Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 20 grudzień 2020 14:53

Piotr Damasiewicz nagrywa z suskimi muzykami i promuje miasto

Napisane przez

Wielkiej klasy muzyk jazzowy Piotr Damasiewicz zakochał się ładnych kilka lat temu w klimacie Suchej Beskidzkiej i odwiedza ją regularnie. Wrażenie zrobili na nim także suscy artyści. Z jednym z nich nagrał już płytę… „Śpiwle”, a na wydanie czeka drugi krążek, na którym usłyszeć będzie można znacznie szersze grono suskich muzyków.

Piotr Damasiewicz, znany również jako Damaś jest absolwentem akademii muzycznych we Wrocławiu (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu), Bydgoszczy (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy) i Katowicach (Akademia Muzyczna w Katowicach ). Założył Stowarzyszenie Muzyka Według Sztuki (MATA), która promuje artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w muzyce i sztuce. W swojej twórczości muzycznej odwołuje się do języków modalnego jazzu, free jazzu, europejskiej muzyki klasycznej, nowej europejskiej muzyki improwizowanej, sztuki dźwięku i improwizacji elektroakustycznej.

Współpracuje ze środowiskiem artystycznym galerii sztuki współczesnej, akademii sztuk pięknych i fundacjami sztuki współczesnej, gdzie prezentował swoją muzykę podczas różnych wspólnych wydarzeń. Występował z takimi artystami jak Tomasz Stańko (!),Maciej Garbowski, Maciej Obara, Jason Moran, James Carter , Phil Minton , Lotte Anker ,  Kazuhisa Uchihashi , Magda Mayas, Raymond Strid , Pall Nilssen Love , Dave Rempis, Michael Zerang, Gerard Lebik, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski, Jeb Bishop , Rudi Mahall , Spinifex, Red Trio, Igor Pudło, Jon Falt , Per Zanussi , Samuel Blaser , Hans Koch, Joker Nies, Bettina Wenzel, Satoko Fuji, Morihide Sawada, Dominik Wania. Koncertował na tak wielkich imprezach jak  North See Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival, London Jazz Festival, Jazz Jamboree, Dizzy's Club Lincoln Centre,  Jazztopad, Isai Festival Chennai, Cracow Autumn Jazz Festival, Menchester Jazz Festestival., Warsaw Summer Jazz Days, Paris Banlieues Jazz Festival, Music Biennale Zagreb, Ars Musica Brussels, Vancouver International Jazz Festival.

 

Piotr Domasiewicz do Suchej Beskidzkiej zawitał pierwszy raz już wiele lat temu. – Studiowałem wtedy jeszcze w Katowicach. Koledzy, którzy już byli w Suchej opowiedzieli mi o Cofeina Jazz Cafe i polecali ten klub. Nie mylili się. Od dawna panowała w nim wspaniała atmosfera. Wówczas jeszcze prowadził ją Bogdan Fałowski, jej założyciel – wspomina wrocławski jazzman. Szybko także poznał mieszkającego na Śpiwlach Wiesława Francuza, który w gronie przyjaciół ma muzyków z całego świata. – Gościł nas i szybko się zaprzyjaźniliśmy. Dbał, by niczego nam nie brakowało. Spotykałem u Wieśka muzyków jazzowych, folkowych, grywałem z muzykami z powiatu suskiego. Ja uczyłem się od nich melodii ludowych, a oni jazzu. Zamarzyła mi się wtedy płyta, która łączyłaby jazz z góralszczyzną, klimatem pasterskim. Muzyka jest uniwersalna, łączy – opowiada.

Pomysł doczekał się realizacji. Muzycy spotkali się w domu dziadka Wiesława Francuza i zarejestrowali materiał. Wśród nich był suszanin Jan Ryt, który zagrał na dudach i fujarce.  – Na płycie słychać po trochu Norwegię, Afrykę w tym Maroku i Tanzanię oraz polskie góry – mówi Piotr Domasiewicz. A, że płytę nagrano na Śpiwlach, to i taką nazwę otrzymała. Zawarte na niej utwory są prezentowane przez rozgłośnie Polskiego Radia, a także stacje regionalne.

Kilka dni temu Piotr Damasiewicz spotkał się w Cofeina Jazz Cafe z Natalią, Kamilą, Alicją Krzeszowiak oraz Janem, Pawłem i Krzysztofem Rytami, czyli muzykami Ziemi Suskiej i Kapeli Ziemia Suska. – Zarejestrowaliśmy materiał na kolejną płytę. Jest to taki półstudyjny album. Po prostu jak zagraliśmy, tak się zapisało. Muzyka z Babiej Góry  została połączona z jazzem i Afryką. Chcemy go wydać na płycie winylowej i cd. Zbieramy fundusze na zrealizowanie tego planu oraz późniejszą promocję płyty i suskich muzyków, którzy są po prosu świetni – mówi Piotr Damasiewicz. Jednocześnie podkreśla, że Cofeina Jazz Cafe jest miejscem otwartym na inicjatywy muzyczne i inne dziedziny sztuki. 

 

asdasdasdasdas
Home