Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 11 październik 2016 15:23

Idzie nowe na kolei

Napisane przez

Wracają pociągi na trasie Żywiec-Sucha; nowy rozkład jazdy od 11 grudnia.

 

Niezwykle istotna dla regionu arteria kolejowa łącząca dwa województwa, a także niegdyś jedna z najważniejszych tras turystycznych – linia Żywiec-Sucha Beskidzka wraca do życia! Trzeba jednak dodać, że tylko w weekendy, ale decyzja przekazana 6 października na konferencji prasowej przez Marszałka województwa małopolskiego, Jacka Krupę o wprowadzeniu na tę trasę 4 pociągów w trybie całorocznym cieszy mieszkańców regionu.

Działające jeszcze w zeszłym roku połączenie zostało zawieszone tuż przed Bożym Narodzeniem przez brak porozumienia Urzędów Marszałkowskich dwóch sąsiadujących województw, mimo tego, że było na nie zapotrzebowanie. Samorządy zasłaniały się nierentownością linii.

Pociągi na tej trasie nie pojawiały się również w latach 2010-2014.

Swój niemały sukces ma tu Stowarzyszenie Kolej Beskidzka, które od dwóch lat dążyło do skłonienia samorządów województwa śląskiego, małopolskiego i Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa do ustalenia wspólnego stanowiska w tej sprawie. Połączenie, zgodnie ze staraniami aktywistów, będzie finansowane z budżetów Górnego Śląska i Małopolski.

Prezes Stowarzyszenia, Hubert Maślanka nie kryje satysfakcji z decyzji włodarzy województwa:

- Bardzo nas cieszy decyzja dotycząca przywrócenia kursów na linii. Mamy pełną świadomość, że jest to decyzja wymagająca jeszcze więcej działań z naszej strony nakierowanych w pierwszej kolejności na promocję tego połączenia. Chcemy przekonać władze lokalne do współpracy w tym zakresie, gdyż bez ich pomocy pełne wykorzystanie potencjału tej oferty będzie trudne. Naszym doraźnym celem w tej kwestii jest przekonanie samorządów do zintegrowania lokalnego transportu publicznego z rozkładem jazdy pociągu.

Z pewnością decyzja urzędu marszałkowskiego przywraca normalność w transporcie publicznym naszego regionu, który w pierwszej kolejności powinien być oparty na przyjaznej środowisku kolei, wspartej transportem drogowym. W tej przestrzeni jest miejsce i dla przewoźników drogowych i dla kolei - powinno się to jednak odbywać na zasadzie kooperacji i uzupełnienia a nie dzikiej konkurencji, z którą obecnie mamy do czynienia. To jest zadanie wszystkich, w szczególności zaś podmiotów odpowiedzialnych za politykę transportu.

 

Dodatkową dobrą wiadomością jest powołanie bezpośredniego połączenia Kraków Główny - Żywiec w piątki (podróż nie powinna potrwać więcej niż 3 godziny). Poza tym, podróż z Krakowa do Zakopanego zajmie mniej niż 3 godziny. Dlaczego? Zapewniono bowiem ciągłość komunikacyjną z kierunków Katowice i Zwardoń, a także pomiędzy stolicą Małopolski, a Zakopanem.

- O powrocie pociągów na linię Sucha Beskidzka – Żywiec przekonały nas przede wszystkim tamtejsze środowiska miłośników kolei. To będą pociągi weekendowe, które będą funkcjonowały głównie w charakterze turystycznym, również dla studentów. Ta linia ma przyszłość, ale trzeba wykonać prace modernizacyjne z uwagi na dużą ilość przejazdów kolejowych i ogólny stan wpływający na ograniczenia prędkości. Nie traktujemy tej linii jako takiej o charakterze SKA, wykorzystywanej do codziennych dojazdów np. do pracy, ale raczej w charakterze pewnej atrakcji turystycznej. Beskid Żywiecki czy obszar po stronie woj. małopolskiego to są tereny bardzo atrakcyjny turystycznie - informował Jacek Krupa, Marszałek województwa małopolskiego.

asdasdasdasdas
Home