Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 25 czerwiec 2020 13:44

Czwartki z Biblioteką Suską Odc. 2: Najpierw książka, później serial

Dzień dobry! W dzisiejszym Czwartku z Biblioteką Suską – serii cyklicznych artykułów dla portalu Sucha24.pl prezentujemy dzieła literackie, które zainspirowały twórców filmowych do stworzenia serialu. W wybranych przez nas książkach znajdziecie kryminały, fantastykę i literaturę obyczajową.

 

Popularność seriali rośnie. Już dawno przestały kojarzyć się z telenowelami, których setki odcinków zaczynały nudzić widzów. Jest to branża, w którą inwestuje się coraz więcej w Polsce i na świecie i jeszcze bardziej dba o jakość. Nic dziwnego, że twórcy serialowi szukają inspiracji w literaturze – wszak znajdują się tam porywające historie, które aż proszą się o sfilmowanie. Mamy nadzieję, że nasz krótki artykuł zachęci Was do przeczytania książkowego pierwowzoru i porównania z serialową ekranizacją. Znajdziecie w nim zarówno nowości serialowe, jak i tytuły, które skradły serca widzów już lata temu. Wskazaliśmy też miejsca, gdzie legalnie można obejrzeć daną produkcję. Książki wypożyczycie w naszej bibliotece.

Udanego czytania i oglądania!

UWAGA! Prezentowane przez nas tytuły kierowane są przede wszystkim do dorosłych czytelników i widzów.

 

Polski serial kryminalny na podstawie powieści amerykańskiego autora bestsellerów, Harlana Cobena. Sprawa sprzed dwudziestu lat znów staje się w centrum zainteresowania pewnego prokuratora. Wtedy dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Odnaleziono tylko dwa ciała…

Serial możesz obejrzeć na Netfliksie, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

Zagadkowa, dynamiczna miejska odyseja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń, skłaniająca do zastanowienia, co znaczą w dzisiejszych czasach podstawowe wartości: miłość, przyjaźń czy wierność. A może raczej: ile kosztują?

Serial możesz obejrzeć na HBO GO, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

  • Żmijowisko na podstawie książki Wojciecha Chmielarza

Ostatnie wspólne wakacje... Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki. Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle - odreagowując stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Jest alkohol, są narkotyki. A także skrywane od lat urazy, dawne uczucia i wzajemne pretensje.

Serial możesz obejrzeć na Canal+ i Player.pl, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

  • Czas honoru autorstwa twórcy serialu Jarosława Sokoła

Opowieść o czterech cichociemnych, których pokochały miliony Polaków. Pierwsza część sagi o losach młodych ludzi, których wojna połączyła i wystawiła na ciężką próbę. Arystokrata Bronek, praski rzemieślnik Janek oraz synowie przedwojennego oficera Władek i Michał wygnani przez obcą inwazję we wrześniu 1939 roku, po wielu trudach trafiają do szkoły Oficerów Wywiadu w Anglii. Powrócą do ojczyzny jako wszechstronnie wyszkoleni "cichociemni" - spadochroniarze i dywersanci.

Serial możesz obejrzeć VOD TVP, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

Kiedy tajemnicze promieniowanie sterylizuje Ziemię z wszelkiego życia, nielicznym ludziom udaje się przekopiować swoje scyfryzowane umysły w maszyny. Czy ocalili także swoje dusze? Aksolotl to forma larwalna zwierzęcia, które nigdy nie osiąga dorosłości. Czy ludzkość jest w stanie dojrzeć samodzielnie?

Serial możesz obejrzeć na Netfliksie, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

Pierwsza część trylogii. Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek - Marii i Anny - umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość - ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków. Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia - pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna...

Serial możesz obejrzeć na antenie VOD TVP, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

  • Wiedźmin na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego

Zbiór opowiadań osadzony w inspirowanej średniowieczem krainie znanej jako Kontynent, który przedstawia losy Geralta z Rivii – najemnego łowcy potworów. Wiedźmin jest mistrzem miecza i fachowcem czarodziejstwa strzegącym moralnej i biologicznej równowagi. Świat pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności, który na drugim dnie przedstawia nasze problemy, mitologie i współczesny punkt widzenia.

Serial możesz obejrzeć na Netfliksie, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

  • Gra o Tron na podstawie sagi George’a R. R. Martina

Pierwsza część bestsellerowej sagi Pieśń Lodu i Ognia. W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam... Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.

Serial możesz obejrzeć na HBO GO, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość.

Serial możesz obejrzeć na HBO GO, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

  • Outlander na podstawie książki Diany Gabaldon

Powieść „Obca” Diany Gabaldon to pierwszy tom wyjątkowej serii o podróżniczce w czasie Claire Randall i osiemnastowiecznym Szkocie Jamiem Fraserze.

Jest rok 1945. Claire Randall, pielęgniarka pracująca w czasie wojny w szpitalu polowym, wraca z frontu i spędza z mężem wakacje w Szkocji. W czasie spaceru natrafiają na kamienny krąg. Claire dotyka głazu i… zostaje przeniesiona do roku 1743. Nagle zjawia się w świecie pełnym niebezpieczeństw. Dostaje się w sam środek intryg właścicieli ziemskich i knowań szpiegów, które zagrażają jej życiu i mogą złamać serce…

Serial możesz obejrzeć na Netfliksie, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

Do starego, mrocznego i owianego złą sławą domu na wzgórzu przybywają cztery osoby: doktor Montague - znawca okultyzmu, szukający żelaznych dowodów na istnienie zjawisk paranormalnych, jego śliczna asystentka, Eleanor - młoda kobieta posiadająca sporą wiedzę na temat duchów, a także Luke - przyszły spadkobierca rezydencji. Z początku wydaje się, że będą mieć do czynienia jedynie z niewytłumaczalnymi odgłosami i zamykającymi się samoistnie drzwiami. Jednak tak naprawdę mroczny i tajemniczy dom cały czas gromadzi siły, by wybrać spośród śmiałków swoją ofiarę.

Serial możesz obejrzeć na Netfliksie, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

  • Mindhunter na podstawie książki Johna Douglasa i Marka Olshakera

Agent John Douglas przez lata słuchał zwierzeń sprawców najstraszniejszych przestępstw. Aby dali mu się poznać, musiał pozyskać ich sympatię - zaprzyjaźnić się z ludźmi takimi jak choćby Richard Speck, morderca ośmiu studentek z Chicago. Robił to, by nauczyć się patrzeć na zbrodnię oczami sprawcy. Zrozumieć, dlaczego bierze na swój cel kobiety i dzieci. Douglas musiał poczuć satysfakcję mordercy i strach ofiary. Dotknąć ciemności, aby skutecznie ścigać seryjnych morderców i ochronić bliskich przed niewyobrażalnym złem.

Serial możesz obejrzeć na Netfliksie, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

Camille Preaker po krótkim pobycie w klinice psychiatrycznej wraca do pracy reporterki w „Daily Post” i otrzymuje zlecenie na artykuł o tajemniczych zabójstwach dwóch małych dziewczynek w jej rodzinnym miasteczku. Z niechęcią wraca do wspaniałej wiktoriańskiej rezydencji, w której się wychowała, gdzie zaczyna ją prześladować wspomnienie tragedii z dzieciństwa. Stara się odkryć prawdę o brutalnych zbrodniach. Wszystkie tropy prowadzą jednak w ślepą uliczkę i zmuszają Camille do rozwikłania zagadki własnej przeszłości, której musi stawić czoło.

Serial możesz obejrzeć na HBO GO, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

  • Poldark na motywach cyklu powieści „Dziedzictwo rodu Poldarków” Winstona Grahama

Ross Poldark, zmęczony krwawą wojną w Ameryce, wraca do domu w Wielkiej Brytanii. Długo wyczekiwane spotkanie z bliskimi ma jednak gorzki smak: jego ojciec nie żyje, majątek jest zrujnowany, a ukochana zaręczyła się z kuzynem. Ross, współczujący ubogim kornwalijskim górnikom i farmerom, zabiera do domu ubogą dziewczynę spotkaną na jarmarku. To wydarzenie zmienia całe jego życie.

Serial możesz obejrzeć na vod.pl i VOD TVP, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.

Niezwykła opowieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc.

Serial możesz obejrzeć na HBO GO, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

  • Dobry omen na podstawie książki Terry’ego Pratchetta i Neila Gaimana

Koniec świata jest już blisko! Nadciągają jeźdźcy Apokalipsy, a Antychryst ma zesłać na Ziemię Armagedon. Tymczasem aniołowi Azirafalowi i demonowi Crowleyowi, dwóm przyjaciołom, którzy od tysięcy lat żyją wśród ludzi, perspektywa końca świata zupełnie nie odpowiada. Ruszają więc z misją uśmiercenia Antychrysta, żeby zapobiec katastrofie i uratować świat przed zagładą. Problem w tym, że Antychryst ma ledwie jedenaście lat i jest bardzo miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być naprawdę dumni...

Serial możesz obejrzeć na Amazon Prime, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

Opowieść o miłości i nienawiści, o buncie, walce i przebaczeniu, o zniszczeniu, ale i o odrodzeniu Historia wielopokoleniowej rodziny na tle życia współczesnej Ameryki. Thomasa Birdseya, poważnie chorego na schizofrenię, zamknięto w Zakładzie Psychiatrii Sądowej Hath o niezwykle surowym rygorze. Jego bliźniaczy brat, Dominik, czyni usilne starania o wypisanie Tomka ze szpitala. Dramat Dominika jest tym większy, że po śmierci córeczki odeszła od niego ukochana żona... Chcąc zrozumieć przyczyny swych niepowodzeń, sięga w odległą przeszłość i zapoznaje się z intrygującymi pamiętnikami swego dziadka.

Serial możesz obejrzeć na HBO GO, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

Rok 1843 – Grace Marks zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie swojego pracodawcy i jego gospodyni. Odsiadując wyrok dożywocia, twierdzi, iż całkowicie utraciła pamięć. Niektórzy uważają, że Grace jest niewinna angażują do pomocy dobrze się zapowiadającego specjalistę od chorób umysłowych. Mężczyzna wysłuchuje historii Grace, zbliżając ją coraz bardziej do dnia, którego ona nie pamięta. Jakie wspomnienia uda mu się odblokować? Czy Grace naprawdę zabiła?

Serial możesz obejrzeć na Netfliksie, a książkę wypożyczysz bezpłatnie w Bibliotece Suskiej:
ZAREZERWUJ TERAZ

 

Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego

ul. Piłsudskiego 23
34-200 Sucha Beskidzka

Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 11.30 – 17.30

Wtorek: 10.00 – 16.00

Środa: 11.30 – 17.30

Czwartek: 10.00 – 16.00

Piątek: 10.00 – 16.00

Przerwa sanitarna: 13.00 – 13.30 codziennie

www.bibliotekasuska.pl

Telefon: 33 874 22 47

Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odwiedź nasze profile w mediach społecznościowych!

W opisach wykorzystano noty wydawców. Wymienione platformy emisji seriali aktualne na czerwiec 2020.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home