Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Wady i zalety samochodów elektrycznych. Jak często trzeba ładować taki pojazd?

Entuzjastów samochodów elektrycznych w Polsce przybywa. Nic dziwnego, pojazdy elektryczne są ciche, szybkie oraz zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska aniżeli samochody z silnikami spalinowymi. Zamiast skomplikowanym silnikiem spalinowym pojazdy te napędzane są jest dość prostym w budowie silnikiem (bądź silnikami) elektrycznym. Energia elektryczna przechowywana jest w akumulatorach, które trzeba regularnie ładować – zasada jest taka sama, jak w użytkowanych na co dzień smartfonach czy innych urządzeniach elektronicznych.

Ładowanie samochodu elektrycznego – jakie mamy możliwości?

Ładowanie samochodu elektrycznego można przeprowadzić ze zwykłego gniazdka – metoda ta nie jest jednak zalecana, a czas trwania takiego procesu to od kilku do kilkudziesięciu godzin. Kolejnym rozwiązaniem może być zamontowanie (np. w garażu) ładowarki naściennej czyli tzw. wallboxa.

Szukając tego typu rozwiązań polecamy sprawdzić ofertę wallbox.pl – profesjonalnego dostawcy przyjaznych dla środowiska i zrównoważonych rozwiązań technicznych. Dzięki bogatemu doświadczeniu w branży elektrycznej i energii odnawialnej, klienci mogą liczyć na profesjonalne doradztwo oraz doskonałą i elastyczną obsługę. Jeśli dodatkowo posiadasz w domu solary to wystarczy, że zamówisz instalację PV lub wiatę solarną i możesz cieszyć się jazdą samochodem elektrycznym zupełnie za darmo!

Każdy kierowca samochodu elektrycznego ma również możliwość skorzystania z nielicznych darmowych stacji ładowania lub zapłacić za naładowanie samochodu szybką, komercyjną ładowarką. Z końcem 2019 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 750 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, z czego 33 proc. to punkty szybkiego ładowania.

Silnik elektryczny – jaki ma zasięg?

Silnik elektryczny potrafi zamienić niemal 100 procent dostarczonej energii elektrycznej w energię mechaniczną. Ilość energii zgromadzonej w baterii zależy od jej pojemności, a ta ograniczona jest jedynie aktualnymi możliwościami technologicznymi.

Silnik elektryczny jest stosunkowo niewielki i zajmuje mało miejsca pod maską samochodu. Szukając parametrów samochodu elektrycznego znajdziecie najczęściej tylko jego moc, moment obrotowy oraz ewentualnie obroty, przy których są osiągane. Aby obliczyć zasięg samochodu elektrycznego, wystarczy podzielić pojemność akumulatora przez zużycie energii i pomnożyć sumę przez 100.

Należy pamiętać, że dotyczy to tylko teoretycznych wartości - rzeczywisty zasięg pojazdu zależy od trybu pracy i wykorzystania obciążeń elektrycznych, takich jak ogrzewanie, klimatyzacja czy nasz styl jazdy. Co więcej, cała pojemność jest często niedostępna w celu ochrony akumulatora. Zasięgi samochodów elektrycznych oferowanych w Polsce i objętych rządowym dofinansowaniem na użytek prywatny wahają się w przedziale 200-350 km.

Zalety i wady samochodów elektrycznych

Kierowca samochodu elektrycznego musi zadowolić się sztucznie wytwarzanym dźwiękiem, docierającym do wnętrza przez system nagłaśniający. Przyspieszając samochodem elektrycznym czujemy stały, gładki przyrost prędkości, uczucie to porównywalne jest do jazdy tramwajem.

Jednostka elektryczna ma jednak sporo zalet – samochód elektryczny jest prosty w budowie, jazda nim jest cicha, przyjemna i dynamiczna, a podczas eksploatacji nie emituje zanieczyszczeń.

Wysokie ceny takich pojazdów, warunkowane są koniecznością zastosowania drogich akumulatorów. Można jednak śmiało założyć, że wraz z rozwojem technologii proces ich produkcji będzie coraz tańszy, dzięki czemu samochody elektryczne staną się jeszcze bardziej popularne.

Warto również pamiętać, że cały czas wchodzą w życie nowe ograniczenia prawne i podatkowe wprowadzane przez poszczególne kraje, których celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której posiadanie zwykłego samochodu spalinowego stanie się zwyczajnie nieopłacalne. Europejskimi pionierami w tej dziedzinie są kraje takie jak: Norwegia, Niemcy i Francja.

W Polsce nie ma jeszcze tylu ograniczeń – ruszył natomiast projekt dopłat do samochodów elektrycznych stworzony przez Ministerstwo Energii, który przewiduje wsparcie w maksymalnej wysokości 37 500 zł, ale tylko dla pojazdów elektrycznych do wartości 125 000 zł.

Pomimo rosnącego zainteresowania przez użytkowników prywatnych, nadal zdecydowana większość pojazdów elektrycznych zarejestrowanych i jeżdżących po polskich drogach jest zakupiona przez firmy car sharingowe. Pewną część stanowią także dealerzy samochodowi ze swoimi autami pokazowymi i testowymi. Głównym powodem jest to, że samochody elektryczne w Polsce nadal mają bardzo wysokie ceny zakupu. Infrastruktura stacji ładowania takich pojazdów również nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięta. Nie zmienia to faktu, że prawdopodobnie, w niedalekiej przyszłości, pojazdy elektryczne zastąpią całkowicie samochody z silnikami spalinowymi.

Home