Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 05 styczeń 2021 11:13

Wystawa, że łezka w oku się kręci

Napisane przez

Wyjątkową z kilku względów wystawę przygotowało Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej. Po pierwsze dlatego, że bardzo sentymentalną dla mieszkańców miasta i regionu, a po drugie bo z powodu obowiązujących obostrzeń z konieczności prezentowana jest ona w internecie.

 

Przenieśmy się w czasy dla niektórych nie tak dawne, a dla innych znane tylko z podręczników. W czasy kolejek, pustych półek w sklepach, czarno-białego telewizora z dwoma programami i okna na świat jakim było Kino Smrek – tak Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej reklamuje wystawę, na której prezentuje jeden z ulubionych eksponatów jakim są  szklane slajdy, które były wyświetlane w suskim kinie przed projekcją filmów. Zbiór liczy 18 przezroczy będących reklamami sklepów i miejsc usługowych w Suchej Beskidzkiej.

SLAJD, inaczej przezrocze, to diapozytyw fotograficzny uzyskany jako obraz pozytywowy na materiale przezroczystym (dawniej wyłącznie światłoczułym), przeznaczony do oglądania w prześwicie (pod światło) lub za pomocą diaskopu (rzutnika) na większej powierzchni (np. ekranie). Slajd charakteryzuje się wysoką jakością odwzorowania rzeczywistości oraz bardzo dużym nasyceniem barw. Przed okresem techniki cyfrowego rejestrowania obrazów przezrocze było podstawowym nośnikiem obrazu wykorzystywanym dla potrzeb poligrafii. Obecnie wielkoformatowe przezrocza są wykorzystywane powszechnie jako podświetlane reklamy. Stosowane są również nadal jako podstawowy nośnik przekazu np. w diaporamie.

asdasdasdasdas
Home