Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 28 grudzień 2015 20:09

Korekcja nosa kostnego i chrzęstnego - czym się różnią?

Napisał

Operacje plastyczne nosa zaliczane są do najpopularniejszych, ale także najtrudniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Korekcja nosa wymaga od lekarza przeprowadzającego leczenie niesamowitej precyzji oraz wysokich kwalifikacji. W zależności od oczekiwanych rezultatów zabiegu wykonuje się korekcję nosa kostnego oraz chrzęstnego – czym różnią się operacje?

 

Według danych  American Society of Plastic Surgeons (ASPS) rynoplastyka, czyli zabieg chirurgiczny przeprowadzany w celu usunięcia wady bądź zniekształcenia nosa, należy do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej, a w wielu krajach jest drugim, po implantacji piersi najpopularniejszym zabiegiem wśród pacjentów klinik chirurgii estetycznej. Korekcja nosa jest zabiegiem przynoszącym najbardziej spektakularne efekty w postaci zmiany wyglądu całej twarzy. Względny estetyczne nie są jednak jedynym wskazaniem go wykonania operacji, gdyż w wielu przypadkach rynoplastyka przeprowadzana jest ze względu na zniekształcenia będące przyczyną wielu dokuczliwych dolegliwości takich jak zaburzenia oddychania, bezsenność, a także bóle głowy. Często wykonywane są korekcje zbyt dużych, nieproporcjonalnych do reszty twarzy nosów. Zabieg rynoplastyki ma olbrzymie znaczenie psychologiczne dla osób, dla których wygląd nosa jest źródłem kompleksów i niepowodzeń.

Efektu zabiegów korekcji nosa chrzęstnego oraz korekcji nosa kostnego

Korekcja nosa może dotyczyć zmiany kształtu całego nosa bądź jego poszczególnych części. Rozmiar nosa oraz jego wygląd powinien być proporcjonalny do pozostałych elementów twarzy. Nie istnieją konkretne wytyczne i szczegółowe normy, jak powinien wyglądać nos, dlatego zabieg korekcji nosa wymaga od chirurga nie tylko doświadczenia oraz wiedzy, ale również zmysłu estetycznego. W zależności od tego jakie fragmenty nosa pragniemy poddać modelowaniu wyróżniamy operacje nosa chrzęstnego oraz nosa kostnego. Podczas zabiegu nosa chrzęstnego korekcji poddawana jest jego dolna część, natomiast efektem zabiegu nosa kostnego jest wymodelowanie całego nosa.

Wskazaniem do wykonania korekcji nosa chrzęstnego jest chęć ogólnej poprawy wyglądu nosa oraz jego zwężenie. Efektem zabiegu jest – w zależności od preferencji pacjenta i ustaleń poczynionych w uzgodnieniu z chirurgiem przeprowadzającym rynoplastykę – obniżenie, uniesienie oraz skrócenie końca nosa. Zabieg korekcji nosa chrzęstnego polega na wymodelowaniu jego końca, który wpływa na ogólny wygląd oraz kształt nosa. Podczas zabiegu wykonuje się cięcie wewnętrzne i redukuje nadmiernie rozwinięte odnogi bocznych chrząstek, które są przyczyną zbyt szerokiego rozmiaru nosa. Skrócenie nosa jest możliwe poprzez wycięcie przedniej przegrody chrzęstnej, natomiast wycięcie  poprzecznego pasku bocznej i przyśrodkowej odnogi chrząstki pozwala na obniżenie czubka nosa. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a obrzęk i opuchlizna po operacji znikają w ciągu tygodnia. Pierwsze rezultaty widoczne są po zejściu opuchlizny, jednakże na pełne efekty należy poczekać około 4-6 miesięcy.

Korekcja nosa kostnego ma za zadanie poprawę wyglądu całego nosa. Zabieg przeprowadza się w celu zniwelowania garbów i zakrzywień, a także usunięcia deformacji nosa. Wskazaniem do wykonania korekcji nosa kostnego jest chęć zmiany niesatysfakcjonującego nas kształtu nosa, a także korekta przegrody nosowej. Operacja nie powinna zaburzać funkcji nosa, a jej rezultaty winny być jak najbardziej naturalne. Sama koncepcja zabiegu polega na naprawie „rusztowania” nosa. Korekcja nosa kostnego polega na jego złamaniu i złożeniu go na nowo, uwzględniając przy tym oczekiwane rezultaty ingerencji chirurgicznej. W niektórych przypadkach wykonuje się redukcję części kości. Operację nosa kostnego można łączyć z korekcją nosa chrzęstnego. Sam zabieg nosa kostnego związany jest z dłuższym okresem rekonwalescencji niż plastyka nosa chrzęstnego, gdyż jest procedurą bardziej inwazyjną – dochodzi do złamania kości, które potrzebują czasu na ponowne zrośnięcie, jednak i efekty są bardziej spektakularne. Pooperacyjny obrzęk znika w ciągu miesiąca, a rezultaty widoczne są dopiero po kilku miesiącach.

Decyzję o zastosowaniu danej metody podejmuje chirurg w porozumieniu z pacjentem na podstawie postawionej diagnozy i oczekiwań wobec zabiegu.

Ceny operacji nosa w Polsce mieszczą się w przedziale od 6 000 do 12 000 zł (źródło:https://www.tourmedica.pl/ceny/operacje-plastyczne-nosa/)

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home