Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 21 październik 2020 14:14

Ziemia Suska zyskała nowe stroje. Dzięki nim jej występy będą robiły jeszcze większe wrażenie

Napisane przez

Zakończyły się działania związane z realizacją projektu „Uzupełnienie strojów dla Zespołu Regionalnego Ziemia Suska” w ramach tegorocznego programu „Etno Polska 2020”. Dzięki niemu zespół i działająca przy nim kapela zostały doposażone w nowe elementy strojów góralskich, co przyczyni się do podniesienia poziomu artystycznego widowisk promujących dziedzictwo kultury ludowej regionu, budując zarazem pozytywny wizerunek miasta, jako społeczności dbającej o rodzimą tradycję i zwyczaje regionalne.

 

Program Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska umożliwia realizację zadań z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniających tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego. Program umożliwia również wsparcie projektów, których celem jest uzupełnienie i renowacja strojów ludowych dla zespołów regionalnych prezentujących tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy wywodzący się z regionu ich działalności. W tegorocznej edycji  do programu EtnoPolska 2020 wpłynęły 1 264 wnioski z ośrodków i stowarzyszeń z całej Polski. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłonionych zostało 293 beneficjentów, wśród których dofinansowanie uzyskał złożony w styczniu przez Miejski Ośrodek Kultury – Zamek wniosek „Uzupełnienie strojów dla Zespołu Regionalnego Ziemia Suska”.

Efektem realizacji zadania był zakup nowych 120 elementów strojów górali babiogórskich, zarówno odświętnych jak i pasterskich, w tym m.in. koszul, gorsetów, chust, góralskich spodni, spódnic, guń, kapeluszy i kierpców, które uzupełniły dotychczasową garderobę grupy oraz zastąpiły jej starsze i wysłużone egzemplarze. W ramach realizowanego od czerwca 2020 roku zadania dokonano szczegółowej inwentaryzacji dotychczas posiadanych strojów oraz wykonana została specyfikacja, uwzględniająca kryteria etnograficzne i  zawierająca dokładne opisy poszczególnych elementów garderoby, włącznie z określeniem kolorystyki i rodzaju stosowanych  tkanin. Następnie na podstawie zebranych ofert wyłonieni zostali wykonawcy poszczególnych elementów strojów. Z uwagi na długotrwały proces ich wytwarzania od zebrania wymiarów, po szycie wstępne, przymiarki i wykonanie ręcznych zdobień w postaci haftów, strzępków czy parzenic, na podstawie oryginalnych wzorów, lokalni twórcy, rzemieślnicy i renomowane pracownie  przez ponad trzy miesiące (do końca września) pracowały nad  finalnym kształtem poszczególnych elementów garderoby „Ziemi Suskiej”. Realizacja projektu w wyjątkowy sposób wpisała się w przypadający na rok obecny jubileusz 15 - lecia działalności zespołu, a niektóre gotowe elementy nowej garderoby zostały zaprezentowane już m.in. podczas organizowanego w ostatnim dniu sierpnia wydarzenia w parku zamkowym pt. „Dzień z życia górali Podbabiogórza”, a także podczas licznych występów konkursowych i prezentacji z udziałem zespołu i kapeli, które w tym roku z powodu trwającej pandemii w większości odbywały się w sieci internetowej.

Całkowity koszt zadania wyniósł 36,3 tys.zł, z czego wysokość pozyskanego dofinansowania z programu EtnoPolska to 33 tys. zł, natomiast środki przekazane przez Burmistrza Miasta z budżetu Gminy Sucha Beskidzka w formie wkładu własnego na realizację zadania to 3,3 tys. zł. 

Źródło: UM w Suchej Beskidzkiej

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home