Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 07 lipiec 2020 21:56

IT potrzebuje także osób nietechnicznych!

Napisał

Programowanie jest bez wątpienia zajęciem przeznaczonym dla osób o umyśle ścisłym, które kierują się w swoim życiu nie tylko logiką, ale też analitycznym myśleniem. Rynek w branży IT ma dla specjalistów wiele wyzwań między innymi: tworzenie oprogramowania użytkowego, gier czy animacji. Jednak takie rozwiązania nie składają się wyłącznie z kodu – aby były w pełni funkcjonalne, konieczna jest współpraca programistów z osobami o zgoła innych umiejętnościach i kwalifikacjach: grafikami, UX designerami, specjalistami ds. Marketingu i sprzedaży, analitykami biznesowymi oraz wieloma innymi osobami.

Jakie kompetencje są mile widziane w branży IT?

Jeśli nie jesteś programistą, a chciałabyś/chciałbyś pracować w dobrze prosperującej firmie IT – aplikuj! Umysły ścisłe chociaż są podstawą tworzenia rozwiązań technologicznych, nie wystarczą do pełni sukcesu! Wśród cech pożądanych przez pracodawców są też kompetencje miękkie, dzięki którym praca w zespole będzie łatwiejsza. Cechy, które powinien posiadać dobry specjalista to między innymi:

 • Gotowość uczenia się - otwartość zarówno na nową wiedzę, jak i zadania, które umożliwiają jej zdobycie w środowisku IT, jest niezwykle istotna. Bardzo ważną cechą, niełatwą dla każdego jest umiejętność przyjmowania informacji zwrotnych od innych osób i wyciąganie odpowiednich wniosków. Zmiany w branży IT zachodzą bardzo dynamiczne, zdecydowanie szybciej niż w innych sektorach gospodarki, dlatego, aby odnosić w niej sukcesy i poszerzać swoje kompetencje specjaliści powinni być na bieżąco z nowościami.
 • Kreatywność - znajdowanie zależności pomiędzy różnymi kwestiami, proponowanie pomysłowych rozwiązań zarówno dotyczących funkcjonowania aplikacji, jak i jej wypromowania, jest na wagę złota w dobie dużej konkurencji. Kreatywność pomaga także w działaniach wewnątrz firmowych ukierunkowanych np. na zbudowanie wizerunku dobrego pracodawcy i opracowanie strategii związanej z dbałością o pracowników.
 • Umiejętność pracy w zespole - jest to cecha pożądana w każdej branży, jednak branża IT jest dość specyficzna, ponieważ można spotkać w niej dużo indywidualistów. Dlatego też umiejętność współpracowania jest tutaj niezwykle cenna. Osoby komunikatywne, które nie mają problemu z pracą zespołową, potrafią nie tylko sygnalizować problemy i trudności, ale też potrafią wyjść z inicjatywą pomocy swoim kolegom, a należy pamiętać, że wspólne działanie jest niezbędne do osiągnięcia celu i sukcesu całego zespołu.
 • Dobra organizacja własnej pracy - osoba, która potrafi umiejętnie wykorzystywać swoje własne kompetencje, oraz relacje ze współpracownikami, nie tylko wyrabia się ze swoimi zadaniami, ale też potrafi realnie oszacować, ile czasu potrzebuje na ich realizację. Dzięki czemu specjalista będzie mógł nie tylko trafnie przewidzieć czas oddania swojej pracy, ale może sobie zostawić bezpieczny margines.
 • Komunikatywność - umiejętność precyzyjnego oraz jasnego wyrażania się, a co ważniejsze rozumienie tego, co mówią inni, jest bardzo ważne. Osoby komunikatywne potrafią w dostępny i rzetelny sposób przekazać posiadaną wiedzę i omówić wyniki swojej pracy. Właściwa komunikacja jest też bardzo przydatna podczas rozmów z osobami nietechnicznymi, z którymi specjalista IT ma często kontakt, a Ci jak wiadomo, nie mają obowiązku znać zagadnień branżowych. Dzięki otwartości specjalista IT osiąga sukces we współpracy zarówno w zespole, jak i z klientami.
 • Umiejętność dzielenia się wiedzą - jak już wspomnieliśmy specjalista IT, bardzo często współpracuje z osobami nietechnicznymi, lub też członkami zespołu, którzy nie posiadają wiedzy w danym obszarze. Wówczas umiejętne przekazanie wiedzy w sposób zrozumiały, jest niezwykle ważne. Specjalista musi też przekazać informacje w taki sposób, aby druga strona czuła się z tym komfortowo.
 • Wytrwałość - konsekwencja, dążenie do celu, są niezwykle ważną cechą dla specjalisty IT. Bardzo często poszczególne etapy projektu się wydłużają, zmieniają się ich cele czy założenia, dlatego też odporność na znużenie i walka z motywacją jest bardzo ważna.
 • Samodzielność - umiejętność pracy w zespole jest bardzo ważna, jednak specjalista IT musi umiejętnie realizować część zadań indywidualnie, a co ważniejsze musi brać za nie odpowiedzialność.

 

Sprawdź: https://kariera.ttpsc.com/

Jak zbudować idealny dream team?

W obecnych czasach, w których nowe technologie rozwijają się bardzo dynamicznie, kluczowym wyzwaniem dla wielu firm, staje się zbudowanie efektywnego zespołu IT, który będzie zarówno wsparciem dla biznesu, jak i pionierem w najnowszych rozwiązaniach high-tech. A jaki jest przepis na dream team? Poniżej kilka wytycznych, które pomogą skompletować taką drużynę, należy:

 • Wybierać pasjonatów - chodzi tutaj o osoby, które po całym dniu spędzonym na kodowaniu, idą do domu i siadają do pracy nad kolejną aplikacją, blogiem, czy projektem. Tacy ludzie traktują swoją pracę nie jako obowiązek, a jako sposób na życie, dzięki czemu zlecone zadania nie będą przykrym obowiązkiem, a ciekawym wyzwaniem.
 • Dobierać do zespołu osoby, które będą się uzupełniały - odpowiednie dobieranie współpracowników jest niezwykle istotne, należy wybierać specjalistów podobnie utalentowanych, którzy będą się wzajemnie inspirować, oraz motywować, zmuszając się samoczynnie do poszerzania swojej wiedzy. Wartościowy pracownik, to taki, który nie tylko dobrze wpasowuje się w zespół, ale też idealnie go uzupełnia, dzięki czemu jest on wartością dodaną, która motywuje cały zespół do rozwoju.
 • Wybierać wartościowych pracowników - warto szukać perełek, nawet jeżeli wiąże się to z większą pensją. Odpowiedni specjalista IT wniesie ze sobą umiejętności oraz kompetencje, na których zyska nie tylko zespół, ale też cała firma, będzie on też doskonałym źródłem inspiracji i motywacji.
 • Rzetelnie przeprowadzić rekrutację - niezależnie od tego, jak pilnie firma potrzebuje nowego specjalisty, to nie warto, a wręcz nie należy spieszyć się z jego zatrudnieniem, bowiem budowanie efektywnego zespołu wymaga cierpliwości. Dlatego też czasem warto trochę dłużej poczekać na idealnego kandydata
 • Odpowiednio rozdzielać zadania - przydzielanie zadań, do odpowiednich osób jest kluczowe podczas realizacji projektów w IT. Doświadczonym specjalistom warto dawać nowe, ciekawe projekty, które będą dla nich wyzwaniem. A juniorom, którzy dopiero się uczą, można powierzać mniej wymagające obowiązki
 • Zatrudniać osoby, które znają reguły biznesu - najlepsze zespoły składają się nie tylko ze znakomitych specjalistów, ale też z osób, które rozumieją prawa rynku. Specjaliści znający reguły gry w danej branży, tworzą produkty nie tylko użyteczne, ale też funkcjonalne

Poznaj przykład zespołu różnych specjalistów, którzy świetnie ze sobą współpracują: https://ttpsc.com/pl/atlassian/o-nas/

 

Wydawać by się mogło, że osoby o tych samych cechach lepiej ze sobą współpracują i szybciej dochodzą do porozumienia. Nic bardziej mylnego, nie bez powodu wciąż aktualne jest powiedzenie, że „przeciwieństwa się przyciągają”. I tak też jest w firmach. Aby realizowane projekty były nie tylko kreatywne, ale też kończyły się powodzeniem, potrzebni są różni ludzie, o różnych osobowościach, które będą się wzajemnie uzupełniać. Dlatego też zespół złożony z różnych typów osobowości, jakimi są:

• liderzy

• wykonawcy

• myśliciele

• opiekunowie

jest kluczem do sukcesu.

 

 

asdasdasdasdas
Home