Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 04 sierpień 2020 07:36

Wszystko co warto wiedzieć o kursie na radiooperatora SRC

Napisał

Większość krajów wprowadziła obowiązek wyposażenia m.in. jachtów w sprzęt łączności zgodny z wymogami GMDSS, czyli Światowego Morskiego Systemu Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa. Co w praktyce oznacza, że niemal każda jednostka pływająca musi być wyposażona w urządzenia radiowe VHF z przystawką DSC. Do ich obsługi niezbędne są kwalifikacje, które możemy uzyskać na kursie operatora łączności krótkiego zasięgu (SRC). Z uwagi na to, przynajmniej jedna osoba z załogi powinna legitymować się certyfikatem SRC.

Świadectwo VHR a SRC 

Jeszcze kilka lat temu radioodbiornik VHF służył do komunikowania się na morzu. Z czasem jednak procedury porozumiewania się na morzu stały się bardziej kompleksowe. Stworzony został także system GMDSS, który jest zbiorem niezbędnych zasad oraz elementów służących do komunikacji w niebezpieczeństwie. 

Warto jednak zauważyć, że ten system jest jednak o wiele bardziej skomplikowany od standardowej UFKi. Z racji tego powstał wymóg stworzenia certyfikatu SRC. Aby go zdobyć, należy odbyć specjalne szkolenie, na którym osoby zainteresowanie żeglowaniem poznają wszystkie elementy związane z systemem GMDSS. 

Dlaczego warto zapisać się na kurs SRC? 

Okazuje się, że rola radiooperatora podczas rejsu z dala od lądu jest naprawdę nieoceniona. To właśnie dzięki uprawnieniom operatora łączności krótkiego zasięgu mamy poczucie bezpieczeństwa, że w razie jakichkolwiek trudności lub niebezpieczeństwa pomoc zostanie wezwana bezzwłocznie. Warto dodać, że świadectwo jest równie ważnym dokumentem, jak patent żeglarski potrzebnym do prowadzenia jachtu. Co więcej, w wielu państwach jest on wręcz najważniejszy, ponieważ bez niego nie wyczarterujemy jachtu. 

Kurs SRC online - czy to możliwe? 

Kurs radiooperatora możemy ukończyć w wielu szkołach na terenie całej Polski. Co więcej, w niektórych przypadkach szkolenie ma także formę e-learningu, zakończonego egzaminem w siedzibie centrum. Warto dodać, że wybierając kurs SRC z FairWinds, kursanci mają możliwość stałego kontaktu z instruktorem dyżurnym, z którym mogą porozmawiać w przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości. Aby ukończyć kurs radiooperatora SRC, należy mieć ukończone 16 lat. 

Kurs SRC z FairWinds prowadzony on-line trwa około 10 godzin i są na nim poruszane następujące zagadnienia: 

  • korzystanie z radiotelefonu VHF w służbie morskiej oraz obsługa DSC (Digital Selective Calling),
  • zapoznanie się z kanałami VHF, czyli częstotliwościami właściwymi dla konkretnego typu komunikacji - podczas niebezpieczeństwa, zagrożenia oraz dla procedur medycznych, 
  • konstrukcja oraz zasady działania systemu GMDSS, 
  • obsługa urządzeń -  EPIRB, SART, NAVTEX oraz AIS-SART, 
  • nauka praktycznego prowadzenia korespondencji w języku polskim i angielskim na fonii, w tym m.in. alarm DISTRESS czy korespondencja ze stacją nadbrzeżną. 

Kurs SRC RYA kończy się egzaminem składającym się dwóch części - teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej kursanci muszą poradzić sobie z testem jednokrotnego wyboru. Zaliczenie nie jest trudne, ponieważ zestawy egzaminacyjne są generowane z bazy ogólnodostępnych pytań znajdujących się na stronie UKE, czyli Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Podczas egzaminu praktycznego uczestnicy kursu muszą m.in. wykazać się umiejętnością obsługi radia z przystawką DSC, znajomością procedur oraz nawiązać wskazaną przez egzaminatora łączność. 

Po zakończeniu egzaminu wynikiem pozytywnym każdy kursant otrzymuje świadectwo wydawane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w języku polskim oraz angielskim, które jest ważne bezterminowo i honorowane na wodach międzynarodowych. 

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home