Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 15 maj 2020 23:41

Porównanie mat do jogi - rodzaje mat do jogi

Napisał

Mata do jogi to świetne narzędzie, które pozwala nam komfortowo oraz wygodnie wykonywać nasze ulubione ćwiczenia. Bez względu na to, jaki rodzaj oraz stylu jogi praktykujemy, nie warto oszczędzać na tym przedmiocie. Kiedy jednak wybierzemy się na zakupy, zauważymy, że ilość produktów do wyboru jest naprawdę spora. Jakie rodzaje mat do jogi mamy do wyboru?

Jaką matę do jogi wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, na rynku możemy się spotkać z naprawdę wieloma produktami, które na pierwszy rzut oka niczym się od siebie nie różnią. Osoby, które są doświadczone i już od dłuższego czasu trenują jogę, ten trudny wybór mają już za sobą. Z pewnością popełnili wiele błędów, których każdy z nas chciałby uniknąć. Jak tego dokonać, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z jogą i nie mamy żadnego pojęcia, która z mat będzie dla nas idealna? 

Złą matę możemy porównać do niewygodnych butów. Bardzo szybko wywoła u nas rozdrażnienie oraz dyskomfort, które sprawią, że nasza chęć do ćwiczeń zostanie poważnie zniwelowana. Wszelkie dostępne maty różnią się od siebie czterema parametrami:

  • Ceną;
  • Długością;
  • Grubością;
  • Materiałem.

To właśnie na nim dzisiaj się skupimy. Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji mat do jogi? Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Mata do jogi z PVC

Tego typu maty przez naprawdę długi czas mogliśmy uznać za najpopularniejsze w tym segmencie. Aktualnie jednak znacznie większa ilość osób, w szczególności profesjonalni jogini, decydują się na proekologiczne rozwiązania, a maty wykonane z PVC wkrótce zostaną całkowicie wyparte przez inne rozwiązania. Mimo tego mają one swoje zalety. Jest to trwałość oraz antypoślizgowość. Mimo tego, że są to jej plusy, to nie powinniśmy liczyć na coś niesamowitego. Cechuje je również prostota czyszczenia. Bez większego problemu jesteśmy w stanie wyprać je w zwykłej pralce czy wyczyścić za pomocą prostych domowych detergentów. Największą zaletą z pewnością jest cena, która nie należy do najwyższych.

Mata do jogi z TPE

Bardzo szybko zyskała ona swoją popularnością za sprawą trwałości, która stoi na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, maty wykonane w ten sposób nie tracą swojego kształtu oraz, w przeciwieństwie do mat z PVC, są bardzo przyjazne dla środowiska, ponieważ możemy poddać je recyklingowi. Nie możemy także wspomnieć o bardzo dobrej antypoślizgowości, która nie zawiedzie nas nawet wtedy, gdy mocno się spocimy w czasie treningu. Wadą może być ich czyszczenie, która powinno odbywać się jedynie ręcznie z niedużą ilością mydła, w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni.

Mata do jogi z korka naturalnego

Jest to świetne rozwiązania dla osób, które przykładają bardzo dużą wagę do dbania o środowiska oraz lubią być otoczone rzeczami, które pochodzą w pełnie z natury. Co więcej, korek charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi oraz nie uczula i nie wchłania potu. Właśnie te cechy stoją za jego stalą powiększającą się popularnością.

Mata do jogi z kauczuku

Tego typu produkty zapewnią nam sporą wytrzymałość, a także odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Warto jednak wspomnieć, że w porównaniu do wyżej wymienionych są zarówno najdroższe, jak i najcięższe. Możemy jednak poszukać i zakupić nieco lżejszy produkt. Co do ceny, to nie należy do najniższych, jednak maty z kauczuku są naprawdę jej warte. Osoby, które zwracają istotną uwagę na aspekt proekologiczny, powinny zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi dany kauczuk. Naturalny materiał jest w pełni biodegradowalny, co ma naprawdę istotne znaczenie w aspekcie dbania o środowisko.

 

asdasdasdasdas
Home