Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 15 wrzesień 2020 22:35

Kryminały retro - pomysł na jesienną lekturę

Napisał

Jesienne miesiące często wiążą się z nieprzyjemną, deszczową pogodą, która sprawia, że wolimy zostać w domu. Wielu z nas w tym czasie oddaje się lekturze. Jeśli szukamy ciekawych książek na długie jesienne wieczory, warto spróbować kryminałów retro, które łączą dbałość o historyczne detale ze wciągającą intrygą. W naszym artykule rekomendujemy kilka najpopularniejszych cykli kryminalnych!

Przygody Erasta Fandorina

Często możemy spotkać się z opinią, że kryminały to gatunek nieco prymitywny, zapewniający co najwyżej niezbyt wyrafinowaną rozrywkę. Zwolennicy tego poglądu zapewne zmieniliby zdanie po zapoznaniu się z cyklem książek o przygodach Erasta Fandorina, XIX-wiecznego rosyjskiego detektywa. Fandorin to typowy detektyw-dżentelmen, rozwiązujący zagadki kryminalne carskiej Rosji nie przy użyciu mięśni, lecz z wykorzystaniem swojego niebywałego intelektu. Autorem cyklu jest rosyjski pisarz Borys Akunin. Akunin to nie lada erudyta, zaliczany do najlepszych rosyjskich postmodernistów, dlatego jego książki wyróżniają się wieloma ambitnymi smaczkami, które sprawią satysfakcję oczytanym. Jednocześnie książki o Fandorinie czyta się naprawdę lekko. Lekturę najlepiej zacznijmy od pierwszej części cyklu, czyli od powieści "Azazel".

Wrocławskie kryminały Marka Krajewskiego

Marek Krajewski słusznie uchodzi za jednego z ojców współczesnej polskiej powieści detektywistycznej. Do jego najbardziej znanych książek zalicza się przede wszystkim cykl kryminałów, których akcja rozgrywa się we Wrocławiu w pierwszej połowie XX wieku. Ich bohaterem jest urodzony w Wałbrzychu funkcjonariusz wydziału kryminalnego Eberhard Mock. Choć Mock miewa swoje słabości (czasem korzysta z usług prostytutek, nie stroni też od różnego rodzaju używek), to nie sposób mu nie kibicować podczas prowadzonych przez niego śledztw. Dzięki talentowi literackiemu Krajewskiego, czytając książki o perypetiach Mocka, możemy z łatwością wczuć się w klimat dawnego Wrocławia. Warto wspomnieć, że Krajewski jest też autorem równie interesującego cyklu o komisarzu Popielskim, który działa na terenie przedwojennego Lwowa.

A może klasyka?

Jeśli wolimy autorów sprawdzonych od lat, zamiast współczesnych pisarzy możemy sięgnąć po nieśmiertelnych klasyków. Popularność kryminałów Arthura Conana Doyle'a czy Agathy Christie nie maleje, co świadczy o tym, że ich książki nadal są godne uwagi. W naszych czasach powieści kryminalne o przygodach Sherlocka Holmesa czy Herculesa Poirot zyskały już typowy dla kryminałów akcent przyjemnej nostalgii.

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home