Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 05 maj 2015 17:09

AC nie zwalnia cię z myślenia. Uważaj na to, bo TU obniży odszkodowanie

Nieobowiązkowa polisa ubezpieczeniowa nie uchroni cię przed tzw. rażącym niedbalstwem. Jeśli twoje auto zostało uszkodzone podczas rajdu samochodowego lub prowadził je nietrzeźwy kierowca, możesz być pewien, że TU albo nie wypłaci żadnego odszkodowania, albo zasadniczo obniży jego wartość.

100% odszkodowania z AC nie w każdych okolicznościach

Mimo że polisa AC może kosztować cię rocznie nawet 5,000 tys. złotych i więcej, to w wyniku tzw. rażącego niedbalstwa możesz być pewien, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci ci odszkodowania, z którego mógłbyś 100% kosztów naprawy swojego auta.

Zanim zawrzesz umowę na AC, zapoznaj się dokładnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i sprawdź, w jakim zakresie TU odpowiada m.in. za szkody powstałe podczas zlotów motoryzacyjnych, akcji protestacyjnych oraz w wyniku eksploatacji auta o złym stanie technicznym.

Wśród najpopularniejszych wykluczeń AC *, o jakich czytamy w serwisie Comperia.pl znalazły się m.in.:

* Uwaga: zakres i liczba wykluczeń z AC może różnić się w zależności od samej oferty TU.

1. Świadome i celowe uszkodzenia pojazdu

Zatrzasnąłeś kluczyki w aucie i myślałeś, że wybicie szyby to dobry sposób, aby się do nich dostać? Nie licz, że towarzystwo ubezpieczeniowe odpowie za tak powstałą szkodę.

2. Brak ważnego badania technicznego

Sam brak ważnego badania technicznego nie jest jeszcze przesłanką do tego, aby odmówić ci wypłaty odszkodowania, ale jeśli podczas oględzin auta, rzeczoznawca stwierdzi, że powstała szkoda była wynikiem niewłaściwego stanu pojazdu, to TU obniży świadczenie lub całkowicie wyłączy się z odpowiedzialności (nieczęsta przypadłość; TU musiałoby udowodnić, że zły stan techniczny auta nie tylko rozszerzył zakres szody, a był główną jego przyczyną).

3. Niedostosowanie się do oznakowania drogowego

W publikacji „Uważaj z przekraczaniem prędkości, możesz dostać niższe odszkodowanie” Comperia.pl czytamy, że TU może obniżyć wysokość odszkodowania, jeśli nie będziesz stosował się do znaków drogowych, a rzeczoznawcy stwierdzą, że powodem powstania szody była nadmierna prędkość.

4. Udział w zorganizowanym lub niezorganizowanym wydarzeniu

TU może określić w umowie AC, że nie odpowiada za szkody powstałe podczas targów, zlotów motoryzacyjnych lub akcji protestacyjnych na drogach. Jeśli chcesz być chroniony w takich lub innych okolicznościach, powinieneś wynegocjować indywidualne warunki z ubezpieczycielem.

 

artykuł sponsorowany

Home