Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 18 maj 2020 07:03

100. rocznica urodzin Św. Jana Pawła II

Napisał

Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej prezentuje wyjątkową książkę wydaną z okazji roku Jana Pawła II.

„Historie (nie)zwykłe. Sanpietrino w służbie pięciu papieży” -  to wspomnienia spisane przez Massimo Bonanniego pracownika Fabryki Św. Piotra w latach 1976 – 2016.

Kiedy w październiku 2019 roku, w trakcie naszego spotkania po spacerze w Ogrodach Watykańskich, zatrzymaliśmy się na odpoczynek przed wejściem do Fabryki Św. Piotra tuż obok Domu Św. Marty, gdzie obecnie mieszka Papież Franciszek, Massimo wręczył mi włoską wersję swoich wspomnień z dedykacją– w tym samym momencie postanowiłem się zaangażować w pomoc przy wydaniu polskiej wersji książki – wspomina Piotr Bodzek. 

To wyjątkowa książka pokazująca jak fascynująca jest praca pracowników Fabryki Św. Piotra. Autor odsłania przed nami kulisy codziennych zmagań sanpietrinów (tak nazywa się pracowników Fabryki Św. Piotra). Dowiemy się z niej kto należy do ich złogi, jakie są ich relacje, jaką rolę odgrywają sanpietrini w przygotowaniu wielkich liturgii. Książka obejmuje wspomnienia Massima Bonanniego w służbie pięciu papieży, ale najobszerniejsza część to wspomnienia związane z Janem Pawłem II. Massimo był świadkiem wielu ważnych wydarzeń i spotkań tego pontyfikatu, również uroczystości związanych z pogrzebem, beatyfikacją i kanonizacją Jana Pawła II. Publikacja wzbogacona jest o unikatowe zdjęcia z prywatnych zbiorów Massima Bonanniego, do tej pory nigdzie nie publikowane, a dokumentujące wyjątkowe wydarzenia, jak chociażby praca nad przygotowaniem grobu Jana Pawła II w grotach watykańskich, czy przenoszenie trumny z ciałem Papieża do kaplicy Św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej. W książce znajdziemy wiele ciekawych anegdot związanych z pełnieniem funkcji sanpietrina.

Wydanie książki nie byłoby możliwe bez zaangażowania i bezinteresownej pomocy Ojca Romana Wadacha OFMConv oraz Ojca Ryszarda Wróbla OFMConv, a także pomocy Anny Róży Kuncewicz, Hanny Bartkiewicz – Studio Perbene oraz wydawnictwa VM MEDIA Sp z o.o. VM GROUP SP.K.

Konkurs dla czytelników:

Ta wyjątkowa publikacja może być Twoja! Wystarczy że na adres naszej redakcji (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) wyślesz swoje krótkie wspomnienie związane z Janem Pawłem II. 20 najciekawszych wspomnień nagrodzimy książkami. Na Wasze wspomnienia czekamy do czwartku 21 maja godziny 24.00.

 

zdjęcia autor Massimo Bonanni / Fabryka Św. Piotra 

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home