Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 09 styczeń 2021 11:36

Z czego wynika siła wpływu influencerów?

Napisał

Influencer to jak do tej pory jedno z najważniejszych słów XXI wieku. Z definicji jest to twórca, który wywiera wpływ na swoich odbiorców, ma u nich posłuch, cieszy się zaufaniem czy podziwem, bywa naśladowany. Nic więc dziwnego, że obecnie siłę influencerów często wykorzystują agencje reklamowe i rozmaite firmy chcące promować swoją działalność. Tylko skąd bierze się siła wpływu influencerów i czy faktycznie jest tak duża?

Kim jest influencer?

Influencer to osoba (lub grupa osób), która zbudowała wokół siebie społeczność i jest wśród niej liderem opinii. To ktoś, kto potrafi nawiązywać relacje i w jakiś sposób przyciąga. Kluczem do popularności twórców jest zwykle ich osobowość lub to, co sobą reprezentują. Powinni być również autentyczni – dzięki temu cieszą się zaufaniem i sympatią odbiorców.

Warto zaznaczyć, że ktoś, kto cieszy się dużą ilością obserwujących (followersów) w popularnych serwisach społecznościowych niekoniecznie musi sprawdzać się jako influencer. Kluczem jest tutaj bowiem słowo influence, czyli wpływ. To właśnie on odróżnia osobę popularną od kogoś, kto ma ogromny potencjał marketingowy czy PR-owy.

Skąd bierze się siła influencerów?

Ludzie w zasadzie od zawsze poszukują idoli, osób, na których mogą się wzorować. Jeszcze niedawno, przed erą Internetu, byli to przede wszystkim artyści (muzycy, aktorzy), sportowcy, modelki czy osobowości telewizyjne. Przyciągali swoimi zdolnościami, autorytetem, wyglądem czy też po prostu sympatycznym uosobieniem. Ludzie (w szczególności ci młodzi) chcieli zaś zachowywać się czy ubierać tak jak oni. Często wybierali również hobby czy ścieżkę kariery zainspirowani konkretną gwiazdą. Dziś nie trzeba już znajdować sposobów na znalezienie się w telewizji, by zdobyć rozgłos i sympatię publiki. Każdy może założyć konto w jednym z popularnych serwisów i zacząć promować siebie (lub wybraną wersję swojej osobowości). Jeśli natomiast kogoś lubimy czy podziwiamy, w naturalny sposób liczymy się z jego zdaniem, a często chcemy go również naśladować. To na tym budują swoją siłę współcześni influencerzy.

Społeczny dowód słuszności

Siła influencerów jest tak duża również dzięki zasadzie społecznego dowodu słuszności. Ludzie rzadko podejmują decyzje całkowicie samodzielnie. Większość lubi wcześniej zaznać opinii innych – co ważne, nie tylko bliskich, ale również np. ogółu społeczeństwa. Tzw. dowód tłumu to zasada, według której człowiek uznaje za słuszne to, co uważa większość. Mamy tendencję do przejmowania zachowań czy poglądów od swojego otoczenia, a współcześnie również od twórców internetowych. Ich wpływ jest znacznie większy niż tzw. przeciętnych Kowalskich, ponieważ cieszą się popularnością, poklaskiem społecznym, sympatią czy zaufaniem. Badania wskazują, że wiele osób ceni ich zdanie bardziej niż to przedstawiane przez najbliższych! Dlatego często nawet pojedyncza opinia takiej osoby jest w stanie ukształtować czyjś pogląd.

Mikroinfluencerzy to przyszłość

Coraz więcej wskazuje jednak na to, że osoby o bardzo dużym zasięgu oddziaływania stają się mniej wiarygodne. Dlatego w najbliższej przyszłości na znaczeniu będą zyskiwać tzw. mikroinfluencerzy, czyli osoby z mniejszymi, ale bardziej zaangażowanymi grupami obserwujących czy też fanów. To twórcy, którzy są bardziej zaangażowani w kontakt ze społecznością, co przekłada się na większe zaufanie i paradoksalnie większą siłę wpływu. W doborze odpowiednich influencerów do współpracy z pewnością pomogą ci specjaliści z doświadczonej agencji influencer marketingu

asdasdasdasdas
Home