Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 11 maj 2015 13:15

Budowa domu. Czy podłoga na gruncie to dobre rozwiązanie?

Jeszcze niedawno podłogi parteru wznosiły się na legarach drewnianych, które opierane były na murowanych ceglanych słupkach. Nie można było bowiem kłaść drewnianej podłogi bezpośrednio na gruncie. Teraz w dobie zmian, większej ilości trwałych materiałów budowlanych i izolacyjnych podłogi na gruncie są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem.

Obecnie stosuje się technologię polegającą na układaniu podłóg bezpośrednio na gruncie. Takie rozwiązanie bardzo często mają na przykład projekty domów bez piwnic.

Podłoga wykonywana na gruncie składa się z pięciu warstw. Zanim jednak zabierzemy się do ich wykonania należy pamiętać o rozprowadzeniu instalacji kanalizacyjnej. Pierwsze jest przygotowanie podłoża, czyli tzw. podsypka. Przede wszystkim należy usunąć warstwy ziemi, spośród przestrzeni między ścianami fundamentowymi. Ziemię usuwa się do takiej głębokości, aby pozostał już tylko piasek. Aby uzupełnić ilość podsypki piaskowej należy rozłożyć warstwy piasku o grubości 15- 20 cm i zagęścić je mechanicznie. Należy zawsze pamiętać o polewaniu wodą materiału. W ten sposób układane są kolejne warstwy, aż do poziomu górnej krawędzi ścian fundamentowych. Ostatnią warstwę miesza się często z cementem, tworząc w ten sposób tzw. chudy beton i osiągając efekt trwałego i stabilnego podłoża. Na koniec należy mieszaninę ubić mechanicznie i obficie polać wodą. Układanie kolejnej warstwy rozpoczyna się po około 2- 3 dniach.

Kolejną warstwą podłogi na gruncie jest podkład betonowy. Jego rola polega na zapewnieniu stabilności konstrukcyjnej podłogi oraz na równomiernym rozkładaniu obciążeń statycznych, szczególnie powstałych z obciążenia ścianami działowymi. Podkład układa się metodą na ,,mokro”. Należy pamiętać, że beton musi być gęsty a zarazem plastyczny, bowiem nadmiar wody wpływie na wadliwość wykonania a konkretnie obniży wytrzymałość betonu. Zapewne układanie takiego betonu jest trudniejsze niż płynnej mieszanki i dlatego spora część wykonawców nie stosuje tego tak ważnego warunku prawidłowego wykonania podkładu.

Podkład należy chronić przed gwałtownym osuszeniem, czyli regularnie zraszać. Jeżeli w budynku nie będzie ścian działowych można zastosować sam chudy beton o grubości 15 cm.

Na związanym już podkładzie należy wykonać izolację przeciwwilgociową. Izolację można wykonać z zastosowaniem tradycyjnych pap bitumicznych, albo stosując nowsze metody, do których używa się folii PE lub PP. Jakikolwiek rodzaj izolacji byśmy zastosowali musi być ona położona w sposób perfekcyjny. Do materiału izolacyjnego należy dobrać odpowiednio pasujący do niego materiał izolacji termicznej. Materiał ten musi spełniać określone wymagania. Musi posiadać w sobie sporą ilość powietrza i cechować się ogromną wytrzymałością mechaniczną, odporną na nacisk wywołany przez warstwę podkładu wyrównującego. Wymagania takie spełnia styropian o gęstości 20 lub 30 kg/m ³. Dodatkowo cechuje się on niską nasiąkliwością, nie ulega też rozkładowi, czy też starzeniu.

Grubość warstwy termoizolacyjnej powinna wahać się w granicach 10- 12 cm. Jeżeli mamy w planach ogrzewanie podłogowe, należy dodatkowo zabezpieczyć izolację termiczną warstwą folii.

Ostatnia jest warstwa wyrównującą, której zadaniem jest być stabilnym podłożem pod posadzkę wykonaną w pomieszczeniu. Najbardziej znane są wylewki betonowe, czyli na ociepleniu układa się folię budowlaną i rozprowadza zaprawę wymieszaną z wodą. Podkład taki ma grubość 4- 5 cm. Istnieją również wylewki betonowe samopoziomujące. Mają one grubość ok. 1 cm i służą uzyskaniu gładkiej powierzchni. Stosuje się je pod panele i wykładziny. Istnieją również jastrychy samopoziomujące, czyli podkład z płyt gipsowo- kartonowych lub też gipsowo- włóknowych. Układa się je na podsypce z kruszywa i skleja same krawędzie.

Wykonanie podłogi na gruncie nie stanowi zadania specjalnie trudnego, ale wymaga precyzji i dokładności, czego bardzo często brakuje wykonawcom.

ShowMeble
Home