieść koszty związane zakupem odpowiedniego materiału (np. bloczków z betonu), zaprawy, a także odpowiedniej izolacji. W przypadku stawiania ścian działowych będziemy używać znacznie cieńszych bloczków. Warto również uwzględnić koszt postawienia kominów i wykonania wentylacji.

W trakcie obliczania kosztów prac związanych ze stropami musimy wziąć pod uwagę wykonanie takich elementów konstrukcyjnych jak wieńce, słupy, czy też podciągi. W dalszej kolejności powinniśmy dokładnie rozpisać koszt wykonania pokrycia dachowego. Tutaj należy uwzględnić wykonanie więźby dachowej, izolacji i położenie dachówki. Dodatkowo należy wziąć również pod uwagę koszty związane z zakupem orynnowania i wyłazów dachowych. Na koniec powinniśmy w kosztorysie uwzględnić również stolarkę okienną, drzwi, a także ewentualnie koszt bramy garażowej.

Jakie są zatem średnie koszty budowy domu? Przy założeniu, że nasz dom będzie miał około 100m2, to musimy się liczyć z kosztami budowy na poziomie około 160 000 zł w przypadku stanu surowego zamkniętego.

ShowMeble
Home