Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 18 maj 2020 22:47

Historyczny Kraków - najlepsze muzea i zwiedzanie miasta

Napisał

Chcąc dokładnie zwiedzić Kraków i poznać jego historię, trzeba poświęcić przynajmniej kilka dni pobytu na same jego muzea. Jeżeli  jesteś miłośnikiem muzealnych wystaw, ale  masz ograniczony czas, zobacz, które miejsca powinieneś odwiedzić w pierwszej kolejności.  

Podziemia Rynku

Podziemia Rynku to niezwykle innowacyjne muzeum, które mieści się tuż pod krakowskimi Sukiennicami. Zostało otworzone dopiero w 2010 roku, po pięcioletnich pracach wykopaliskowych na Rynku Głównym. Dziś, dzięki wspaniałej pracy archeologów, możemy zwiedzać  6 000 m 2 niebywałego muzeum ukazującego kompletną historię miasta. Podziemne wystawy stanowią rekonstrukcję Krakowa ze Średniowiecza,, która jest dopracowana w każdym calu. Poczujesz tam niezwykłą atmosferę średniowiecznego miasta, które w XIII wieku było tętniącym życiem centrum społecznym, leżącym na przecięciu się głównych szlaków handlowych w Europie. Zobaczysz mnóstwo wykopalisk archeologicznych, w tym ozdoby, monety, przedmioty codziennego użytku, ubrania, zbroje, narzędzia i wiele innych. Co więcej, poznasz mieszkańców średniowiecznego Krakowa, którzy zostali równie skrupulatnie “zrekonstruowanie” poprzez interaktywne wystawy i hologramy. Lokalny przewodnik, z którym zwiedza się muzeum, opowie Ci niesamowite historie, legendy i plotki sprzed 700 lat.

 

Muzeum PRL

Nowa Huta to dzielnica Krakowa, która jest pozostałością po nie tak dawnej historii Polski z czasów komunistycznych. Została zaprojektowana przez socjalistyczne władze jako utopijne miasto dla pracowników tamtejszych hut - układ ulic, placów i parków układa się w idealne geometryczne figury. W dzielnicy znajdziesz wiele historycznych obiektów i miejsc, takich jak: Aleja Róż, Restauracja „Stylowa” czy słynny Kombinat Metalurgiczny. Muzeum odzwierciedla realia kontrowersyjnych czasów w wielu aspektach: społecznym, obyczajowym, politycznym kulturalnym czy gospodarczym. Wystawy zmieniają się dosyć dynamicznie i zawsze ukazują Nową Hutę z nieco innej perspektywy. Na oficjalnej stronie zapoznasz się z aktualnymi wystawami i zbiorami w muzeum. Zobaczysz tam typowe wnętrza mieszkań, propagandowe afisze, plakaty, przedmioty codziennego użytku czy oryginalne fotografie.

Co więcej, muzeum udostępnia specjalną wystawę pt. „Podziemna Nowa Huta”, zlokalizowaną w byłym bunkrze, który został zbudowany na wypadek wybuchu bomby atomowej. Zobaczysz tam kombinezony, maski i instrukcje postępowania w sytuacji awaryjnej.

Muzeum znajduje się w dzielnicy Nowa Huta, na osiedlu Centrum E 1


Historyland

 


Histotyland to muzeum, w którym poznasz historię Krakowa przedstawioną w dosyć nietypowy sposób - w wersji LEGO! Ponad 1 000 000 000 klocków wykorzystanych zostało do stworzenia wyjątkowych wystaw w postaci imponujących makiet. Prezentują one zarówno historyczne budowle, jak i najważniejsze polskie bitwy. Historyland to miejsce nie tylko dla dzieci. Muzeum to jest dobrym wyborem dla każdego, kto dość ma już typowych historycznych wystaw i chciałby zobaczyć Zamek Królewski na Wawelu i Katedrę Wawelską zbudowaną z klocków!

Muzeum udostępnia także liczne interaktywne atrakcje. Możesz wziąć udział w pokazie mappingu, zmierzyć się ze strasznym smokiem wawelskim, zagrać hejnał z wieży mariackiej, polatać nad Klasztorem na Jasnej Górze, a nawet sterować wydarzeniami w bitwie pod Grunwaldem!

Muzeum znajduje się w starym budynku dworca PKP tuż przy dworcu głównym i Galerii Krakowskiej.

 

Muzeum Archeologiczne

To propozycja dla tych, którzy chcą poznać historię obszaru Krakowa od podszewki. Jest to najstarsze muzeum archeologiczne w Polsce, które powstało w 1850. Poznasz w nim fascynujące dzieje wczesnych plemion Polski, w tym obszaru Małopolski.

Niesamowita kolekcja prezentuje ponad 500 000 obiektów, w tym kolekcję starożytnych naczyń, tkanin, monet, strojów, zbroi i przedmiotów, które odzwierciedlają życie pierwszych polan. Zobaczysz jak wyglądali pierwsi Słowianie i jak ich wygląd/strój/nawyki zmieniały się z biegiem czasu. Jednym z najważniejszych obiektów w muzeum jest tajemniczy “Światowid ze Zbrucza”. Pochodzi z IX wieku i jest jedną z największych zagadek dla archeologów w Polsce. Nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi a żadna teoria nie jest potwierdzona w 100 %.

Dodatkowo, w muzeum będziesz miał okazję do odwiedzenia niebywałej wystawy pt. “Bogowie starożytnego Egiptu”. Prezentuje ona imponujące starożytne sarkofagi, które pochodzą prosto z el-Gamhud. Zobaczysz  nie tylko  mumie dawnych Faraonów, ale również tancerek i kotów!

Muzeum znajduje się przy ulicy Senackiej 3, która prowadzi prosto na krakowski rynek.

Muzeum Oskara Schindlera

 


Fabryka Oskara Schindlera to jedno z najpopularniejszych muzeów w mieście nie bez powodu. Dowiesz się w nim nie tylko o historii i bohaterskich czynach Oskara Schindlera, ale przeniesiesz się też w czasie na ulice wojennego Krakowa i żydowskiego getta. Muzeum znajduje się w starej fabryce “Emalia”, która należała kiedyś do niemieckiego przedsiębiorcy Schindlera. Było to miejsce pracy dla ponad 1000 Żydów, których Oskar uchronił przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Kiedy w 1993 r. Steven Spielberg nakręcił kultowy film pt. “Lista Schindlera”, muzeum stało się niezwykle popularne wśród turystów na całym świecie. Każdy chciał zobaczyć miejsce, w którym wydarzyła się ta niesamowita historia.

Wizyta w fabryce Schindlera w Krakowie to niezapomniana podróż przez interaktywne wystawy, które wzruszają, zadziwiają i pobudzają wyobraźnię odwiedzających. Warto zobaczyć to miejsce z przewodnikiem podczas zorganizowanej wycieczki do Muzeum Schindlera. Fabryka znajduje się w dzielnicy Zabłocie, przy ulicy Lipowej 4.

 

Zwiedzanie Krakowa - szybko i wygodnie

Jak widać, historię Krakowa można odkryć na różne sposoby. Miasto obfituje w niesamowite muzea, które usatysfakcjonują każdego miłośnika zabytków. Warto śledzić stronę Muzeum historycznego Krakowa: https://www.muzeumkrakowa.pl/ i być na bieżąco z aktualnymi  wystawami i wydarzeniami.

Pomimo że Kraków nie jest ogromnym miastem, ciężko zwiedzić je na piechotę. Bardzo ważny jest sprawny transport, który pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i zwiedzić jak najwięcej.  W mieście funkcjonują liczne linie tramwajowe i autobusowe, które kursują po wszystkich dzielnicach. Możesz też z łatwością poruszać się po Krakowie rowerem lub elektryczną hulajnogą. Kolejną opcją są prywatne transfery (np. KrakowDirect), które zapewniają szybki i komfortowy przejazd z osobistym odbiorem z hotelu. Takie transfery często połączone są ze zorganizowanymi wycieczkami do najważniejszych miejsc w Krakowie. Dzięki lokalnym przewodnikom dowiesz się o wiele ciekawszej historii miasta, o której nie przeczytasz w żadnej książce!

 

asdasdasdasdas
Home