Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 29 grudzień 2020 21:36

Jakie audiobooki warto kupić swojemu dziecku?

Napisał

Czytanie dzieciom pomaga w ich rozwoju m.in. poprzez pobudzanie wyobraźni. Nie zawsze istnieje możliwość wykonania tej czynności lub zwyczajnie brakuje na to czasu. Jest jednak sposób, aby wciąż wpływać w ten sposób na pociechy - są nim audiobooki. Można je włączać dzieciom w samochodzie, np. w drodze do przedszkola czy podczas dłuższej wakacyjnej podróży. Tylko jakie wybrać? Które z nich będą równie ciekawe, co wartościowe? Sprawdź, jakie audiobooki dla dzieci warto kupić.

Czym są audiobooki?

Audiobook, czyli "książka mówiona", jest zapisanym na określonym nośniku nagraniem dźwiękowym, które zawiera odczyt wybranej publikacji. Z początku tworzone były głównie ze względu na osoby niewidome, lecz z czasem stały się także sposobem na prezentację treści bajek wśród dzieci. Audiobooki nagrywane są przez lektora, który modulując swój głos przedstawia różne historie tak, by zainteresować odbiorcę. Wśród tych przeznaczonych dla dzieci znajdują się m.in. audiobooki o charakterze edukacyjnym, rozwojowym i relaksującym. Mogą być stosowane zarówno w przedszkolach oraz szkołach, jak i domach prywatnych.

Audiobooki dla dzieci - czy naprawdę warto?

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy kupowanie audiobooków jest właściwe. Wszak nie jest to książka, z którą dziecko miałoby kontakt chociażby wzrokowy, jeśli nie potrafi jeszcze czytać. Ale z drugiej strony, czy obie te formy nie pobudzają zmysłów w ten sam sposób? Odsłuch bajek, czy to z ust rodzica, czy wybranego lektora, tak samo wpływa na rozbudzenie wyobraźni pociechy. Gdy nie mamy możliwości sięgnięcia po klasyczną papierową książkę, warto postawić na audiobooki. Dzięki nim najmłodsi zyskują swego rodzaju rozrywkę zastępującą im telewizor czy tablet, poprzez którą się uczą. Audiobook dla dziecka to także sposób na ukojenie i wyciszenie przed snem, pozwalające na spokojne zaśnięcie. Wymienione aspekty to tylko niektóre z tych, dla których warto zakupić swojemu maluchowi czytane książki. Różnorodność audiobooków dla dzieci pozwala na ich dopasowanie do konkretnych potrzeb danego malucha, dzięki czemu stymulujesz jego rozwój na wielu polach jednocześnie.

Jaki audiobook dla dziecka wybrać?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Wśród książek czytanych dla najmłodszych znajdziesz m.in.:

  • bajki terapeutyczne, 
  • bajki o emocjach;
  • bajki służące do gimnastyki języka;
  • bajki na dobranoc.

Każdy z tych audiobooków będzie przeznaczony do innych celów, dlatego zastanów się, jakie potrzeby ma aktualnie Twoja pociecha. Książki czytane o charakterze terapeutycznym skierowane są do najmłodszych zmagających się z różnorodnymi lękami. Ich odsłuch pozwoli pokonać strach np. przed porzuceniem, ale także pomogą przeżyć wizytę w szpitalu, rodzinne konflikty czy śmierć bliskiej osoby. Audiobooki o uczuciach przeżywanych przez dzieci pozwalają im na lepsze zrozumienie siebie i świata. W odsłuchach znajdziesz bajki o zazdrości, wstydzie, szacunku czy odwadze, które pokażą najmłodszym, jak warto postępować w życiu.

Książki czytane są także sposobem na poprawę wymowy dziecka. Wykorzystując audiobooki ukierunkowane na trening mowy i ćwiczenia dykcyjne dla dzieci pomagamy im sprawniej przyswoić poprawną wymowę danych wyrazów. W ten sposób usprawnia się terapię dzieci z zaburzeniami mowy oraz tych, które dopiero zaczynają naukę trudnych w wymowie słów.

Audiobooki dla dzieci to nie tylko dydaktyka, ale i relaks. Są wśród nich przyjemne usypianki, dzięki którym pociecha wyciszy się i łatwiej zapadnie w sen. Nabyj je, jeśli nie zawsze masz czas na wieczorne czytanie dzieciom, a chcesz, by zasypiały ukołysane pozytywną w wydźwięku bajką.

asdasdasdasdas
Home