Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 24 marzec 2020 13:26

Czy warto zainwestować w domek z drewna? Pytamy eksperta

Napisał

Polacy chcący zrealizować swoje marzenie o postawieniu własnego domku, coraz chętniej sięgają po ekologiczny materiał jakim jest drewno. Dlaczego to właśnie drewno jest materiałem tak chętnie używanym do produkcji domków oraz jak dług trwa realizacja takich projektów? O te oraz inne kwestie zapytaliśmy Przemysława Balcewicza, specjalistę z branży budowy domków drewnianych

Przemysław Balcewicz jest dyrektorem firmy Eko Architektura, będącej wiodącą na rynku firmą produkującą domki drewniane. Chcąc się dowiedzieć nieco więcej na temat fenomenu jakim jest rosnąca popularność tego typu domków, zapytaliśmy go o kilka kwestii związanych z ich produkcją oraz budową.

  • Zazwyczaj postawienie domku z materiałów takich jak beton czy cegła wiąże się z długim czasem pracy. Jak to natomiast wygląda w przypadku domków z drewna? Czy odbywa się to szybciej?

Szybkość montażu to zdecydowanie jedna z większych zalet drewna jako materiału do budowy domków. Gdy już wykonamy wszystkie części, samo postawienie budynku nie trwa dłużej niż dwa tygodnie. W przypadku najmniejszych konstrukcji, czyli nieprzekraczających 7 m2 jesteśmy w stanie postawić dom w ciągu zaledwie jednego dnia. Większe domki drewniane mające przykładowo 36 m2 powierzchni zajmują nam około 3 dni, podczas gdy domek 90m2 zajmie wspomniane już dwa tygodnie. Jeżeli zaś chodzi o jeszcze większe konstrukcje — bo takie również wykonujemy na specjalne zamówienie — to przewidywany czas stawiania domku oceniamy indywidualnie.

  • Samo postawienie domku rzeczywiście nie zajmuje długo. Jak natomiast wygląda kwestia wykonania zamówienia? Ile trzeba czekać na wykonanie poszczególnych elementów konstrukcji?

Zapewne nie wywołam zdziwienia mówiąc, że tak jak w kwestii stawiania, tu również wszystko zależy od rozmiaru projektu. Nie zajmuje to jednak zazwyczaj dłużej niż 6 tygodni — przy zamówieniach na najmniejsze domki drewniane wystarczy nam w zupełności pół miesiąca by wykonać wszystkie niezbędne elementy.

  • Wiemy już, że zamawiając domek możemy spodziewać się szybkiej realizacji projektu oraz jego postawienia. Co w takim razie mogłoby nas nakłonić do złożenia zamówienia na konstrukcję właśnie z tego materiału?

Drewno to materiał ekologiczny, a co za tym idzie — naturalny, czyli korzystny dla zdrowia naszego ciała i umysłu. Cechuje je między innymi znakomita elektrostatyczność, która gwarantuje, że w powietrzu nie będą unosić się różnego rodzaju pyłki i kurze. Dzięki temu domki z drewna to konstrukcje szczególnie przyjazne dla alergików. Nie zapominajmy także o naturalnej wilgotności powietrza jaka panuje wewnątrz takiego domku — drewno gromadzi jej nadmiar i stopniowo ją oddaje, więc w drewnianych wnętrzach nie ma suchego, niezdrowego powietrza. Wspomnę jeszcze o aspekcie psychologicznym. Badania przeprowadzone między innymi przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia wykazały, że już samo patrzenie na drzewa i drewno przynosi naszym umysłom spokój i ukojenie. Przebywanie w takim domku to zatem znakomity sposób na to, by załagodzić stres związany z codziennym życiem i pracą.

  • W takim razie mamy jeszcze jedno pytanie. Na stronie Eko Architektury zobaczyć możemy gotowe już projekty domków do zamówienia. Niektórzy jednak mają własne wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać ich wymarzony domek. Czy możliwe jest zatem zmodyfikowanie projektu tak, by dostosować go do preferencji klienta?

Jak najbardziej jest to możliwe. Mówiąc o zaletach drewna powinienem był nadmienić jeszcze jedną z nich: mianowicie drewno to materiał bardzo elastyczny w obróbce i użyciu. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić do naszego projektu różnego rodzaju zmiany proponowane przez zamawiającego. Co więcej, warto mieć na uwadze, że domki drewniane to tylko jeden z rodzajów konstrukcji, przy których drewno sprawdza się tak dobrze. Wykonujemy także drewniane garaże, altanki czy też inne budynki z kategorii tak zwanej architektury ogrodowej. Konstrukcje te nie ograniczone są tylko do jednego piętra: do wyboru są projekty piętrowe oraz parterowe. Myślę, że taka mnogość opcji bardzo dobrze pokazuje, jak bardzo elastycznym materiałem budowlanym jest drewno.

asdasdasdasdas
Home