Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 27 maj 2020 21:10

Sprawdź czy wiesz wszystko na temat koronawirusa

Napisał

Koronawirus COVID-19 i związane z nim ograniczenia to od kilku miesięcy najpopularniejszy temat zarówno w kraju, jak i za granicą. Wciąż jednak wiele osób nie wie, jak dokładnie działa wirus oraz w jaki sposób się  rozprzestrzenia, co utrudnia im przestrzeganie prawidłowych zasad bezpieczeństwa.

 

  1. Koronawirus COVID-19 co to jest?
  2. Jak rozprzestrzenia się koronawirus COVID-19
  3. Jak chronić się przed zakażeniem?
  4. Kiedy zgłosić się do lekarza - rodzaje testów na koronawirusa

Z naszego poradnika poznasz najważniejsze informacje na temat wirusa oraz testów, które pozwalają sprawdzić, czy dana osoba przeszła już zarażenie Koronawirusem.

Koronawirus COVID-19 co to jest?

Po raz pierwszy wirus COVID-19 został zdiagnozowany w mieście Wuhan. Znajduje się ono w prowincji Hubei na terenie Chin. Wykryto go już pod koniec 2019 roku, jednak ze względu na brak odpowiedniej reakcji, w krótkim czasie wirus rozprzestrzenił się na całym świecie. Chociaż początkowo na Koranowirusa COVID-19 chorowali głównie mieszkańcy Chin, po kilku-kilkunastu dniach zaobserwowano przypadki zakażeń w innych krajach.

Początkowo były to między innymi Tajwan, Japonia, Tajlandia oraz Korea Południowa. Zarażone osoby przebywały wcześniej w Wuhan lub miały styczność z kimś, kto ostatnimi czasy znajdował się w tym miejscu. WHO zdecydowało o tym, aby nazwać patogen SARS-CoV-2, natomiast wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Zrobiono to po to, aby nie wywoływać negatywnych skojarzeń z nazwą chińskiego miasta, w którym epidemia miała swój początek.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus COVID-19

Wirus rozprzestrzenia się przede wszystkim za pośrednictwem kropelek wody. Najłatwiej więc zarazić się przez przebywanie w pobliżu chorej osoby, która kaszle lub kicha. Z tego powodu specjaliści zalecają - zarówno zdrowym, jak i chorym osobom - dokładne zakrywanie twarzy. Ponieważ okres inkubacji koranowirusa wynosi około pięciu dni i w tym czasie zarażony może nie odczuwać żadnych objawów, istnieje ryzyko nieświadomego zarażania innych.

Jak chronić się przed zakażeniem?

Podstawową zasadą, której należy przestrzegać w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia nowym wirusem, jest częste i dokładne mycie rąk oraz stosowanie preparatów dezynfekujących. Chociaż początkowo wiele osób skarżyło się na problemy z zakupem takich preparatów, obecnie można je dostać bez większego problemu w wielu różnych punktach sprzedaży. Dodatkowe zalecenia dotyczą unikania dotykania twarzy, częstego wietrzenia domu, rezygnacji z podawania ręki na przywitanie, a także unikania przebywania w miejscach, w których znajduje się większa ilość osób. Nie można też zapominać o zasłanianiu twarzy (zarówno ust, jak i nosa), gdyż dzięki temu można ograniczyć zarażenie innych osób.

Kiedy zgłosić się do lekarza - rodzaje testów na koronawirusa

Nie należy jednak wpadać w panikę, szczególnie że u zdecydowanej większości zarażonych osób choroba przebiega bezobjawowo. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że już dawno złapało się koronawirusa. W celu zyskania pewności wystarczy skorzystać z testu na obecność COVID-19. Obecnie klinika diagnostyczna wykonuje trzy rodzaje testów. Pierwszy z nich to test serologiczny, w którym wykorzystywana jest próbka z krwi żylnej. Drugim jest test kasetkowy, który jest wariantem pierwszego testu. Trzecia metoda sprawdzenia, czy ktoś zachorował na COVID-19 to test metodą RT-PCR, do którego wykorzystuje się wymaz. Dowiedz się więcej o rodzajach testów w kierunku koronowairusa - COVID-19 i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Warto pamiętać, że tego typu badania przeznaczone są dla osób, u których nie występują objawy infekcji. Jeżeli natomiast ktoś zaobserwował u siebie gorączkę, suchy kaszel oraz zmęczenie, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

undefined

asdasdasdasdas
Home