Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 30 styczeń 2014 09:04

Półmetek Studniówek

Studniówka –  to potoczna nazwa balu przedmaturalnego, który odbywa się zwykle w styczniu i lutym,  w przybliżeniu sto dni przed rozpoczynającymi się w maturami.


Wszystko ma swój czas

I każde dzieło ma swój czas pod niebem.

Jest czas śmiechu (...) i czas tańca...

Nie wiadomo dokładnie  kiedy i gdzie odbyła się pierwsza szkolna studniówka. Prawdopodobnie było to  po 1812 roku, bo wtedy po raz pierwszy, w Prusach ustanowiono egzaminy dojrzałości.  Jest typowo polską tradycją, niemającą żadnego odpowiednika na świecie. Poza Polską tego typu bale są organizowane dopiero po zdanych egzaminach np. w USA .

Ktoś może zadać pytanie : „A dlaczego studniówka odbywa się na sto dni przed maturą ?” Otóż dawniej  uważano, że  trzy miesiące to okres uznany za wystarczający na powtórzenie i wiadomości przyswojonych w trakcie  nauki w szkole średniej. Jednak w czasie tych ostatnich stu dni przed maturą, należało jednak zaniechać zabaw. Dlatego setny dzień przed egzaminem uznano za ostatni dzień uczniowskiej wolności. Jednocześnie była to i jest ostatnia zabawa, odbywająca się pod czujnym okiem nauczycieli i rodziców.

Do lamusa odeszło organizowanie balu studniówkowego w szkole. Jeszcze kilkanaście lat temu  w salach lekcyjnych ustawiano ławki w długie stoły, a  w sali gimnastycznej odbywały się tańce. Uczniowie (trzecioklasiści)  sami wymyślali i robili dekoracje, wykazując się pomysłowością. Teraz  bale maturalne odbywają się w restauracjach  dworkach, pałacach, zamkach, hotelach. I choć zmiana miejsca balu  ze szkoły na lokal o wiele zwiększa koszty, to coraz więcej maturzystów decyduje się na taki krok.

 

Chociaż studniówki się zmieniają , to jednak tradycyjne hasło "Poloneza czas zacząć" pada na każdym balu.

Maturzystom z naszego powiatu życzymy niezapomnianych wrażeń i zabawy do białego rana.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w naszym konkursie fotograficznym. Przysyłajcie na nasz adres zdjęcia z Waszych studniówek.

Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone.

Galerię zdjęć będzie można zobaczyć na naszej stronie.

Zdjęcia wysyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

asdasdasdasdas
ShowMeble
Home